https://pbs.twimg.com/media/GgULdi3WIAA2tvs?format=jpg&name=900x900
Wspólna waluta spadła aż o 0,5 proc. do 1,0306 dolara, najniższego poziomu od listopada 2022 r., przedłużając swój spadek od końca września do około 8 proc.. Funt spadł o 1 proc. do 1,2389 dolara, najsłabszego poziomu od maja. Indeks dolara osiągnął poziom 109,50 zgodnie z oczekiwaniami, a teraz, jeśli wzrost będzie kontynuowany, w najbliższej przyszłości może przetestować opór w okolicach 110-111. Tymczasem euro spadło poniżej 1,03 w wyniku słabszego PMI i gołębich perspektyw EBC. Jeśli spadek będzie się przedłużał, para może być podatna na test 1,01-1,00 w dół.
Zapowiedzi amerykańskich ceł biją w euro
Kurs euro spadł w wyniku obaw, że nastawione na eksport gospodarki bloku zostaną dotknięte amerykańskimi cłami handlowymi, a także oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe bardziej agresywnie niż Rezerwa Federalna. Presję zwiększa także niestabilność polityczna w największych gospodarkach bloku.
Dla funta główną przeszkodą jest słaby wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii, który wzmocnił argumenty za głębszymi obniżkami stóp procentowych. PKB Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale 2024 r. utrzymywał się na stałym poziomie, a Bank Anglii spodziewa się, że czwarty kwartał również nie wykaże żadnego wzrostu.