Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.12.2024 11:03 Publikacja: 23.12.2024 06:00
Eva „Evita” Peron była żoną prezydenta Juana Perona. Doprowadziła do przyznania w 1947 roku praw wyborczych kobietom. Dla uczczenia jej pamięci w Senacie stworzono różową salę nazwaną jej imieniem.
Liberalny libertarianin, jak sam o sobie mówi Milei, obiecywał wyborcom konsolidację fiskalną, obniżenie galopującej inflacji oraz deregulację gospodarki. Inwestorzy uważnie obserwują sytuację gospodarczą w tym 47-milionowym kraju. Czy terapia szokowa przynosi efekty?
Od pierwszych dni rządów Milei zaczął wdrażać w życie swoje obietnice. Istotnie ograniczył wydatki budżetowe, w tym na inwestycje publiczne czy różnego rodzaju dodatki i subsydia obejmujące np. ceny paliw czy transportu. Zmniejszył liczbę ministerstw i urzędników państwowych, których liczba spadła o 34 proc., obciął finansowanie jednostek budżetowych i uniwersytetów. Te działania nie podobają się Argentyńczykom, a na ulicach i budynkach instytucji państwowych pojawia się coraz więcej banerów i plakatów nawołujących do protestów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tesla zakpiła z ekspertów. Ten rok miał być słaby dla jej inwestorów, a tu niespodziewanie do ich portfeli trafiło ponad 570 miliardów dolarów.
Francuski rating kredytowy znów został ścięty, po wraz z kolejnym kryzysem rządowym spadły szanse na redukcję deficytu finansów publicznych, który jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Polityka ciąży też wzrostowi gospodarczemu i giełdzie.
Wspólne finansowanie obronności, wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki, deregulacja – m.in. takie tematy będą priorytetem Ministerstwa Finansów podczas polskiej prezydencji w UE.
Europejskie indeksy giełdowe zaczęły czwartkową sesję od spadków. Przecena na giełdach Europy była jednak dużo mniejsza od ostrej wyprzedaży na Wall Street.
Walutowe usługi skarbowe Banku Pekao S.A. zostały nagrodzone przez renomowany magazyn finansowy Global Finance. Bank zwyciężył w rankingu The World’s Best Foreign Exchange Providers i otrzymał tytuł The Best Foreign Exchange Provider in Poland for 2025.
Honda Motor Co i Nissan Motor Co są na najlepszej drodze do połączenia się. A w tle jest jeszcze udział Mitsubishi i tajwańskiego Foxconna.
Fed, amerykański bank centralny, obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do przedziału 4,25 - 4,50 proc. Podniósł jednak prognozę inflacji na 2025 r., członkowie FOMC oczekują też mniejszej liczby obniżek.
Francuski rating kredytowy znów został ścięty, po wraz z kolejnym kryzysem rządowym spadły szanse na redukcję deficytu finansów publicznych, który jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Polityka ciąży też wzrostowi gospodarczemu i giełdzie.
Wzrost PKB w przyszłym roku może wynieś około 4 proc. Spodziewamy się również przejściowo wyższej inflacji w I kwartale, ale później powinna ona ustępować, a to otwiera szansę na obniżkę stóp procentowych – mówi Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU.
Honda Motor Co i Nissan Motor Co są na najlepszej drodze do połączenia się. A w tle jest jeszcze udział Mitsubishi i tajwańskiego Foxconna.
Inflacja HICP w Polsce w listopadzie spadła do 3,9 proc., z 4,2 proc. w październiku – podał Eurostat. To wciąż odczyt blisko unijnego podium.
To, że węgierski BUX oraz izraelski TA-35 były w okresie od amerykańskich wyborów prezydenckich jednymi z najlepszych indeksów giełdowych świata, pokazuje, że osobiste relacje polityków z prezydentem elektem USA mogą mieć poważny wpływ na zwyżki na parkietach.
Fed, amerykański bank centralny, obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do przedziału 4,25 - 4,50 proc. Podniósł jednak prognozę inflacji na 2025 r., członkowie FOMC oczekują też mniejszej liczby obniżek.
Specjaliści, importerzy i sprzedawcy nie wyrażają większych obaw związanych z wystąpieniem braków LPG na krajowym rynku. Wyższe niż dziś mogą być za to ceny, gdyż import z alternatywnych kierunków jest droższy niż ze Wschodu.
Pod względem dochodów w kasie państwa ten rok trzeba zaliczyć do straconych. Ale pojawia się coraz więcej ostrzeżeń, że również na przyszły rok wpływy podatkowe, głównie z VAT, założono na zbyt optymistycznym poziomie.
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc., wobec 4,9 miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przedświąteczny poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku walutowym. Czy to się zmieni w ciągu dnia?
Poprawa nastrojów na GPW. Czy inwestorzy przystąpią do świąt w nieco lepszych nastrojach?
Wielkie maklerskie porządki w PKO BP. Firmę mają opuścić Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański – dowiedział się „Parkiet”. Czy na tym się skończy? Na razie tego nie wiadomo.
W poniedziałek o godz. 12.30 specjalne wydanie programu Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Przemysław Kral, prezes Zondacrypto. Oznacza to, że będziemy rozmawiać oczywiście o rynku kryptowalut. Naszego gościa zapytamy m.in.:
W przyszłym roku gospodarka strefy euro nabierze mniejszego tempa niż wcześniej przewidywano i będzie rozwijać się jedynie nieco mocniej niż w 2024 r., rosnąc o 1 proc., wynika z ankiety Bloomberga.
WIG20 drugi tydzień z rzędu spadał. Przez ostatnie pięć dni stracił 3,2 proc. W piątek oddał 1,1 proc. wczołgując się na koniec sesji minimalnie nad pułap 2200 pkt.
Tesla zakpiła z ekspertów. Ten rok miał być słaby dla jej inwestorów, a tu niespodziewanie do ich portfeli trafiło ponad 570 miliardów dolarów.
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem na rynkach finansowych.
W połowie grudnia minął rok odkąd Javier Milei objął urząd prezydenta Argentyny. W tym czasie wiele się zmieniło na świecie, także w samej Argentynie.
Z niepokojem stwierdzam, że końcówka roku nie wywołuje we mnie żadnej świeżej refleksji na jakikolwiek ważny temat. Być może to dlatego, że o wszystkim, co nasunęło się mi jako coś istotnego, pisałem przez cały rok.
Najważniejszym celem spółki jest wydanie „Cooking Simulator 2” w II półroczu 2025 r.
Warszawskie indeksy przekroczyły w minionym tygodniu ważne bariery techniczne. Wróciło zatem ryzyko, że listopadowe dołki zostaną pogłębione, a korekta hossy zamieni się w początek bessy.
Rok dobiega końca. Chciałoby się powiedzieć, parafrazując klasyka, że był to wspaniały rok, nie zapomnimy go nigdy. Nie do końca jednak. Z kilku względów.
W środę amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., jednak była to jastrzębia obniżka.
Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły (wzrost o 3,1 proc. r./r.) i potwierdzają, że zagadkowe tąpnięcie z września było anomalią. Są też dobrą prognozą tempa naszego wzrostu gospodarczego w IV kwartale.
Rozmawiamy z pracownikami o odstawianiu elektrowni konwencjonalnych. Równolegle musimy jednak działać, przygotowując się do zastąpienia technologii węglowych innymi źródłami. Mamy dla pracowników propozycje – mówi prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot.
Spadki na GPW. WIG20 stracił w piątek 1,1 proc., chociaż w ciągu dnia było też gorzej.
Piątkowe wygasanie grudniowej serii derywatów było o tyle szczególne, że miało miejsce tuż przed weekendem przedświątecznym.
Na początku roku nasze media obiegły zestawienia planów grupowych zwolnień spółek z różnych branż w naszym kraju. Teraz fenomen ten można obserwować w odniesieniu do innych europejskich gospodarek, w szczególności Niemiec.
CVC wprowadziło na giełdę Żabkę, a wycofuje z parkietu grupę Comarch. Z kolei Penta zapowiedziała ogłoszenie wezwania na akcje EMC. Rok 2025 będzie ciekawy. Fundusze mają dużo gotówki, a jednocześnie portfele pełne aktywów przygotowanych do sprzedaży.
Z jednej strony RPP decyduje o wysokości stóp, ale też ponad 60 proc. banków w Polsce to kapitał publiczny. Dzisiaj połowa Polaków jest wykluczonych z możliwości zaciągnięcia kredytu – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się dynamicznie, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024, było solidne, a w 2025 możemy oczekiwać dalszego przyspieszenia. Niestety, wciąż mamy do czynienia z okresem „diagnozowania i rozbiegu”. W nowym roku potrzebować będziemy jasnych, strategicznych decyzji, które zapewnią stabilność i zrównoważony rozwój.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas