Europejski Bank Centralny z rekordową stratą za ubiegły rok

EBC odnotował w 2024 r. stratę blisko 8 mld euro w wyniku swojej agresywnej polityki w związku z rosnącą inflacją. Jednak jego sytuacja finansowa pozostaje solidna, a rachunki kapitałowe i rewaluacyjne wyniosły na koniec 2024 r. 59 mld euro.

Publikacja: 21.02.2025 07:43

Europejski Bank Centralny z rekordową stratą za ubiegły rok

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Europejski Bank Centralny odnotował rekordową stratę w 2024 r. w wyniku swojej agresywnej reakcji politycznej na rosnącą inflację i wcześniejsze okresy słabego wzrostu cen. Niedobór wyniósł 7,94 mld euro, gdyż wydatki odsetkowe przekroczyły dochody wygenerowane z obligacji zakupionych przy niskich kosztach finansowania zewnętrznego. Wynik byłby podobny w 2023 r., gdyby rezerwy na ryzyko nie złagodziły wówczas częściowo skutków.

– Straty pojawiają się po wielu latach znacznych zysków i są wynikiem działań politycznych podjętych przez Eurosystem, które były niezbędne do wypełnienia jego podstawowego mandatu, jakim jest utrzymanie stabilności cen – stwierdził EBC w oświadczeniu. Dodał, że może „działać skutecznie i wypełniać swój podstawowy mandat, jakim jest utrzymanie stabilności cen niezależnie od jakichkolwiek strat.”

EBC nadal będzie ponosił straty, ale już mniejsze

Banki centralne na całym świecie odczuwają finansowe konsekwencje wzrostu inflacji, który uzasadnił gwałtowne podwyżki stóp procentowych, zaraz po długoterminowych wysiłkach mających na celu zwiększenie presji cenowej poprzez zakupy aktywów na dużą skalę i nadęte bilanse. Konsekwencją jest niedopasowanie stóp procentowych, które będzie się utrzymywać przez pewien czas.

W kolejnych latach EBC może nadal ponosić straty, ale powinny one być mniejsze niż w ubiegłych dwóch latach. Dzieje się tak dlatego, że urzędnicy zmniejszają bilans, umożliwiając wygaśnięcie zapadających obligacji, a także mogą jeszcze bardziej obniżyć stopy procentowe. W końcu oczekują zwrotu zysków.

Na rok 2023 EBC zgłosił niedobór w wysokości 1,27 mld euro po rozwiązaniu wszystkich rezerw na ryzyko, które wyniosły 6,62 mld euro. Połączone straty – w sumie 9,21 miliarda euro – zostaną przeniesione na przyszłe lata w celu pokrycia przyszłych zysków.

EBC podkreślił, że jego sytuacja finansowa pozostaje solidna, wskazując na rachunki kapitałowe i rewaluacyjne, które na koniec 2024 r. łącznie wyniosły 59 mld euro. Sam wzrost cen złota dodał do tej sumy ponad 10 mld euro.

Inne banki centralne ze stratami

Po publicznych kontrowersjach na temat strat banku centralnego w ostatnich latach debata w dużej mierze ucichła, a ministerstwa finansów strefy euro zaakceptowały, że na razie nie otrzymają żadnych wypłat.

Rola skupu obligacji, czyli luzowania ilościowego, zajmuje ważne miejsce w bieżącym przeglądzie strategii polityki pieniężnej EBC. Chociaż większość urzędników uważa to za skuteczne narzędzie w czasach kryzysów, niektórzy podkreślają również zakłócenia na rynku finansowym – lub bieżące straty – jako istotne skutki uboczne.

Odnosząc się do takich braków, członkini Zarządu Isabel Schnabel powiedziała w listopadzie ubiegłego roku, że „wiarygodność może zostać uderzona, nawet jeśli banki centralne nie są instytucjami nastawionymi na maksymalizację zysków”.

Bank centralny Belgii ogłosił w zeszłym miesiącu stratę w 2024 r. w wysokości około 3,7 miliarda euro, co jest największą stratą w ostatnich latach. Argumentował, że „przynajmniej w średnim terminie możemy w dalszym ciągu normalnie realizować swoje zadania, nawet przy ujemnej pozycji kapitałowej”.

Niemiecki Bundesbank opublikuje wyniki we wtorek.

EBC bliski zakończenia luzowania polityki pieniężnej?

EBC będzie wkrótce musiał rozważyć przerwę lub całkowite zakończenie swojej kampanii obniżek stóp procentowych, powiedziała „Financial Times” Isabel Schnabel. – Zbliżamy się do punktu, w którym być może będziemy musieli wstrzymać lub wstrzymać obniżki stóp procentowych – stwierdziła Schnabel, jeden z czołowych „jastrzębi” EBC. – Musimy rozpocząć tę dyskusję – podkreśliła.

Dodała, że ​​krokiem w tym kierunku będzie to, że urzędnicy powinni na marcowym posiedzeniu przedyskutować, czy w oświadczeniu wydanym po decyzji należy zrezygnować ze sformułowania, że ​​polityka pieniężna w dalszym ciągu ogranicza gospodarkę strefy euro.

– Nie twierdzę, że nasza polityka pieniężna nie jest już restrykcyjna – powiedział Schnabel. – Chcę powiedzieć, że nie jestem już pewna, czy nadal jest restrykcyjna.

Wykres Dnia
Rekordowe ceny jaj w USA. Sklepy wprowadzają limity sprzedaży
Wykres Dnia
Wyjątkowy optymizm inwestorów: stawiają głównie na akcje
Wykres Dnia
Rosną akcje europejskich firm z branży zbrojeniowej
Wykres Dnia
Jak strefa euro skorzysta na zakończeniu wojny w Ukrainie
Wykres Dnia
Niemcy proszą o zwolnienie z magazynowania gazu. Kontrakty terminowe w dół
Wykres Dnia
Możliwość pokoju w Ukrainie podekscytowała inwestorów