Izabela Sajdak

Terapia szokowa trzykrotnego bankruta XXI wieku

W połowie grudnia minął rok odkąd Javier Milei objął urząd prezydenta Argentyny. W tym czasie wiele się zmieniło na świecie, także w samej Argentynie.

Tydzień banków centralnych

Ten rok nie przyniósł spodziewanej hossy na rynku długu. Dochodowość papierów dziesięcioletnich w USA wzrosła do tej pory o 50 pkt baz., a pięcioletnich o 39 pkt baz.

Jastrząb powrócił

Prezes Adam Glapiński podczas wystąpienia po posiedzeniu RPP stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce może zacząć się dopiero jesienią 2025 r.

Polskie aktywa odrabiają straty

Od końca października polskie dziesięciolatki umocniły się o ponad 45 pkt baz. W Europie lepiej zachowywały się tylko papiery węgierskie.

Czy jest jeszcze potencjał umocnienia dolara?

Gdy w 2016 r. Donald Trump został po raz pierwszy wybrany na prezydenta USA, to kurs USD/PLN poszedł w górę o 38 groszy. Tym razem ruch jest podobny, wynosi obecnie 39 groszy.

Zmiany w polityce monetarnej

Rynki powoli zaczynają dyskontować przyszłe działania nowej administracji USA i wpływ na notowania instrumentów finansowych.

Trwa odliczanie do wyników wyborów, zostały godziny

Wyniki wyborów w USA, potem posiedzenie Fed. Podwyższona zmienność i odwrót od rynków wschodzących może się utrzymać w kolejnych dniach.

Pogorszenie nastrojów

Wzrost awersji do ryzyka przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA spowodował wyprzedaż na globalnym rynku walutowym.

Rynek się pomylił

Ścieżka stóp procentowych pozostaje niepewna, a nadmierny optymizm inwestorów sprowadził wyceny obligacji do niskich poziomów.

Gdzie szukać atrakcyjnych stóp zwrotu na rynku długu?

Ostatnie wahania na rynku obligacji skarbowych pokazują, że wycena zmian parametrów polityki pieniężnej jest dużym wyzwaniem. Od końca zeszłego roku inwestorzy liczyli na rychłe obniżki stóp procentowych za oceanem, co wspierało notowania papierów dłużnych na całym świecie.