Grupa PKO BP rezygnuje z maklerskich tuzów

Wielkie maklerskie porządki w PKO BP. Firmę mają opuścić Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański – dowiedział się „Parkiet”. Czy na tym się skończy? Na razie tego nie wiadomo.

Aktualizacja: 23.12.2024 09:52 Publikacja: 23.12.2024 06:00

Grzegorz Zawada rozstaje się z grupą PKO BP. W ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora pionu bankow

Grzegorz Zawada rozstaje się z grupą PKO BP. W ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora pionu bankowości inwestycyjnej. Fot. Mariusz Szacho/mpr

Zbliżający się okres świąteczny mógłby wskazywać, że rynek finansowy zacznie się wyciszać i również jemu udzieli się świąteczna atmosfera. Nic jednak z tych rzeczy. Zadbała o to grupa PKO BP. W piątek podjęte zostały tam zaskakujące decyzje kadrowe.

Czytaj więcej

BM PKO BP przegrywa z gigantami

Doświadczeni maklerzy na wylocie

Jak ustalił „Parkiet”, grupa PKO BP postanowiła rozstać się z wieloletnimi pracownikami związanymi z obszarem inwestycji. Z naszych ustaleń wynika, że w gronie tym znalazł się m.in. Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański.

Grzegorz Zawada należy do grona najbardziej cenionych i doświadczonych specjalistów na rynku kapitałowym. W przeszłości był m.in. wiceprezesem GPW, członkiem zarządu PFR, wiceprezesem Noble Securities, a także pracował na giełdzie w Arabii Saudyjskiej. Przez długie lata związany był jednak z BM PKO BP. Funkcję dyrektora tej firmy pełnił najpierw w latach 2011–2014, a później od 2019 do 2024. Ostatnio jednak jego stanowisko zajął Samer Masri, a Zawada został dyrektorem pionu bankowości inwestycyjnej w PKO BP. Jak się jednak okazuje, na tym stanowisku nie zagrzał zbyt długo miejsca, gdyż w piątek zostało mu wręczone wypowiedzenie. Zawada w grupie PKO BP zostanie jedynie do końca stycznia 2025 r.

Zmiany objęły także samo Biuro Maklerskie PKO BP. Według naszych ustaleń również w piątek wypowiedzenie otrzymał Artur Iwański, zastępca dyrektora BM PKO BP, który odpowiada za obszar inwestorów instytucjonalnych. Iwański to również maklerska czołówka rynkowa. Z BM PKO BP związany jest od 2011 r. Zastępcą dyrektora jest od 2019 r. Wcześniej związany był m.in. z Erste Securities.

Wymowna zmiana

Skąd te przedświąteczne „prezenty” kadrowe w grupie PKO BP? "„Grzegorz Zawada i Artur Iwański od piątku nie świadczą pracy na rzecz PKO Banku Polskiego. Dziękujemy Panom za wiele lat zaangażowania i profesjonalizmu, które pozwoliły zbudować największe biuro maklerskie w Polsce" - usłyszeliśmy jedynie w biurze prasowym banku.

Warto jednak zwrócić uwagę, że grupa PKO BP w 2024 r. przeszła głębokie zmiany kadrowe, które dotknęły zarząd banku. W jego skład weszła m.in. Ludmiła Falak-Cyniak i to ona odpowiada obecnie za obszar bankowości korporacyjnej oraz inwestycyjnej.

W przeszłości była m.in. prezesem Aegon PTE. Tam też pracowała z Samerem Masri, który od początku listopada stoi na czele BM PKO BP. Wydaje się, że uprawiona jest więc teza, że wymiana kadr dotarła obecnie na niższe szczeble PKO BP i dotknęła właśnie obszar związany z biurem maklerskim.

Czytaj więcej

Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa

Długa droga BM PKO BP do wysokiej pozycji

Nie zmienia to jednak faktu, że odwołanie Zawady i Iwańskiego jest dużym zaskoczeniem.

– Na pewno jest to ogromne zaskoczenie dla całego rynku, szczególnie, że Zawada i Iwański mają duże doświadczenie i przetrwali wiele zmian kadrowych w grupie PKO BP, które zachodziły na przestrzeni lat –- mówi „na gorąco” jeden z doświadczonych menedżerów rynku kapitałowego.

Jak już wspomnieliśmy, obaj do Biura Maklerskiego PKO BP trafili w 2011 r., kiedy to broker należał co najwyżej do rynkowych „średniaków”. Jego udział w obrotach na głównym rynku akcji wynosił wtedy niecałe 5 proc., co w maklerskiej hierarchii dawało firmie dopiero ósmą pozycję. BM PKO BP przegrywało wtedy rywalizację głównie z lokalnymi podmiotami.

Na przestrzeni lat rynek maklerski i giełdowy przeszedł jednak głębokie zmiany. Lokalne podmioty z czasem zaczęły tracić na znaczeniu, a większą rolę zaczęły odgrywać zagraniczne firmy inwestycyjne, które dzisiaj wiodą prym na GPW. Na przekór temu trendowi BM PKO BP zdołało w tym czasie poprawić swoją pozycję rynkową. W tym roku jego udział na rynku akcji przekracza 8 proc., a firma w maklerskim zestawieniu przegrywa jedynie z Goldman Sachs. Śmiało można mówić, że Biuro Maklerskie PKO BP należy obecnie do ścisłej czołówki brokerów w Polsce, zarówno jeśli chodzi o instytucjonalną, jak również i detaliczną część biznesu.

Biura maklerskie
Emil Popławski, BM Pekao: Celem jest wzrost wartości naszych produktów
Biura maklerskie
Tomasz Duda, BM Pekao: Selekcja i utrzymanie ambitnych analityków są kluczowe
Biura maklerskie
Doroczny ranking „Parkietu” – analitycy BM Pekao najlepsi
Biura maklerskie
Słodko-gorzki rekord obrotów na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Biura maklerskie
Czy roczne strategie giełdowe mają jeszcze sens?
Biura maklerskie
Wiara w poprawę jest, ale droga może być wyboista