Polska cały czas ma ogromny potencjał do wzrostu produkcji biogazu i biometanu. Tego pierwszego możemy wytwarzać nawet 13–15 mld m sześc. rocznie. Z kolei z przerobu biogazu może powstać biometan, czyli surowiec o zawartości metanu sięgającej 97 proc., a więc identyczny jak gaz ziemny wysokometanowy dostarczany przez krajową sieć gazociągową do odbiorców.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju szacuje tzw. całkowity potencjał teoretyczny produkcji biometanu nad Wisłą na około 8 mld m sześc. rocznie. Potencjał inwestycyjny, czyli ekonomicznie uzasadniony, sięga 3,2 mld m sześc. Dla porównania, niewiele większe mamy dziś wydobycie gazu ziemnego z krajowych złóż. Mimo to nasz kraj posiadanego potencjału produkcji biogazu i biometanu od wielu lat nie potrafi wykorzystać. Z ostatnich danych wynika, że na koniec 2023 r. biogazowni było tylko 389, a biometanowni wcale. W Niemczech odpowiednio ponad 11 tys. i 0,2 tys.
Brakuje przepisów umożliwiających wprowadzanie biometanu do sieci gazowej
Szacunki grupy Orlenu w zakresie krajowego potencjału produkcji biogazu i biometanu są zbieżne z publikowanymi przez NCBiR. Jednocześnie koncern zwraca uwagę, że oprócz dostępności surowca kluczowe znaczenie mają tu takie czynniki jak: zakres i jakość współpracy z lokalną społecznością oraz władzami samorządowymi, dostęp do sieci gazowych i elektroenergetycznych, a nawet dostęp i jakość infrastruktury drogowej. Ponadto zaprojektowanie instalacji i uzyskanie pozwoleń administracyjnych oraz prace budowlane i przygotowanie do rozruchu w przypadku instalacji do wytwarzania biometanu mogą zająć łącznie nawet do pięciu lat. Według koncernu każde tego typu działanie wymaga przejrzystego otoczenia prawnego, m.in. usprawnień w procesach inwestycyjnych i gwarancji przyłączenia biometanowni do sieci gazowej, a także możliwości wykorzystania biometanu wytworzonego w Polsce jako samoistnego paliwa lub mieszanki z LNG w transporcie i zaliczenia go do tzw. narodowego celu wskaźnikowego. Impulsem do rozwoju rynku mógłby być także ułatwiony dostęp do zewnętrznego finansowania tego typu inwestycji.
„Grupa Orlen jest od dawna zaangażowana w proces legislacyjny dotyczący regulacji rynku paliw i energii pochodzących z odnawialnych źródeł, w tym również biogazu i biometanu, jednak pomimo szeregu korzystnych zmian nadal brakuje kluczowego pakietu przepisów, który umożliwiłby łatwe wprowadzanie biometanu do sieci gazowej. W zgodnej opinii wszystkich uczestników rynku, a także krajowych i międzynarodowych ekspertów, dopiero ta zmiana pozwoli na pełne uruchomienie krajowego potencjału biometanowego” – twierdzi zespół prasowy Orlenu.