Chiny nie zdewaluowały juana nawet po podwyżce ceł 4 lutego

Sygnalizuje to, że Chiny mają nadzieję na negocjacje i prawdopodobnie tego stanowiska będą się trzymać, nawet jeśli 4 marca nastąpi kolejna podwyżka amerykańskich ceł.

Publikacja: 28.02.2025 09:19

Chiny nie zdewaluowały juana nawet po podwyżce ceł 4 lutego

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/Gk28EldWgAA6esx?format=png&name=900x900

Oczekuje się, że wsparcie Ludowego Banku Chin dla juana utrzyma presję na finansowanie banków na podwyższonym poziomie w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ załamanie płynnościowe spowodowało, że kluczowy wskaźnik ich krótkoterminowego zadłużenia osiągnął najwyższy poziom od czerwca.

Według danych zebranych przez Bloomberg, rentowność jednorocznych zbywalnych certyfikatów depozytowych z ratingiem AAA, instrumentów finansowania emitowanych przez banki, przekroczyła w tym tygodniu 2 proc. To poziom powszechnie obserwowany przez traderów i najwyższy od ośmiu miesięcy.

Po raz pierwszy od października stopa oprocentowania przekroczyła także roczną średnioterminową linię kredytową – pożyczki polityczne udzielane co miesiąc przez bank centralny.

Czytaj więcej

Chińska gospodarka traci rozpęd i potrzebuje więcej stymulacji

Środki mające zapobiec osłabieniu juana

Te sygnały ostrzegające przed załamaniem gotówki na lądzie zwiększają presję na LBCh, który przedłożył stabilność walutową nad łagodzenie polityki. Od stycznia instytucje finansowe borykają się z problemem podwyższonych kosztów finansowania w związku z powściągliwością banku centralnego w operacjach płynnościowych, opóźnionym łagodzeniem polityki i wstrzymaniem skupu obligacji przez LBCh – wszystko to postrzegane jako środki mające zapobiec osłabieniu juana w obliczu oczekiwań, że Stany Zjednoczone wprowadzą więcej ceł na eksport z Chin.

Ponieważ pożyczki MLF będą niedostępne do następnej oferty pod koniec marca, finansowanie może pozostać ograniczone, chyba że bank centralny rozszerzy swoją ofertę gotówkową.

– Płynność jest ograniczona, a terminy zapadalności NCD wysokie w nadchodzących miesiącach – powiedziała Frances Cheung, dyrektor ds. strategii walutowej i cenowej w Oversea-Chinese Banking Corp. – Bez aktywnych zastrzyków PBOC presja na finansowanie prawdopodobnie pozostanie – dodała.

Jej zdaniem jednoroczna stopa NCD może w ciągu najbliższych kilku tygodni wahać się w przedziale od 2,1 do 2,2 procent, jeśli LBCh powstrzyma się od zwiększania płynności.

Czytaj więcej

Chiny grożą Stanom Zjednoczonym dewaluacją juana

Chiny wzmagają kontrolę przepływów kapitału w miarę deprecjacji juana

Władze chińskie wprowadzają nowe środki mające na celu ograniczenie ucieczki kapitału, w tym wzmożoną kontrolę inwestycji zagranicznych, w miarę jak waluta juan znajduje się pod rosnącą presją.

Groźby celne prezydenta Donalda Trumpa zwiększają napięcia chińsko-amerykańskie i zniechęcają do napływu inwestycji zagranicznych. Od zwycięstwa Trumpa w listopadowych wyborach juan stracił 2,2% do dolara.

Chiny wzmogły kontrolę nad zagranicznymi inwestycjami krajowych firm i wykorzystaniem przez nie wpływów ze sprzedaży akcji w Hongkongu, podał w tym tygodniu Bloomberg, powołując się na niezidentyfikowane źródła.

Tymczasem chińskie banki komercyjne sprzedały swoim klientom najwięcej walut obcych od lipca ubiegłego miesiąca, jak wykazały oficjalne dane, wskazujące rosnący popyt na waluty obce. Współczynnik konwersji – wskaźnik mierzący gotowość gospodarstw domowych i przedsiębiorstw do sprzedaży dolarów za juana – spadł do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy.

Xinquan Chen, ekonomista w Goldman Sachs, powiedział, że w styczniu rachunek bieżący wykazał znaczne odpływy walut.

Szeroka rozbieżność między wyższymi stopami procentowymi w USA a spadającymi rentownościami w Chinach jest czynnikiem zmniejszającym atrakcyjność juana w oczach inwestorów lądowych. W styczniu luka w rentownościach osiągnęła najwyższy poziom w historii.

– Słaby popyt krajowy i niskie stopy procentowe stanowią główne strukturalne przeszkody dla juana – powiedział Alvin Tan, szef strategii Asia FX w RBC Capital Markets

Dostawy dolara do kraju również spadły, ponieważ coraz więcej firm zaciąga tanie pożyczki w juanach. W styczniu niespłacone kredyty walutowe spadły do ​​najniższego poziomu od ponad 13 lat, natomiast depozyty walutowe wzrosły do ​​najwyższego poziomu od kwietnia 2023 r.

Lynn Song, główna ekonomistka ING ds. Wielkich Chin stwierdziła, że ​​wzrost depozytów walutowych na początku roku ma charakter sezonowy. Jednak „dopóki lub jeśli nie nastąpi trwała poprawa zaufania inwestorów, depozyty walutowe prawdopodobnie w tym roku ogółem wzrosną”.

Od połowy listopada Ludowy Bank Chin (PBOC) podaje swoje codzienne oficjalne wytyczne dotyczące średniego kursu juana w stopniu silniejszym niż oczekiwania rynkowe, co rynki interpretują jako oznakę niepokoju w związku ze spadkiem juana. Również największe chińskie banki państwowe nieustannie sprzedają dolary, aby wesprzeć walutę. Ich wsparcie dla juana i oczekiwanie, że Chiny nie dopuszczą do gwałtownego osłabienia waluty, na razie ugruntowały wartość juana na rynku kontraktów terminowych.

Wykres Dnia
USA: udział drogich kredytów hipotecznych najwyższy od 2016 r.
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wykres Dnia
Banki centralne dywersyfikują rezerwy wybierając złoto i inne waluty
Wykres Dnia
Nastroje Amerykanów pogarszają się wraz ze wzrostem obaw o inflację
Wykres Dnia
Po cłach Trumpa spadają akcje producentów samochodów
Wykres Dnia
Niemiecki rząd nadal może pobierać podatek solidarnościowy
Wykres Dnia
Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów najniższy od czterech lat