Czym zajmuje się Polfa, co was wyróżnia na tle innych podmiotów z tej branży?
Pełnimy kluczową rolę w aspekcie bezpieczeństwa lekowego w kraju i Unii Europejskiej. Nasza pozycja jeszcze wzrośnie po ukończeniu dużej inwestycji, która pozwoli na produkcję leków wysokoaktywnych.
Jakie są pana priorytety i jaką strategię będzie mieć firma? Czy będzie się rozwijać również na rynkach zagranicznych?
Przygotowaliśmy dziesięcioletnią strategię. Wśród przyjętych priorytetów jest 2,6-krotny wzrost ogólnej sprzedaży i 6,1-krotne zwiększenie eksportu. Nasza aktywność międzynarodowa już nabrała tempa. Jednocześnie rozpoczęliśmy poszerzanie portfela, uzupełniając go o komplementarne produkty, a także rozwijając produkcję kluczowych leków dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Czy bierzecie pod uwagę ekspansję również w innych regionach?
Widzimy możliwości rozwoju na rynkach Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych, co jest naturalnym kierunkiem z punktu widzenia naszego potencjału produkcyjnego, a także komercyjnego.
Niezależnie od tego nadal bardzo ważny jest i będzie dla nas rynek polski. W kraju, gdzie jesteśmy obecni od ponad 200 lat, będziemy dalej zwiększać dostępność leków oraz wprowadzać kolejne.
Jakie wyniki finansowe miała Polfa w latach 2023 i 2024 oraz jakie są plany na kolejne lata?
W 2023 r. wypracowaliśmy przychody w wysokości 361,5 mln zł. Na podsumowanie wyników za 2024 r. jest jeszcze za wcześnie. Będziemy mogli opublikować je w 2025 r. Niemniej naszą ambicją, zgodnie z zatwierdzonym planem rozwoju, opartym na strategii rozpisanej do 2035 roku, jest skokowy wzrost sprzedaży i wzrost produkcji kontraktowej o 11,8 raza. Pomimo ambitnie nakreślonych planów długoterminowych nadal widzimy pewien wolny potencjał – szczególnie w produkcji kontraktowej. Mam przekonanie, że jesteśmy w stanie przyśpieszyć realizację tego wzrostu, biorąc pod uwagę obecny stan, który mam możliwość ocenić po kilku miesiącach pracy. Pomocne w dalszym rozwoju powinny okazać się także przeprowadzone w spółce audyty dotyczące lat 2016–2023. Wykazały one szereg nieprawidłowości. Chcemy, by wyniki audytów i zdobyta w ten sposób wiedza posłużyły wyeliminowaniu ryzyka wystąpienia negatywnych praktyk w przyszłości.