Euro najsłabsze w stosunku do dolara od 2022 r.

Euro spadło do najsłabszego poziomu w stosunku do dolara od ponad dwóch lat, a funt spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy w związku z ciągłymi obawami o europejską gospodarkę.

Publikacja: 03.01.2025 08:53

Euro najsłabsze w stosunku do dolara od 2022 r.

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GgULdi3WIAA2tvs?format=jpg&name=900x900

Wspólna waluta spadła aż o 0,5 proc. do 1,0306 dolara, najniższego poziomu od listopada 2022 r., przedłużając swój spadek od końca września do około 8 proc.. Funt spadł o 1 proc. do 1,2389 dolara, najsłabszego poziomu od maja. Indeks dolara osiągnął poziom 109,50 zgodnie z oczekiwaniami, a teraz, jeśli wzrost będzie kontynuowany, w najbliższej przyszłości może przetestować opór w okolicach 110-111. Tymczasem euro spadło poniżej 1,03 w wyniku słabszego PMI i gołębich perspektyw EBC. Jeśli spadek będzie się przedłużał, para może być podatna na test 1,01-1,00 w dół.

Zapowiedzi amerykańskich ceł biją w euro

Kurs euro spadł w wyniku obaw, że nastawione na eksport gospodarki bloku zostaną dotknięte amerykańskimi cłami handlowymi, a także oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe bardziej agresywnie niż Rezerwa Federalna. Presję zwiększa także niestabilność polityczna w największych gospodarkach bloku.

Dla funta główną przeszkodą jest słaby wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii, który wzmocnił argumenty za głębszymi obniżkami stóp procentowych. PKB Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale 2024 r. utrzymywał się na stałym poziomie, a Bank Anglii spodziewa się, że czwarty kwartał również nie wykaże żadnego wzrostu.

Czytaj więcej

Fed obniża stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami, ale prognozy zaskoczyły

– Słaby wzrost jest częstym problemem Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, przy czym ta ostatnia odczuwa coraz większe obawy przed recesją w związku z publikacją miękkich publikacji o PKB Wielkiej Brytanii pod koniec 2024 r. – powiedziała Jane Foley, dyrektor ds. strategii walutowej w Rabobank. Jej zdaniem w drugim kwartale euro osiągnie parytet względem dolara.

Wielu strategów prognozuje, że w tym roku euro spadnie do parytetu dolara lub nawet poniżej tego poziomu. Ostatni raz ten kluczowy psychologiczny próg został przekroczony w 2022 r., kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę wywołała kryzys energetyczny w Europie i wzbudziła strach przed recesją.

W czwartek traderom przypomniano o problemach energetycznych bloku, gdy wstrzymano przepływ rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę. Wstrzymanie dostaw oznacza, że ​​kraje Europy Środkowej będą zmuszone pozyskiwać droższy gaz gdzie indziej, co zwiększy presję na dostawy, podczas gdy region wyczerpuje zimowe magazyny w najszybszym tempie od lat.

Jak wynika z noworocznego przesłania prezydent Christine Lagarde, cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego na poziomie 2 proc. pozostaje jednak do osiągnięcia. Wzrost cen konsumpcyjnych w strefie euro spadł w ciągu ostatniego roku i we wrześniu spadł poniżej celu EBC, choć w ostatnich miesiącach ponownie wzrósł.

Brytyjskiego funta osłabiają dane ekonomiczne

W funta szterlinga uderzyły także czwartkowe dane pokazujące, że brytyjski sektor produkcyjny skurczył się bardziej niż oczekiwano w zeszłym miesiącu. Indeks menedżerów zakupów w sektorze produkcyjnym S&P Global został zrewidowany w grudniu do 47 z 47,3 w pierwotnym odczycie, wskazując na trzeci miesiąc spadku.

Jordan Rochester, szef strategii makroekonomicznej w Mizuho w regionie EMEA, prognozuje, że funt będzie się nadal osłabiał w miarę wyceniania przez rynek kolejnych obniżek stóp procentowych przez BOE w oparciu o słabe dane ekonomiczne.

– Dzisiaj wygląda na to, że na spadek złożyło się kilka czynników: niższy wskaźnik PMI, wzrost obaw dotyczących gazu ziemnego, wyższa wycena w związku z obniżką BOE w lutym oraz niższe realne rentowności w porównaniu z USA – stwierdził Rochester.

Swapy oznaczają złagodzenie polityki pieniężnej przez EBC o 115 punktów bazowych do końca roku w porównaniu do 62 punktów bazowych ze strony BOE. Rynek widzi szansę na około 70 proc. obniżki o ćwierć punktu w Wielkiej Brytanii w przyszłym miesiącu, w porównaniu z 60 proc. we wtorek.

Wykres Dnia
Coraz więcej Amerykanów zalega ze spłatami kart kredytowych
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Wykres Dnia
Niemiecki DAX kończy najlepszy dwuletni okres od ponad dekady
Wykres Dnia
Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje lekko dołują
Wykres Dnia
W USA trwa najbardziej niedostępny rynek mieszkaniowy w historii
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Wykres Dnia
Zbyt dużo nowych domów jednorodzinnych w Stanach Zjednoczonych
Wykres Dnia
Ekonomiści tną prognozy dla gospodarki strefy euro