Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja

Kopalnia Bogdanka nie będzie likwidowana – zadeklarowała minister przemysłu Marzena Czarnecka po spotkaniu z górnikami w Łęcznej. Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki dodał, że nie ma pomysłu wykupienia kopalni z Grupy Enea.

Publikacja: 27.03.2025 15:56

Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja

Foto: Adobestock

Dyskusje o przyszłości kopalni w Bogdance nasiliły się w styczniu br., kiedy część związkowców przeprowadziła protest głodowy przeciwko podporządkowaniu kopalni Enei i jej likwidacji. O przyszłości wydobycia węgla kamiennego na Lubelszczyźnie rozmawiali ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy, związkowcy oraz członkowie zarządów Enei i LW Bogdanka, którzy w czwartek spotkali się w Starostwie Powiatowym w Łęcznej.

Nie ma planów likwidacji kopalni 

Minister Czarnecka cytowana przez PAP powiedziała, że „po raz kolejny zostało ustalone, że kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka nie będzie likwidowana”. Czarnecka spodziewa się, że w przyszłym tygodniu zarząd LW Bogdanka przedstawi strategię węglową z dokładnymi kwotami, liczbą pracowników i wielkością wydobycia. Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki po rozmowach również zaznaczył, że „dzisiaj nie ma żadnych pomysłów na zamykanie Lubelskiego Węgla, a funkcjonowanie kopalni w perspektywie 10–15 lat jest absolutnie bezpieczne”. Doniesienia o ograniczaniu i zagrożeniu dla jej funkcjonowania są – jego zdaniem – kłamstwem.

Czytaj więcej

Pomysł na górnictwo? Powiązać kopalnie z elektrowniami węglowymi

Postulaty związków 

Przewodniczący NSZZ Solidarność w Bogdance Mariusz Romańczuk przypomniał cytowany przez PAP, że strona społeczna domaga się utrzymania poziomu wydobycia i zatrudnienia w kopalni. Natomiast w przypadku ich ograniczenia oczekuje wsparcia m.in. w formie przejęcia Bogdanki przez Skarb Państwa i objęcia nowelizowaną ustawą o funkcjonowaniu górnictwa. W zapowiedzi przedstawicieli rządu powątpiewa przewodniczący Związku Zawodowego Przeróbka w Bogdance Jarosław Niemiec. Zdaniem Niemca problemem może być znalezienie rynków zbytu dla węgla z Bogdanki. Obawia się „śmieciowej transformacji”, opartej – jego zdaniem – na „pobożnych życzeniach”.

Czytaj więcej

Ważą się losy Bogdanki. Duży niepokój związków

Na 8 kwietnia przewodniczący Przeróbki zapowiedział górniczą manifestację w Lublinie.

LW Bogdanka jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa grupy kapitałowej Enea z siedzibą w Poznaniu, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy