XTPL z przełomową umową. Kurs wystrzelił

Technologiczna spółka otrzymała zamówienie na pierwszą partię swoich produktów. Zostaną wykorzystane przez producenta wyświetlaczy w Chinach. To kamień milowy dla XTPL – oceniają analitycy.

Publikacja: 03.01.2025 11:28

Prezes XTPL Filip Granek

Prezes XTPL Filip Granek

Foto: materiały prasowe XTPL

Spółka XTPL jest dziś liderem wzrostów na warszawskiej giełdzie. Przed południem akcje drożeją o 18 proc. do 119 zł. To skutek pozytywnych informacji, które napłynęły na rynek: XTPL otrzymało zamówienie na pierwszą partię modułów UPD (głowic drukujących), z przeznaczeniem do wdrożenia przemysłowego na linii produkcyjnej producenta wyświetlaczy w Chinach.

Czytaj więcej

XTPL z zastrzykiem 27,6 mln zł ze sprzedaży akcji nowej emisji

Analitycy o kontrakcie XTPL

Piotr Bogusz, analityk Erste Securities w porannym raporcie podkreśla, że eksperci oczekiwali ogłoszenia pierwszego wdrożenia przemysłowego w 2025 roku, niemniej nie spodziewano się, że ogłoszenie to nastąpi tak szybko.

„Początkowa ilość zamówień nie jest wysoka, niemniej oczekujemy, że wdrożenie przemysłowe przełoży się na znacznie większą ilość zamówionych urządzeń w średnim terminie. Dodatkowo, wdrożenie przemysłowe oraz sprzedaż urządzeń powinna pozytywnie przełożyć się na sprzedaż HPM (high performance materials) wykorzystywanych do drukowania” - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślają, że ogłoszenie pierwszego wdrożenia przemysłowego jest kamieniem milowym dla XTPL oraz potwierdzeniem skuteczności opracowanej technologii. Może się to przełożyć na szybsze decyzje w dotychczas prowadzonych projektach wdrożeń przemysłowych oraz na potencjalne rozpoczęcie nowych.

Jaki kontrakt zawarło XTPL?

Zamawiającym jest oficjalny dystrybutor rozwiązań XTPL na rynku chińskim Yi Xin Technology, a bezpośrednim partnerem, do którego w I półroczu 2025 r. dostarczonych zostanie sześć modułów spółki, jest wiodący chiński producent maszyn do masowej produkcji nowoczesnych wyświetlaczy. W kolejnym kroku partner zbuduje urządzenia przemysłowe z wykorzystaniem modułów XTPL, które trafią na linię produkcyjną.

Technologia UPD (ultra precise-dispensing) rozwijana przez XTPL pozwala nanosić na niemal dowolne podłoże (np. elektroniczną płytkę) bardzo małe ilości specjalnych materiałów z dokładnością do mikrometra (jedna milionowa część metra).

- Otrzymane zamówienie wiąże się z pozytywną oceną naszej technologii przez bezpośredniego partnera oraz klienta końcowego, podjętą na bazie rozpoczętych w październiku 2024 roku testów na prototypowym urządzeniu przemysłowym. XTPL staje się dziś częścią wielomiliardowego łańcucha wartości globalnego producenta zaawansowanej elektroniki i udowadnia potencjał przemysłowy oferowanego rozwiązania. Pracowaliśmy na to osiągnięcie przez ostatnich 9 lat – komentuje prezes XTPL, Filip Granek. Dodaje, że ta umowa zwiększa szansę na sukces kolejnych projektów przemysłowych spółki.

- Na etapie realizacji prac rozwojowych prowadzimy łącznie 9 tego rodzaju projektów, z czego trzy najbardziej zaawansowane – w trakcie testów na prototypowym urządzeniu przemysłowym – dotyczą pozostałych kluczowych rynków: USA, Tajwanu i Korei Płd – wymienia prezes.

Czytaj więcej

XTPL bliżej wdrożenia technologii w Chinach
Technologie
Creotech rusza z ABB. Po jakiej cenie sprzeda akcje?
Technologie
Klamka zapadła. Duży pakiet akcji Asseco zmienił właściciela
Technologie
cyber_Folks zawarł przyrzeczone umowy sprzedaży akcji Shoper za łącznie 547,5 mln zł
Technologie
Afera Legimi uderzyła w kwartalne dane spółki. Rok jednak nad kreską
Technologie
Simple, Sygnity, a teraz przyszedł czas na Asseco. Jakie plany ma grupa TSS?
Technologie
Duże zmiany w Asseco. Pojawił się ciekawy inwestor branżowy