Ekopolowi wyzwań nie brakuje

Zarząd planuje m.in. dalszy rozwój sztandarowej technologii Mikrostacje.pl, budowę sieci dystrybucji paliwa HVO100, projekty deweloperskie i inwestycje w start-upy. Z drugiej strony musi się liczyć z rosnącymi w grupie kosztami działalności.

Publikacja: 22.01.2025 06:00

Ekopolowi wyzwań nie brakuje

Foto: materiały prasowe

Jednym z tegorocznych kluczowych celów zarządu Ekopolu Górnośląskiego Holdingu jest dalszy rozwój technologii Mikrostacje.pl, służącej do zarządzania gospodarką paliwową w przedsiębiorstwach. W związku z tym planowane jest m.in. wprowadzenie nowych rozwiązań, w tym tych związanych ze sztuczną inteligencją.

Ekopol chce wybudować sieć dystrybucyjną paliwa HVO100

Do głównych ubiegłorocznych osiągnięć zarząd zalicza zwiększenie funkcjonalności technologii Mikrostacje.pl dzięki podpisaniu umowy z BP Europa SE i uzyskanie niezbędnych pozwoleń umożliwiających wprowadzenie na rynek HVO100. To paliwo syntetyczne wytwarzane z tłuszczów posmażalniczych i olejów roślinnych stanowiące alternatywę dla tradycyjnego oleju napędowego pochodzącego z przerobu ropy naftowej.

Foto: Parkiet

– Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy do naszej oferty zbiorniki, wraz z technologią Mikrostacje.pl, przeznaczone specjalnie na produkt HVO100. Zbiornik przyjął barwy zielono-czarne, a technologia Mikrostacje.pl została uzupełniona m.in. o pełną analizę zużycia HVO100 wraz z wszystkimi rozliczeniami spełniającymi założenia redukcji śladu węglowego w Europie – twierdzi Andrzej Piecuch, prezes Ekopolu. Dodaje, że produkt ten został zarejestrowany przez spółkę w Unii Europejskiej w ramach prawa własności intelektualnej. Teraz Ekopol stawia sobie za cel stworzenie największej w Polsce sieci dystrybucyjnej HVO100 dla klienta końcowego.

Ponadto w biznesie handlu paliwami firma zwiększyła flotę autocystern. – Natomiast w sprzedaży hurtowej, którą oferujemy klientom na terminalu TanQuid w Radzionkowie, udostępniliśmy nowe rozwiązania umożliwiające dodatkowe benefity wynikające z długotrwałej współpracy – informuje Piecuch.

Ekopol rozpoczął także trzeci etap realizacji osiedla „Zielone Ptakowice”. To projekt budowy domków jednorodzinnych niedaleko Tarnowskich Gór. W tzw. międzyczasie spółka chce przygotować analizę dotyczącą podjęcia analogicznych działań w celu rozpoczęcia nowej inwestycji związanej z budową kolejnego osiedla.

Czytaj więcej

Geopolityka jest dziś kluczowa dla ropy, gazu i paliw

Ekopol obserwuje wzrost kosztów prowadzenia działalności

W tym roku zarząd Ekopolu będzie poszukiwał na rynku nowych i ciekawych rozwiązań technologicznych, które mogą rozszerzyć działalność grupy kapitałowej. – Jednocześnie przygotowujemy się do mocnego wsparcia polskich start-upów. Zamierzamy wspierać ciekawych innowatorów na każdym etapie rozwoju, od pomysłu po działający biznes – twierdzi Piecuch.

Ekopol musi się też mierzyć z licznymi wyzwaniami. Przede wszystkim coraz bardziej zauważalne są rosnące koszty działalności, związane m.in. ze wzrostem płac, kosztów energii elektrycznej i usług świadczonych przez podmioty zewnętrzne. W tej sytuacji zarząd stara się maksymalnie optymalizować wydatki i efektywnie dysponować funduszami grupy. Stawia również na automatyzację procesów, inwestycje w obiecujące projekty, rozwój i udoskonalanie oferty oraz powiększanie grona klientów.

Z ostatnich danych wynika, że po trzech kwartałach Ekopol wypracował 166,4 mln zł skonsolidowanych przychodów i 0,7 mln zł zysku netto. W ujęciu rok do roku oznaczało to odpowiednio spadek o 12,5 proc. i 12,9 proc. Pogorszenie się kondycji grupy było konsekwencją obserwowanego od początku zeszłego roku spadku cen paliw płynnych na świecie i pogorszenia koniunktury gospodarczej.

Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW
Surowce i paliwa
KGHM przygotowuje się do remontów w hutach miedzi
Surowce i paliwa
Geopolityka jest dziś kluczowa dla ropy, gazu i paliw
Surowce i paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW
Surowce i paliwa
Geopolityka znów rozdaje karty na rynku węgla