Przestrzeganie i wypełnianie obowiązków podatkowych nakładanych na podatników przepisami prawa odgrywa istotną rolę w działalności przedsiębiorstw. Nieprawidłowości w obszarze realizacji obowiązków ciążących na przedsiębiorstwach mogą bowiem się wiązać z ryzykiem odpowiedzialności finansowej podatników z tytułu nieprawidłowego wypełniania obowiązków podatkowych (w tym m.in. z tytułu zaległości podatkowych). Jednocześnie nieprawidłowości w przedmiotowym zakresie wiążą się z ryzykiem odpowiedzialności na gruncie kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) po stronie osób odpowiedzialnych w spółkach nie tylko za jej sprawy finansowe, ale także za prowadzenie ich spraw w szerokim tego słowa ujęciu. Kwestia odpowiedzialności karnej skarbowej nabiera w ostatnim czasie coraz większego znaczenia, w szczególności w świetle zaobserwowanej praktyki organów podatkowych, które coraz częściej analizują zidentyfikowane w trakcie kontroli nieprawidłowości pod kątem odpowiedzialności karnej skarbowej. W tym kontekście warto się zastanowić nad dostępnymi instrumentami mogącymi pozwolić ograniczyć odpowiedzialność karną skarbową pracowników spółek i ich praktycznym zastosowaniem.
Procedury wewnętrzne a odpowiedzialność karna skarbowa
Obecnie o odpowiedzialności karnej skarbowej sporo się mówi w kontekście posiadanych przez podatników (a raczej braku ich posiadania) efektywnych procedur/procesów wewnętrznych w zakresie rozliczeń podatkowych lub też ich nieprawidłowego funkcjonowania. Im bardziej rozwinięta i skomplikowana struktura organizacyjna danego podatnika, tym bardziej rośnie znaczenie wewnętrznych procedur, które uporządkują sposób funkcjonowania podmiotu, w szczególności w zakresie prawidłowości rozliczeń z fiskusem.
W praktyce można spotkać podmioty, których funkcjonowanie w zakresie rozliczeń z fiskusem opiera się w dużej mierze na procesach wypracowanych wewnętrznie, wyłącznie na jego potrzeby. Takie procesy często prowadzą do efektywnego rozliczenia zobowiązań podatkowych, jednakże na uwadze należy mieć, że najmniejsza zmiana organizacyjno-kadrowa może niezwykle szybko uczynić dobrze funkcjonujący mechanizm narzędziem wadliwym i niekompletnym.
Zakres podmiotowy odpowiedzialności karnej skarbowej
Odpowiedzialności na gruncie k.k.s. podlega ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania, zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. W praktyce przyjmuje się, że przez faktyczne zajmowanie się sprawami gospodarczymi podmiotu należy rozumieć podejmowanie nawet jednorazowych działań, które dotyczą lub mogą dotyczyć spraw gospodarczych podmiotu. Pojęcie to zatem nie musi się odnosić tylko do całościowego zarządzania sprawami gospodarczymi podmiotu. Elementem często wskazywanym w doktrynie jako istotny w tym zakresie jest tzw. samodzielność w podejmowaniu decyzji, jaką musi się charakteryzować osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi podmiotu.
Warto się zastanowić nad dostępnymi instrumentami mogącymi pozwolić ograniczyć odpowiedzialność karną skarbową pracowników spółek i ich praktycznym zastosowaniem