Prezydentura Donalda Trumpa minimalnie zagraża Polsce

Przygotowany przez Economist Intelligence “Trump Risk Index” pokazuje, że Polska jest wśród trzech krajów najmniej zagrożonych prezydenturą Donalda Trumpa - i jest najmniej zagrożona w Europie. Najbardziej można się niepokoić o bezpieczeństwo.

Publikacja: 20.01.2025 12:50

Prezydentura Donalda Trumpa minimalnie zagraża Polsce

Foto: AFP

Grupa analityczna Economist Intelligence przygotowała “Trump Risk Index” (TRI) - raport obrazujący globalny wpływ nowej prezydentury USA i ekspozycje zagrożenia dla konkretnych krajów.

Sojusznicy i partnerzy USA mają najwięcej powodów do zmartwienia

TRI pokazuje, że sojusznicy i partnerzy USA mają jeden z najwyższych ogólnych ekspozycji na politykę zmian pod rządami Trumpa, ponieważ mają najgłębsze powiązania handlowe, związane z bezpieczeństwem i kulturą z USA. Ten wyższy poziom zależności naraża je także na istotne zmiany w kierunku polityki USA. Meksyk plasuje się ogólnie jako kraj najbardziej narażony na ryzyko, z wynikiem indeksu wynoszącym 71,4 (na 100 możliwe), co wynika z wysokiego poziomu handlu i narażenie na imigrację. Kilka innych krajów Ameryki Łacińskiej znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej narażonych na ryzyko ich powiązań gospodarczych i kulturalnych z USA. Sojusznicy z NATO (lub równoważni) Niemiec i Japonii zaliczają się także do państw bardziej narażonych (odpowiednio na trzecim i siódmym miejscu). Oprócz rosnących nadwyżek w handlu z USA – co jest głównym zmartwieniem Trumpa – każde z nich jest również zależne od USA w zapewnianiu bezpieczeństwa i wydaje stosunkowo niewielką część PKB na obronę.

Kraje o niskim stopniu narażenia na zmiany oczekiwane pod rządami Trumpa to na ogół te, które mają mniejsze powiązania z USA. Australia (9,7)  jest wyjątkiem i zajmuje drugie miejsce eksponowany kraj w indeksie, ponieważ łączy odległe stosunki handlowe z USA ze zrównoważonymi związkami bezpieczeństwa. Arabia Saudyjska jest najmniej narażona z wynikiem TRI na poziomie 9,4; jej powiązania handlowe z USA straciły na znaczeniu, w miarę jak Stany Zjednoczone stały się samodzielnym eksporterem energii i wydaje duże środki na obronę (w tym na broń amerykańską). Powiązania między USA i Arabią Saudyjską było cieplejsze za pierwszej administracji Trumpa niż za Bidena. Polska znajduje sie na trzecim mmiejscu wśród najmniej zagrożonych państw, z wynikiem 10. Według TRI zagrożenie dla handlu wynosi 1,3, w zwiazku z imigracją na 1,9, w przypadku bezpieczeństwa jest to znacznie więcej - 22,8.

Ten wynik potwierdzałyby słowa bliskiej nowemu prezydentowi Georgette Mosbacher, ambasador w naszym kraju za jego pierwszej kadencji. Podczas wizyty w Warszawie zaraz przed zaprzysiężeniem kreśliła wizję Polski nie tylko jako hubu wsparcia dla Ukrainy, ale także lidera zbrojeń w NATO i kluczowego państwa tranzytowego między Chinami a Europą Zachodnią.

Kursy i ceny surowców mogą uderzyć w polskie firmy

Niestabilna kadencja prezydencka, zarówno pod względem kursów walutowych, jak i cen surowców, mogłaby dotknąć polskie firmy. - Polscy importerzy, zwłaszcza ci importujący towary i usługi denominowane w dolarach amerykańskich, powinni przygotować się na deprecjację złotego. Z kolei polscy eksporterzy powinni nauczyć się wykorzystywać zmienność kursów walutowych, aby wykorzystywać nadarzające się okazje i „łapać” korzystne kursy wymiany, gdy takie się pojawią - mówi Benjamin Avraham, CEO fintechu Okoora ułatwiającego firmom planowanie i zarządzanie międzywalutowymi transakcjami.

Kuleje także logistyka. Na poziomie międzynarodowym z trudem przychodzi nam to, co udaje się na poziomie krajowym, w którym usługi logistyczne są na najwyższym poziomie. - Jako kraj, geograficznie, rzeczywiście mamy wszystko, przede wszystkim możliwości zaproponowania transportu intermodalnego, czyli obejmującego transport drogowy, morski i kolejowy. Ale od lat specjaliści narzekają na brak spójnej wizji, doinwestowania terminali logistycznych czy regulacji. Głośno było o wielkich armatorach, którzy swoją trasę zatrzymają na Niemczech, omijając zupełnie Polskę. Ma to wpływ choćby na ceny surowców dla polskich importerów. Bez odważnych decyzji na najwyższych poziomach to się nie zmieni – mówi Marcin Wawrzkiewicz z Malcom Finance, fintechu oferującego produkty finansowe dla MŚP w logistyce.

- Złoty utrzymuje wysoką korelację z euro i spodziewałbym się raczej umocnienia dolara względem tych walut - twierdzi Benjamin Avraham z Okoora. - Powodem są choćby cła importowe, zwłaszcza na towarach przemysłowych i surowcach, które celem pobudzenia amerykańskiej gospodarki zapowiada Trump. A ponad 80 proc. polskiego eksportu do USA, wynoszącego w zeszłym roku ok. 11 mld USD, to właśnie towary przemysłowe i surowce - zauważa.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa mocno spadła. Pomógł m.in. program Aktywny Rodzic
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9 proc. rdr w listopadzie
Gospodarka krajowa
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 4,7 proc.