Fed obniża stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami, ale prognozy zaskoczyły

Fed, amerykański bank centralny, obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do przedziału 4,25 - 4,50 proc. Podniósł jednak prognozę inflacji na 2025 r., członkowie FOMC oczekują też mniejszej liczby obniżek.

Publikacja: 18.12.2024 20:04

Jerome Powell, prezes Fedu

Jerome Powell, prezes Fedu

Foto: Al Drago/Bloomberg

Decyzja Fed była zgodna z prognozami analityków. Od września główna stopa procentowa łącznie spadła już o 100 punktów bazowych. Przynajmniej na razie oczekiwania rynkowe są jednak takie, że na kolejnym posiedzeniu 29 stycznia obniżka jest mało prawdopodobna.

Fed obniża stopy procentowe w USA

Rezerwie Federalnej nie przeszkodził listopadowy wzrost inflacji PCE (z 2,7 do 2,8 proc.) oraz CPI (z 2,6 do 2,7 proc.). „Prezes Powell niejednokrotnie uprzedzał, że droga do celu inflacyjnego będzie wyboista” – komentują ekonomiści PKO BP zwracając uwagę, że jednocześnie uwarunkowania na rynku pracy są zrównoważone, a oczekiwania inflacyjne zakotwiczone. Jednocześnie inflacja bazowa pozostaje uciążliwa, obecnie jest na poziomie 3,3 proc.

„Aktywność gospodarcza nadal rośnie w solidnym tempie. Od początku roku warunki na rynku pracy ogólnie się poprawiły, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostaje niska. Inflacja poczyniła postępy w kierunku celu Komitetu na poziomie 2 procent, ale pozostaje nieco podwyższona”- napisano w komunikacie po posiedzeniu FOMC. Dodano, że „​​ryzyko osiągnięcia celów zatrudnienia i inflacji jest zrównoważone” oraz że kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych.

Decyzja FOMC nie była jednogłośna, przeciwko obniżce stóp opowiedziała się Beth M. Hammack, szefowa oddziału Fed z Cleveland.

Czytaj więcej

Trump wyznaczył weterana Wall Street na nowego sekretarza skarbu

Nowa prognoza stóp procentowych

W środę poznaliśmy też nową prognozę makroekonomiczną FOMC, z medianą ich oczekiwań co do poziomu stóp procentowych. Sygnalizuje ona łączną skalę obniżek stóp procentowych w 2025 r. o 50 punktów bazowych, czyli wyraźnie mniej niż wrześniowa (o 100 pb w 2025 r.).

Spowolnienie tempa obniżek stóp można uzasadniać realizującym się scenariuszem „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki. W trzecim kwartale urosła ona o 2,8 proc. w ujęciu zannualizowanym, w czwartym prognozy wskazują na wzrost o 2,2 proc., w kolejnych kwartałach o około 2 proc. w tym samym ujęciu.

Czytaj więcej

Zielone światło do cięcia stóp

Jednocześnie nowa projekcja Fed jest bardziej pesymistyczna niż wrześniowa w zakresie inflacji: zakłada, że średnioroczna inflacja PCE wyniesie w 2025 r. 2,5 proc. (względem 2,1 proc. w projekcji z września). W górę zrewidowano też prognozę inflacji bazowej PCE, z 2,2 proc. do 2,5 proc. w 2025 r. Jednocześnie obecne prognozy dla 2024 r. wskazują, że inflacja PCE (w tym bazowa) będzie lekko wyższa niż szacowano we wrześniu, podobnie jak wzrost gospodarczy, za to stopa bezrobocia lekko niższa.

Ryzykiem dla prognoz wzrostu gospodarczego oraz potencjalnym czynnikiem proinflacyjnym pozostają m.in. działania przyszłej administracji USA. Luźna polityka fiskalna i zaostrzenie polityki celnej przez Donalda Trumpa mogą hamować zapędy FOMC do kolejnych obniżek.

Po publikacji nowych prognoz sugerujących wolniejsze od wcześniejszych oczekiwań luzowanie polityki pieniężnej w 2025 r. nerwowo  zareagowały główne indeksy giełdowe, S&P500 i Dow Jones; wzrosła też rentowność amerykańskich obligacji skarbowych. Decyzja Fedu wzmocniła natomiast dolara m.in. względem euro (z ok. 1,05 do 1,04 dolara).

Gospodarka światowa
Wraz z porażką Trudeau kończy się epoka w polityce i gospodarce
Gospodarka światowa
Antynaftowe regulacje zaszkodziły gospodarce kanadyjskiej
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,4 procent
Gospodarka światowa
Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kogo upolował Hindenburg?
Gospodarka światowa
Spółki z Niemiec odczuwają największy stres