Nowością będzie również nakaz tworzenia dodatkowego raportu, kiedy poprosi o to GPW. A giełda może to zrobić tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy zarząd spółki w widoczny sposób działa na niekorzyść inwestorów lub pojawiają się niepokojące sygnały ze spółki. Taki raport o działalności emitenta musi zostać sporządzony przez firmę doradczą lub inwestycyjną inną niż aktualnie obsługujący spółkę autoryzowany doradca. Czas na przygotowanie takiego raportu to 45 dni.
20 czerwca - od tego dnia zaczną obowiązywać najważniejsze zmiany w regulacjach rynku NewConnect
Władze giełdy doprecyzowały również wymogi informacyjne. Raporty bieżące będą musiały zawierać uchwały dotyczące emisji obligacji o wartości większej niż 10 proc. kapitałów własnych. Do publicznej wiadomości ma trafić również informacja o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu znaczącej umowy (w tym umowy z autoryzowanym doradcą). Zostały również zdefiniowane „aktywa oraz umowy o istotnej wartości" (powyżej 20 proc. kapitałów własnych lub przychodów netto za ostatnie cztery kwartały).
GPW zaostrza też przepisy dotyczące aktualności danych finansowych w dokumentach informacyjnych (mają zawierać sprawozdania nie starsze niż dwa miesiące, a także informacje o transakcjach na akcjach wprowadzanych do obrotu z ostatnich sześciu miesięcy). Ważną zmianą w dokumencie informacyjnym jest obowiązek sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego przez emitenta, który jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej. Zacznie obowiązywać od stycznia 2012 roku. Oznacza to, że zgodnie z nowymi wytycznymi będzie musiał być sporządzony raport za IV kwartał.
– Cieszymy się, że władze giełdy są przychylne sugestiom uczestników rynku i krok po kroku wdrażają zmiany, które poprawiają bezpieczeństwo obrotu na NewConnect – mówi Marcin Duszyński, prezes firmy doradczej Capital One.