Ekonomiści tną prognozy dla gospodarki strefy euro

W przyszłym roku gospodarka strefy euro nabierze mniejszego tempa niż wcześniej przewidywano i będzie rozwijać się jedynie nieco mocniej niż w 2024 r., rosnąc o 1 proc., wynika z ankiety Bloomberga.

Publikacja: 23.12.2024 09:10

Ekonomiści tną prognozy dla gospodarki strefy euro

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/Gfd4yKXXYAAoM7_?format=jpg&name=900x900

Analitycy biorący udział w ankiecie Bloomberga przewidują obecnie wzrost na poziomie 1 proc. w 2025 r. Chociaż to więcej niż 0,8 proc. w tym roku, jest to spadek w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wynoszącymi 1,2 proc. Obniżyli także swoje oczekiwania na 2026 rok do 1,2 proc. z 1,4 proc.

W przypadku Niemiec, które zmagają się z przedłużającym się pogorszeniem koniunktury w swoim kluczowym sektorze produkcyjnym, ekonomiści przewidują obecnie wzrost o 0,4 proc. w 2025 r. i 1 proc. w 2026 r., co oznacza spadek o 0,3 punktu procentowego każdego roku. Obniżono także prognozy dla Francji, natomiast w Hiszpanii obserwuje się wzrost nieco szybszy niż wcześniej.

Natomiast ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs obniżyli prognozę wzrostu PKB strefy euro w 2025 r. do 0,8 proc. z 1,1 proc. Oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego strefy euro w 2026 roku obniżono do 1 proc. w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą 1,1 proc.

Czytaj więcej

Eurodolar wreszcie się przełamie czy pójdzie w stronę parytetu?

Eksperci Goldman Sachs uważają, że powrót Donalda Trumpa do Białego Domu będzie miał wpływ na europejską gospodarkę ze względu na prawdopodobieństwo nowych napięć handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, presję na zwiększenie wydatków na obronność oraz cios dla zaufania przedsiębiorców ze względu na zwiększone ryzyko geopolityczne.

Z kolei międzynarodowy bank prywatny Berenberg przewiduje mniejszy cios dla PKB strefy euro, obniżając prognozę wzrostu zaledwie o 0,1 punktu procentowego do 1 proc.. Jak zauważono, przejściowy efekt zwiększonego popytu wewnętrznego w Stanach Zjednoczonych i silniejszego dolara, który sprawia, że ​​europejski eksport jest relatywnie tańszy, częściowo równoważy wpływ ceł i napięć handlowych.

Prognozy EBC bardziej optymistyczne

Prognozy są bardziej pesymistyczne niż przewidywania Europejskiego Banku Centralnego, który również zredukował w tym miesiącu swoje prognozy, obniżywszy stopy procentowe po raz czwarty od czerwca. Urzędnicy w dalszym ciągu oczekują, że gospodarstwa domowe przyczynią się do ożywienia gospodarczego wraz ze wzrostem dochodów i stabilizacją inflacji na poziomie docelowym 2 proc., choć wielokrotnie przeszacowywali, jak szybko nastąpi ten wzrost.

– Istnieją solidne powody, aby sądzić, że w przyszłym roku i roku następnym nastąpi poprawa sytuacji w gospodarce – powiedział główny ekonomista EBC Philip Lane. Ale „chociaż konsumpcja obecnie rośnie, może nastąpić pewne opóźnienie, ponieważ w świecie niepewności niektórzy ludzie wstrzymują się z decyzjami dotyczącymi konsumpcji”.

Inflacja nie stanowi już problemu w strefie euro

Ekonomiści biorący udział w badaniu Bloomberga spodziewają się, że inflacja osiągnie 2 proc. w drugim kwartale 2025 r., kiedy według przewidywań utrzyma się, a rok później spadnie do 1,9 proc.. Oczekuje się, że inflacja bazowa – jedna z nierozstrzygniętych obaw EBC – spadnie szybciej niż w poprzednim sondażu, osiągając 2 proc. w trzecim kwartale 2025.

Według Nomury inflacja nie stanowi już problemu w strefie euro. We wrześniu 2024 inflacja HICP wyniosła poniżej 2 proc., czyli na długo przed oczekiwaniami EBC. Od tego czasu wzrósł do 2 proc. w październiku i 2,3 proc. w listopadzie, choć wynika to wyłącznie z efektów bazy, a nie przyspieszenia podstawowej dynamiki. Dynamika cen usług, na której EBC skupiał się przez większą część 2024 r., nadal maleje; od września do listopada wyniosła ona średnio 0,12 proc. m/m miesięcznie, znacznie mniej niż średnia wynosząca 0,42 proc. miesięcznie w I półroczu 2024. – Prognozujemy spadek inflacji HICP do wiosny 2025 poniżej celu EBC wynoszącego 2 proc. – napisali analitycy.

Czytaj więcej

PKB strefy euro i UE w górę. Co z Polską? "Wyniki wyłamują się z wzorca"

– Oczekujemy powolnego ożywienia wzrostu gospodarczego, hamowanego przez słabą konsumpcję i strukturalnie słabą niemiecką gospodarkę. Cła amerykańskie będą dodatkowym hamulcem dla europejskiego wzrostu i uderzą w i tak już borykający się z problemami europejski sektor produkcyjny. Prognozujemy, że wzrost PKB strefy euro przyspieszy do 1,1 proc. w 2025 r. i 1,3 proc. w 2026 r. z 0,8 proc. w 2024 r. – przewiduje Nomura. Prognozuje dalsze obniżki stóp procentowych o 125 pb, z czego 25 pb na każde posiedzenie w I połowie 2025 r. i ostateczną obniżkę o 25 pb we wrześniu 2025. – Uważamy, że ostatecznie EBC będzie zmuszony obniżyć stopy poniżej neutralnego (neutralne postrzegamy jako 2-2,5  proc.) w celu wsparcia gospodarki. Oczekujemy, że EBC obniży stopę depozytową do 1,75 proc. do września 2025 r. – przewidują analitycy japońskiej firmy.

Wykres Dnia
Jen spada po tym jak Bank of Japan nie zmienił stóp
Wykres Dnia
Po posiedzeniu Fed spadły ceny akcji i obligacji, wzrósł indeks strachu
Wykres Dnia
Dow Jones Industrials spada dziewiąty dzień, najdłużej od 1978 roku
Wykres Dnia
Niemcy mogą zepchnąć euro poniżej parytetu wobec dolara
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Wykres Dnia
Moody's obniżył rating kredytowy Francji ze względu na „fragmentację polityczną”
Wykres Dnia
Deficyt budżetowy USA wzrósł w listopadzie do 367 miliardów dolarów