Ubiegły rok dla spółek z warszawskiej giełdy reprezentujących branżę ropy, gazu i paliw płynnych upłynął pod znakiem wielu problemów. Ten może jednak okazać się jeszcze trudniejszy. Orlen już identyfikuje kilka kluczowych wyzwań, które wpłyną zarówno na bezpieczeństwo, jak i na jego działalność operacyjną. „Wraz z początkiem 2025 r. na rynkach energii pojawia się więcej niepewności niż w jakimkolwiek roku od czasów pandemii. Nierozwiązane konflikty w Ukrainie i Strefie Gazy mają potencjał, by znacząco wpłynąć na sytuację na rynkach energii” – ocenia zespół prasowy Orlenu.
Zauważa, że coraz bardziej widoczne stają się polaryzacja i rywalizacja geopolityczna między Chinami a Zachodem. Państwo Środka wykorzystuje swoją wiodącą pozycję w obszarach technologii czystej energii, aby zwiększyć wpływy na arenie międzynarodowej, podczas gdy USA i Europa wprowadzają cła, aby chronić rodzimy przemysł. Dodatkową niepewność w światowej polityce wprowadza ponowny wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. Jednocześnie rodzi pytania o udział tego państwa w porozumieniu paryskim dotyczącym ograniczenia globalnych emisji gazów cieplarnianych.
„Na horyzoncie pojawiają się również nowe trendy technologiczne, które z pewnością wpłyną na rynki w nadchodzącym roku, choć skala ich oddziaływania pozostaje niepewna. Szybki rozwój sztucznej inteligencji zwiększa zapotrzebowanie na energię dla centrów danych, choć dokładny czas, charakter i lokalizacja tego dodatkowego popytu są trudne do przewidzenia” – uważa Orlen. W jego ocenie potencjalny boom na prąd ponownie zwiększył zainteresowanie energią jądrową. Mimo to nie ma pewności, czy rzeczywiście nastąpi istotny zwrot w stronę energetyki jądrowej.
Orlen stawia na bezpieczeństwo i dekarbonizację
W odpowiedzi na globalne zmiany grupa Orlen wdraża elastyczne strategie dostosowawcze, obejmujące dywersyfikację źródeł dostaw surowców, rozbudowując zdolności importowe gazu ziemnego oraz nawiązując partnerstwa strategiczne i technologiczne. Ponadto analizuje alternatywne scenariusze na wypadek dalszych zmian regulacyjnych i handlowych w Europie i poza nią. Podtrzymuje również inwestycje w obszarze małych bloków jądrowych.