Nowy zakład Apple zwiększa znaczenie boomu na budowę fabryk w USA

Jedną z największych zmian wynikających z pandemii jest ponowne przemyślenie produkcji w wysoce zautomatyzowanych zakładach w USA. Roboty przemysłowe wszędzie kosztują tyle samo.

Publikacja: 25.02.2025 08:58

Nowy zakład Apple zwiększa znaczenie boomu na budowę fabryk w USA

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GkkrKqxbkAIuyQp?format=png&name=900x900

Apple ogłosił w poniedziałek, że w ciągu najbliższych czterech lat zainwestuje w USA 500 miliardów dolarów, z czego część skupi się na utworzeniu fabryki o powierzchni 250 000 stóp kwadratowych w Houston w Teksasie, w której będą produkowane serwery AI, które „wcześniej były produkowane poza Stanami Zjednoczonymi”. Oczekuje się, że fabryka zostanie otwarta w 2026 r. i utworzy „tysiące miejsc pracy”.

– Serwery są owocem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych inżynierów Apple i zapewniają wiodące w branży bezpieczeństwo i wydajność krzemu Apple w centrum danych – oznajmiło Apple w komunikacie prasowym.

Inwestycja obejmuje również 5 miliardów dolarów na rzecz amerykańskiego funduszu Advanced Manufacturing Fund, co podwaja tę kwotę do 10 miliardów dolarów. Fundusz utworzono w 2017 r. „w celu wspierania światowej klasy innowacji i tworzenia miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji w branży produkcyjnej w całej Ameryce” – stwierdzono w komunikacie. Fundusz wsparł już projekty produkcyjne w 13 stanach, „które pomogły w budowaniu lokalnych przedsiębiorstw, szkoleniu pracowników i tworzeniu szerokiej gamy innowacyjnych procesów produkcyjnych i materiałów do produktów Apple” – napisało Apple.

Ta ekspansja „obejmuje wielomiliardowe zobowiązanie Apple do produkcji zaawansowanego krzemu w zakładzie TSMC Fab 21 w Arizonie”, który produkuje półprzewodniki, których Apple jest największym klientem. Apple poinformowało, że masowa produkcja chipów Apple rozpoczęła się „w zeszłym miesiącu”.

– Te inwestycje w amerykańską produkcję zaawansowanych technologii pozwoliłyby na znacznie lepsze wykorzystanie gotówki niż wydawanie tej gotówki w związku z wykupem akcji – podkreśla Wolf Richter.

Ponowne przemyślenie kwestii produkcji w USA jest realne.

Chaos w łańcuchu dostaw w epoce pandemii i strategiczne problemy z Chinami spowodowały, że korporacje ponownie zastanowiły się nad przenoszeniem produkcji za granicę, zwłaszcza w odniesieniu do Chin.

Apple znalazło się wśród firm, które podjęły wysiłki, aby zwiększyć produkcję w USA lub przenieść się do producentów amerykańskich w celu pozyskiwania komponentów i materiałów. Zatem część ogłoszenia była prawdopodobnie planowana od jakiegoś czasu, a część może już znajdować się na etapie wdrażania. Widzimy to w umowie Apple z fabryką TSMC w Arizonie. Te transakcje nie zdarzają się z dnia na dzień. Ale fabryka serwerów w Houston może być nowym rozwiązaniem – uważa Wolf Richter.

Administracja Bidena uruchomiła ogromne programy motywacyjne dla producentów, aby zakładali fabryki w USA, zwłaszcza fabryki półprzewodników objęte ustawą CHIPS. I są budowane.

Administracja Trumpa, zamiast płacić firmom za budowę fabryk w USA, zagroziła opodatkowaniem ich importu, co ma podobny skutek jak dotacje Bidena, ponieważ jeszcze bardziej zachęca korporacje do ponownego przemyślenia kwestii produkcji w USA. Jednak cła nie powodują transferu środków od indywidualnych podatników do największych i najbogatszych firm na świecie, co właśnie zrobiły programy Bidena. Cła są podatkiem od marży brutto i zysków brutto importerów.

Boom na budowę fabryk.

Według danych Census Bureau, inwestycje w budowę zakładów produkcyjnych w USA w 2024 r. wzrosły o 20 proc. w porównaniu z 2023 r. i o 184 proc. w stosunku do 2021 r., do rekordowej kwoty 233 miliardów dolarów.

Do inwestycji w budowę fabryk nie zaliczają się centra danych (wchodzące w skład budownictwa biurowego) ani obiekty przemysłowe, takie jak budynki przeznaczone na magazyny i centra logistyczne (nawet jeśli docelowo mają one pełnić także funkcję produkcyjną). Ten wskaźnik wydatków na budowę fabryk uwzględnia specjalnie zbudowane zakłady produkcyjne.

Procentowy udział zakładów produkcyjnych w całkowitych wydatkach na budownictwo – zdominowane przez budownictwo mieszkaniowe – podwoił się od 2019 r. i ponad dwukrotnie od 2021 r., do poziomu 10,8 proc. w okresie 12 miesięcy do grudnia. Wskaźnik ten niweluje wpływ inflacji kosztów budowy.

Roboty przemysłowe wszędzie kosztują tyle samo. Są świetnym wyrównywaczem. W nowoczesnej, wysoce zautomatyzowanej produkcji praca fizyczna stanowi znacznie mniejszy składnik kosztów w przeliczeniu na produkt. Ponadto produkcja w USA zmniejsza koszty transportu, ryzyko utraty własności intelektualnej (IP) występującej w Chinach, czas realizacji oraz inne ryzyko i koszty.

Wykres Dnia
Nastroje Amerykanów pogarszają się wraz ze wzrostem obaw o inflację
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wykres Dnia
Po cłach Trumpa spadają akcje producentów samochodów
Wykres Dnia
Niemiecki rząd nadal może pobierać podatek solidarnościowy
Wykres Dnia
Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów najniższy od czterech lat
Wykres Dnia
SAP wyprzedził Novo Nordisk i stał się największą firmą w Europie
Wykres Dnia
Dochody podatkowe USA mogą spaść nawet o 10 proc. tej wiosny