Niemieckie spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. Będą najlepsze w Europie?

Wyzwań jednak jest wiele, gdyż zbliżają się wybory, rośnie bezrobocie, a przemysł motoryzacyjny pogrążony jest w głębokim kryzysie.

Publikacja: 05.01.2025 12:58

Niemieckie spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. Będą najlepsze w Europie?

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

Dlatego tegoroczne prognozy czołowych niemieckich firm giełdowych zaskakują optymizmem.

Zysk na akcję ma wzrosnąć o ponad 10 proc.

W tym roku spółki z indeksu DAX 40 chcą zwiększyć zysk na jedną akcję o ponad 10 proc. To najambitniejsze plany spośród europejskich korporacji, wskazują dane zebrane przez Bloomberg Intelligence.

Wskaźnik frankfurckiej giełdy, obejmujący m. in. takie giganty motoryzacyjne jak BMW, Mercedes-Benz Group i Volkswagen, jest jedynym europejskim indeksem, który może dwucyfrowo zwiększyć zarobek na jeden walor, gdyż średnia przewidywań dla firm z szerszego benchmarku Stoxx Europe 600 wynosi ponad 7,1 proc., zaś dla paryskiego CAC40 jest to 8,8 proc.

Stratedzy wskazują warunki

Kaidi Meng i Laurent Douillet, stratedzy Bloomberg Intelligence zastrzegają jednak, że lwią część wzrostu zysków na akcję mają wypracować spółki wrażliwe na cykle gospodarcze zwłaszcza znajdująca się w tarapatach branża motoryzacyjna, która może odbić się dopiero w drugim półroczu.

To nie jest pewne, zastrzegają eksperci BI punktując takie ryzyka jak duża ekspozycja na Chiny, przedterminowe wybory parlamentarne w lutym czy amerykańskie cła.

Douillet spodziewa się, że niemieccy producenci aut uporządkują swoje bilanse za 2024 rok, co ułatwi porównanie ich rezultatów.

Jego zdaniem liderami poprawy zysków powinny być takie spółki jak Deutsche Bank, Siemens, producent oprogramowania komputerowego SAP, Adidas i Porsche.

Kluczowe czynniki

Douillet ostrzega, że niemiecki PKB w tym roku znowu może się obniżyć. Podkreśla, że kluczowe dla ożywienia gospodarki i wyceny spółek z DAX 40 będą takie czynniki jak skład nowego rządu i zobowiązania dotyczące fiskalnej ekspansji.

Obecnie liderem w sondażach jest konserwatywny blok CDU-CSU z 33 proc. poparciem., drugie miejsce (18 proc.) zajmuje skrajnie prawicowa AfD, zaś trzecie przypada SPD z 16 proc.

Jak dotąd politycy nie zdradzili w jaki sposób zamierzają ożywić gospodarkę, która według przewidywań Bundesbanku w tym roku powinna wzrosnąć jedynie symbolicznie.

Ważne poluzowanie rygorów budżetowych

Sophie Warrick, analityczka amerykańskiego banku JP Morgan podkreśla, że wiele będzie zależało od szans na poluzowanie reguły zadłużeniowej umożliwiające zwiększenie wydatków z kasy państwa.

Z kolei analitycy brytyjskiego banku Barclays wskazują, że większe wydatki i sprzyjająca wzrostowi gospodarki polityka rządu byłyby pozytywną niespodzianką.

Oczekiwania na odbicie kulejących sektorów po trudnym 2024 roku nie są widoczne tylko w Niemczech, ale także na innych europejskich rynkach akcji wciąż odstających od amerykańskiego.

W tym roku zysk na akcję spółek z indeksu Euro Stoxx 50 ma podskoczyć o 7,5 proc. po 4-proc. spadku w 2024 r., ale wymagałoby to ożywienia w takich sferach jak wydatki konsumentów, energia, czy technologie oraz kontynuacji poprawy w branży przemysłowej i finansowej, podkreślają stratedzy Bloomberg Intelligence.

Europa wciąż najsłabszym ogniwem?

Pod względem wzrostu gospodarczego Europa- a zwłaszcza jej francusko-niemieckie serce – jest i pozostanie w 2025 roku najsłabszym ogniwem”, pisali w grudniowym raporcie stratedzy firmy finansowej Oddo BHF.

Z kolei Sophie Warrick z JP Morgan prognozuje, że akcje spółek ze strefy euro dłużej niż sądziła dotąd będą zmagały się z przeciwnościami. Jednak wyceny i pozycjonowanie są tak pesymistyczne, że może dojść do odbicia z chwilą, kiedy ryzyka zostaną „przetrawione”.

Gospodarka światowa
Czy Unia sama będzie „ratowała” klimat Ziemi?
Gospodarka światowa
Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza
Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?
Gospodarka światowa
Jaki będzie rok 2025 dla złota? Otoczenie wciąż sprzyja kruszcowi