Izabela Sajdak

Zmiany w polityce monetarnej

Rynki powoli zaczynają dyskontować przyszłe działania nowej administracji USA i wpływ na notowania instrumentów finansowych.

Trwa odliczanie do wyników wyborów, zostały godziny

Wyniki wyborów w USA, potem posiedzenie Fed. Podwyższona zmienność i odwrót od rynków wschodzących może się utrzymać w kolejnych dniach.

Pogorszenie nastrojów

Wzrost awersji do ryzyka przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA spowodował wyprzedaż na globalnym rynku walutowym.

Rynek się pomylił

Ścieżka stóp procentowych pozostaje niepewna, a nadmierny optymizm inwestorów sprowadził wyceny obligacji do niskich poziomów.

Gdzie szukać atrakcyjnych stóp zwrotu na rynku długu?

Ostatnie wahania na rynku obligacji skarbowych pokazują, że wycena zmian parametrów polityki pieniężnej jest dużym wyzwaniem. Od końca zeszłego roku inwestorzy liczyli na rychłe obniżki stóp procentowych za oceanem, co wspierało notowania papierów dłużnych na całym świecie.

Czas na zakupy?

Niepewność co do tempa obniżek stóp w USA ciąży rynkom długu. Dane z rynku pracy oraz wrześniowa inflacja zmniejszyły rynkowy optymizm.

Inwestorzy zmieniają zdanie. Nie jest aż tak gołębio, jak się wydawało

Rynek zrewidował swoje oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w USA. Nawet listopadowe cięcie o 25 pkt baz. nie jest już pewne.

Obligacje na plus

Słabsze odczyty PMI w strefie euro oraz niższa od oczekiwań inflacja za wrzesień sprzyjały zmianie wyceny ścieżki stóp procentowych w Eurolandzie.

Gołębi śpiew

Kolejne banki centralne luzują polityki pieniężne. Po Fed przyszła kolej na Węgrów, Czechów, Szwedów i po raz trzeci na szwajcarski SNB.

Rynek widzi więcej?

W nadchodzących tygodniach inwestorzy za oceanem będą się skupiać na wyniku wyborów prezydenckich. Kolejna decyzja FOMC zapadnie dwa dni po wyborach.