Fed znów obciął stopy procentowe

Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.

Publikacja: 07.11.2024 20:35

Szef Fed Jerome Powell

Szef Fed Jerome Powell

Foto: Bloomberg

Czwartkowa obniżka stóp nie była zaskoczeniem dla rynków. Była ona wcześniej wyraźnie sugerowana przez członków Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC). W jej sprawie był szeroki konsensus. Gdy we wrześniu Fed zdecydował o obniżce stóp o 50 pb. (pierwszej w tym cyklu i większej niż oczekiwano), na „nie” zagłosowała Michelle Bowman, Był to pierwszy taki sprzeciw ze strony gubernatora Fedu od 2005 r. W czwartek jednak głosowanie w sprawie stóp było jednomyślne. 

Czytaj więcej

Uzależnienie Fedu od statystyk podbija zmienność

„Komitet ocenia, że czynniki ryzyka związane z osiągnięciem jego celów związanych z rynkiem pracy oraz inflacją są zbilansowane” - mówił komunikat FOMC wydany po czwartkowym posiedzeniu. We wrześniowym komunikacie była mowa o tym, że Fed ma „większe zaufanie” co do osiągnięcia tych celów. Tego sformułowania zabrakło w najnowszym oświadczeniu FOMC.

Jak mocno Fed może obciąć stopy w nadchodzących miesiącach?

Rynek spodziewa się, że w grudniu Fed ponownie obniży stopy procentowe o 25 pb. Barometr CME FedWatch sugerował po czwartkowym posiedzeniu FOMC, że jest 70 proc. szans na taką obniżkę 18 grudnia. Wrześniowe projekcje Fedu wskazywały, że w 2025 r. może on jeszcze obniżyć stopy o łącznie 100 pb. CME FedWatch wskazuje, że jest 28 proc. szans na to, że na koniec 2025 r. główna stopa procentowa w USA będzie w przedziale 3,75-4,0 proc., 26,2 proc. szans, że zejdzie do 3,5-3,75 proc., 17,6 proc., że dojdzie tylko do 4,0-4,25 proc., a 15 proc., że wyniesie 3,25-3,5 proc. 

Czytaj więcej

Pierwsza obniżka stóp rozbudziła tylko apetyty na jeszcze więcej

Sporą niewiadomą jest to, jak polityka gospodarcza nowej administracji w Waszyngtonie będzie wpływała na politykę Fedu. Wielu analityków wskazuje, że może ona prowadzić do wyższego deficytu fiskalnego oraz podsycać inflację, co skłaniałoby Fed do wolniejszego luzowania polityki pieniężnej.

Jak na razie spełnia się jednak scenariusz „miękkiego lądowania” gospodarczego w USA. Amerykański PKB wzrósł w trzecim kwartale o 2,8 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym), co było wynikiem nieznacznie niższym od prognoz, ale wyższym od długoletniego trendu. Liczony przez oddział Fedu w Atlancie wskaźnik GDPNow sugeruje, że wzrost gospodarczy w czwartym kwartale wyniesie 2,4 proc. 

Gospodarka światowa
Jak można wycenić Teslę i wpływy Muska. Czy wytrzymuje zderzenie z Nvidią?
Gospodarka światowa
Terapia szokowa trzykrotnego bankruta XXI wieku
Gospodarka światowa
Polityka może zaszkodzić gospodarce Francji. Czy Macron się zakiwał?
Gospodarka światowa
Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Gospodarka światowa
Przecena w Europie, po ostrej wyprzedaży w USA
Gospodarka światowa
Dwie japońskie marki chcą się połączyć