Decyzja Fed była zgodna z prognozami analityków. Od września główna stopa procentowa łącznie spadła już o 100 punktów bazowych. Przynajmniej na razie oczekiwania rynkowe są jednak takie, że na kolejnym posiedzeniu 29 stycznia obniżka jest mało prawdopodobna.
Fed obniża stopy procentowe w USA
Rezerwie Federalnej nie przeszkodził listopadowy wzrost inflacji PCE (z 2,7 do 2,8 proc.) oraz CPI (z 2,6 do 2,7 proc.). „Prezes Powell niejednokrotnie uprzedzał, że droga do celu inflacyjnego będzie wyboista” – komentują ekonomiści PKO BP zwracając uwagę, że jednocześnie uwarunkowania na rynku pracy są zrównoważone, a oczekiwania inflacyjne zakotwiczone. Jednocześnie inflacja bazowa pozostaje uciążliwa, obecnie jest na poziomie 3,3 proc.
„Aktywność gospodarcza nadal rośnie w solidnym tempie. Od początku roku warunki na rynku pracy ogólnie się poprawiły, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostaje niska. Inflacja poczyniła postępy w kierunku celu Komitetu na poziomie 2 procent, ale pozostaje nieco podwyższona”- napisano w komunikacie po posiedzeniu FOMC. Dodano, że „ryzyko osiągnięcia celów zatrudnienia i inflacji jest zrównoważone” oraz że kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych.
Decyzja FOMC nie była jednogłośna, przeciwko obniżce stóp opowiedziała się Beth M. Hammack, szefowa oddziału Fed z Cleveland.
Czytaj więcej
„Mam wielką przyjemność nominować Scotta Bessenta, by służył jako 79. sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych. Scott jest powszechnie szanowany jako jeden z najlepszych inwestorów międzynarodowych na świecie oraz jako strateg geopolityczny i ekonomiczny. Historia Scotta jest historią Amerykańskiego Snu” – w ten sposób prezydent elekt Donald Trump ogłosił nominację na najważniejsze, związane z finansami, stanowisko w swojej administracji.