Ponowne pogorszenie nastrojów niemieckich konsumentów

W związku ze słabymi danymi z rynku pracy indeks zaufania konsumentów GfK spadł z -22,6 do -24,7, najniższego poziomu od kwietnia 2024 r. Zwiększa to presję na CDU/CSU i SPD, aby szybko utworzyły rząd i przywróciły zaufanie do gospodarki.

Publikacja: 26.02.2025 08:47

Ponowne pogorszenie nastrojów niemieckich konsumentów

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GksiugdXcAAc-IV?format=png&name=900x900

Po falstarcie w styczniu, w lutym nastroje konsumentów kontynuują negatywną tendencję. Choć oczekiwania gospodarcze nieznacznie wzrosły, to oczekiwania dochodowe i chęć zakupów spadają drugi raz z rzędu. Nieznacznie wzrasta natomiast chęć do oszczędzania. W rezultacie klimat konsumencki za marzec 2025 r. spada o 2,1 pkt w porównaniu do poprzedniego miesiąca (po korekcie -22,6 pkt) do -24,7 pkt. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga przewidywali poprawę do -21,6.

Oprócz tendencji spadkowej w zakresie oczekiwań dochodowych i skłonności do zakupów, do pogorszenia klimatu konsumenckiego przyczynia się również rosnąca chęć do oszczędzania: skłonność do oszczędzania wzrasta o 1,2 punktu, osiągając 9,4 punktu.

– Bieżące dane nie wskazują na poprawę nastrojów konsumentów w Niemczech. Od połowy ubiegłego roku klimat konsumencki utrzymuje się na niskim poziomie. Wśród konsumentów nadal panuje duża niepewność i brak bezpieczeństwa planowania – wyjaśnia Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów w NIM. – Szybkie utworzenie nowego rządu federalnego po wyborach parlamentarnych i szybkie przyjęcie tegorocznego budżetu dałoby zarówno przedsiębiorstwom, jak i prywatnym gospodarstwom domowym większą pewność planowania. Stworzyłoby to ważne warunki, aby konsumenci byli bardziej skłonni do wydawania pieniędzy i ożywili konsumpcję.

Czytaj więcej

Inwestorzy liczą na to, że przyszły rząd Merza da impuls rozwojowy

Oczekiwania dotyczące dochodów najniżej od 13 miesięcy

Konsumenci drugi raz z rzędu spodziewają się pogorszenia swojej osobistej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wskaźnik traci w porównaniu ze styczniem 4,3 pkt., spadając do -5,4 pkt. Ostatni raz zmierzono niższą wartość w styczniu 2024 r.: oczekiwania dotyczące dochodów wynosiły wówczas -20 punktów.

Tym samym w lutym br. wskaźnik dochodów kontynuuje tendencję spadkową rozpoczętą w połowie ubiegłego roku. – Nasze analizy pokazują przyczyny tak ponurych perspektyw dochodów. Jako główne przyczyny podaje się wyższe ceny, niepewną sytuację gospodarczą i polityczną oraz niezadowolenie z polityki – dodaje Rolf Bürkl.

Zmniejsza się skłonność do zakupów

W lutym skłonność do zakupów pozostaje zaklinowana pomiędzy malejącymi perspektywami dochodów a rosnącą gotowością do oszczędzania. Wskaźnik traci 2,7 punktu i obecnie wynosi -11,1 punktu. Ostatni raz wartość była gorsza 8 miesięcy temu: -13 punktów zmierzono w czerwcu 2024 r.

Doniesienia o zbliżających się zamknięciach fabryk, przenoszeniu produkcji za granicę i zwolnieniach w niemieckim przemyśle, zwłaszcza wśród producentów samochodów i ich dostawców, budzą coraz większe obawy o bezpieczeństwo miejsc pracy. Sytuację pogarsza fakt, że liczba upadłości przedsiębiorstw znacznie wzrosła z powodu ogólnego słabego rozwoju gospodarczego i oczekuje się, że będzie nadal rosła. W rezultacie wiele gospodarstw domowych będzie nadal wydawać środki ostrożnie.

Czytaj więcej

Niemcy: Transport ratuje przemysł

W lutym pesymizm gospodarczy nieznacznie spada

W przeciwieństwie do oczekiwań dochodowych i chęci zakupów, Niemcy są obecnie nieco bardziej pozytywnie nastawieni do perspektyw gospodarczych na najbliższe 12 miesięcy. Po wzroście o 2,8 pkt. wskaźnik koniunktury wzrósł do 1,2 pkt.

Rok 2025 grozi kolejnym słabym rokiem dla gospodarki. Eksperci nie wykluczają możliwości wystąpienia trzeciego roku z rzędu recesji. Byłoby to wydarzenie bezprecedensowe w historii Republiki Federalnej Niemiec. Prezes niemieckiego banku centralnego, który we wtorek po raz pierwszy od ponad 40 lat odnotował roczną stratę powiedział, że Niemcy stoją w obliczu kolejnego roku stagnacji gospodarczej, co jest bardziej ponurą wiadomością dla kraju, który walczy o rozwój.

– Nie można wykluczyć trzeciego roku kalendarzowego z rzędu bez wzrostu – powiedział Joachim Nagel, szef Bundesbanku.

W komentarzach podkreślono wyzwania gospodarcze stojące przed kolejnym rządem Niemiec. W niedzielę wyborcy dali Friedrichowi Merzowi z konserwatywnych chadeków mandat do utworzenia nowego rządu, co ma nadzieję zrobić w koalicji z centrolewicowymi socjaldemokratami.

Nowy rząd odziedziczy budżet na 2025 rok z dziurą w wysokości 13 miliardów euro (13,6 miliarda dolarów) i gospodarką pełną problemów strukturalnych, w tym wysokich kosztów energii, uciążliwej biurokracji i przemysłu eksportowego pod presją rywali w Chinach i groźbą ceł nałożonych przez Stany Zjednoczone.

Rząd, któremu ze względu na rygorystyczne zasady dotyczące zadłużenia i deficytów będzie trudno zaciągać większe pożyczki, nie może polegać na żadnych transferach z Bundesbanku, który przekazuje swoje zyski państwu.

Wykres Dnia
Nastroje Amerykanów pogarszają się wraz ze wzrostem obaw o inflację
Wykres Dnia
Po cłach Trumpa spadają akcje producentów samochodów
Wykres Dnia
Niemiecki rząd nadal może pobierać podatek solidarnościowy
Wykres Dnia
Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów najniższy od czterech lat
Wykres Dnia
SAP wyprzedził Novo Nordisk i stał się największą firmą w Europie
Wykres Dnia
Dochody podatkowe USA mogą spaść nawet o 10 proc. tej wiosny
Wykres Dnia
Turecki bank centralny podnosi stopy w obronie liry