BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5%, najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Bank komunikuje, że kolejne takie decyzje są możliwe co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej.

Publikacja: 19.03.2025 08:48

Mateusz Czyżkowski  Analityk Rynków Finansowych XTB

Mateusz Czyżkowski Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

Komunikat BoJ podkreśla niepewność gospodarczą, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki handlowej, która wydaje się być przysłowiowym oczkiem w głowie bankierów BoJ. Z drugiej jednak strony gołębich wstawek nie brakuje, ponieważ bankierzy prognozują, że inflacja bazowa ma osiągnąć cel BoJ za około 18 miesięcy. Gospodarka Japonii odradza się na ten moment w umiarkowanym stopniu i reaguje na rosnące koszty ryżu, które wywierają szeroką presję cenową.

To, co dzieje się wewnątrz kraju jest jednak przez BoJ zakładane, a głównym punktem zachęcającym do wstrzymania się z dalszym zacieśnianiem jest geopolityka. Napięcia handlowe rzucają cień na perspektywy eksportu Japonii i nie jest jeszcze jasne, czy japońscy konsumenci zwiększą zakupy z powodu wyższych płac.

Eksport Japonii wzrósł o 11,4% w lutym w porównaniu z rokiem poprzednim, ale zamówienia na maszyny - wiodący wskaźnik wydatków kapitałowych w kraju - spadły o 3,5% w styczniu. BoJ weźmie pod uwagę takie dane w kwartalnym przeglądzie swoich prognoz wzrostu i cen na kolejnym posiedzeniu politycznym w dniach 30 kwietnia-1 maja, które będzie miało kluczowe znaczenie dla czasu i tempa dalszych podwyżek stóp procentowych.

Sam Kazuo Ueda, najważniejszy bankier BoJ udziela mieszanych komentarzy w sprawie tego co dalej. Według bankiera niepewność otaczająca gospodarkę Japonii pozostaje wysoka i przede wszystkim wynika to z trendów w polityce handlowej na świecie. Silny impuls podwyżek płac rozprzestrzenia się na mniejsze firmy i dlatego koniecznym jest uważne monitorowanie ich zmian i ewentualnego wpływu na poziomy cen.

Mateusz Czyżkowski

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?