Uzależnienie Fedu od statystyk podbija zmienność

Częścią problemu jest to, że Fed nie ma jednej, wspólnej prognozy, ale raczej 19 indywidualnych szacunków, które są publikowane kwartalnie.

Publikacja: 19.10.2024 09:33

Jerome Powell, prezes Fed

Jerome Powell, prezes Fed

Foto: Bloomberg

Przez ostatnie kilka miesięcy przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wielokrotnie podkreślał, że decyzje dotyczące stóp procentowych będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie na podstawie napływających danych.

Fed publikuje podsumowanie kwartalnych prognoz gospodarczych każdego członka FOMC (Federalnego Komitetu Otwartego Rynku) , ale Powell traktował je jedynie jako migawkę poglądów w określonym momencie.

-To, co faktycznie zrobimy, będzie zależało od tego, jak będzie się rozwijała gospodarka - powiedział podczas konferencji prasowej 18 września.

To może brzmieć logicznie, ale w świecie polityki pieniężnej jest to dość niezwykłe, zauważa agencja Bloomberga.

Czytaj więcej

S&P500 na zdradliwym gruncie raportów. Weryfikacja rajdu za 8 bln USD

Irytująca polityka Fedu

Banki centralne zawsze zwracają uwagę na napływające informacje o gospodarce, a w krótkich okresach głębokiej niepewności pozwalają, by to one decydowały o kierunku działań.

Jednak taka polityka realizowana przez dłuższy czas zaczyna irytować niektórych inwestorów i ekonomistów, którzy twierdzą, że nadszedł czas, by Powell wykazał się większym przekonaniem co do swoich oczekiwań wobec gospodarki na najbliższy rok lub dłużej. Pomogłoby to społeczeństwu lepiej zrozumieć, dokąd zmierza polityka Fed.

Dane coraz gorsze i dotyczą przeszłości

- Ich uzależnienie od danych zwiększa zmienność – wskazuje Drew Matus, strateg w MetLife Investment Management.

Zauważa on, że jakość danych gospodarczych się pogorszyła, a większość z nich dotyczy przeszłości.

Dodatkowo, rewizje statystyk mogą zburzyć wcześniejsze założenia dotyczące stanu i kierunku gospodarki. -To naprawdę nie jest dobry sposób uprawiania polityki - stwierdza ekspert Met Life.

Ponieważ inflacja spada, krytycy Powella chcieliby, aby przedstawił spójną, przyszłościową wizję, a następnie wskazał ryzyka i najważniejsze kwestie związane z tą prognozą.

Czytaj więcej

Dantejskie ostrzeżenie guru z Wall Street. Koniec ciecia stóp?

Gospodarka amerykańska jak dzikie zwierzę

Gospodarka po pandemii zachowuje się jak dzikie zwierzę. Za każdym razem, gdy ekonomiści próbowali ją ogarnąć wykraczała poza ich oczekiwania, często rozwijając się w zaskakującym kierunku.

W 2021 roku decydenci i eksperci uważali, że skok inflacji będzie „przejściowy”, a nie spadła poniżej 3 proc. aż do listopada 2023 roku. Po zawirowaniach w sektorze bankowym na początku 2023 roku, analitycy przewidywali recesję. Tymczasem gospodarka wzrosła wówczas o prawie 3 proc.

Duże zrozumienie dla Powella

- Mam duże zrozumienie dla przewodniczącego Powella - powiedział John Roberts, doradca Evercore ISI, który przez dziesięciolecia pracował w siedzibie Rady Gubernatorów Fed, budując i udoskonalając strukturalne modele gospodarki USA wykorzystywane do prognozowania. - Czy nie nazywamy tego elastycznością?- pyta Roberts.

Jednak dekady badań sugerują, że polityka pieniężna oddziałuje nie tylko przez poziom stóp procentowych, ale także poprzez oczekiwania rynku i społeczeństwa co do ich przyszłych zmian, a prognozy są kluczowe dla tego zrozumienia.

W przeciwnym razie, skupianie się tylko na kilku kolejnych raportach z danymi utrzymuje inwestorów w rytmie sześciotygodniowego cyklu polityki.

- Każdy ekonomista monetarny wie, że polityka pieniężna działa poprzez całą strukturę terminową, a nie tylko przez aktualny poziom oprocentowania funduszy federalnych- powiedział Andrew Levin, profesor Dartmouth College i były ekonomista Fed. Dlatego „bank centralny musi jasno wyjaśnić, jak dostosuje ścieżkę stopy funduszy federalnych , jeśli jego prognoza bazowa okaże się błędna”.

Czytaj więcej

Dlaczego bitcoin przestał grzeszyć? Październik zwykle mu sprzyjał

Ryzykowna zależność od danych

Ostatnie raporty z rynku pracy pokazują, jakie ryzyko niesie ze sobą silna zależność od danych. W lipcu i sierpniu dane były wyraźnie słabe, więc Fed zareagował, rozpoczynając kampanię łagodzenia polityki od dużej, półpunktowej obniżki.

Następnie we wrześniu wzrost zatrudnienia odbił, a dane za lipiec i sierpień zostały zrewidowane w górę. Letnia słabość wydawała się znikać, a traderzy wycofali zakłady na kolejną dużą obniżkę. Niektórzy ekonomiści zastanawiali się, czy Fed nie spanikował i nie zareagował zbyt szybko.

Czytaj więcej

Jerome Powell stara się zapewnić gospodarce miękkie lądowanie

Prognoza dyscyplinuje dyskusję

Częścią problemu jest to, że Fed nie ma jednej, wspólnej prognozy, ale raczej 19 indywidualnych prognoz, które są publikowane kwartalnie.

W przeszłości szefowie Fed różnie traktowali to narzędzie — niektórzy korzystali z podsumowania prognoz ekonomicznych (Summary of Economic Projections -SEP), inni podchodzili do niego z dystansem, w zależności od jego użyteczności.

- Prognoza jest lepsza niż jej brak, bo dyscyplinuje dyskusję – uważa Adam Posen, prezes Peterson Institute for International Economics i były członek komitetu polityki pieniężnej Banku Anglii. - Jeśli nie masz prognozy, to dyskusja sprowadza się do indywidualnych opinii o tym, co może się wydarzyć.- podkreśla

Szefowie Fed zazwyczaj mają dobre rozeznanie co do tego, jak komitet postrzega perspektywy. Rozmawiają z każdym członkiem FOMC przed każdym posiedzeniem. W trakcie posiedzenia decydenci zazwyczaj są bardzo szczegółowi i patrzą w przyszłość, co potwierdzają stenogramy. Jednak te zapisy stają się publiczne dopiero po pięciu latach.

W swoim wystąpieniu po wrześniowym posiedzeniu Powell wiele mówił o obecnych warunkach i opisał, jak Fed zareaguje na pewne ryzyka. Nie rozwodził się jednak nad średnioterminową prognozą.

Powell otwarty na różne opcje

Gregory Daco, główny ekonomista EY, powiedział, że styl Powella opiera się bardziej na „otwartości na różne opcje” niż na sceptycyzmie wobec prognoz, co jest dość nietypowe.

- Jest naprawdę szczery, jeśli chodzi o to, jak gospodarka się rozwija –uważa Daco. Niemniej jednak „perspektywa ukierunkowana na przyszłość byłaby użyteczna”. – podkreśla.

Bernanke: prognozy są niezbędne

Naukowcy zajmujący się inflacją, tacy jak Posen i były szef Fed Ben Bernanke, uważają, że prognozy są niezbędne, ponieważ uczą społeczeństwo i rynki finansowe, dlaczego bank centralny reaguje na dane w taki, a nie inny sposób.

„Regularna publikacja prognozy gospodarczej przez bank centralny ma kilka funkcji komunikacyjnych” - napisał Bernanke, obecnie starszy doradca w Brookings Institution, w swojej recenzji metod prognozowania Banku Anglii.

„Dostarcza społeczeństwu szerokiej podstawy dla decyzji politycznych”- podkreśla - „i pomaga dostosować prywatne decyzje ekonomiczne oraz ogólne warunki finansowe do wizji banku centralnego, co może uczynić politykę bardziej efektywną w sterowaniu gospodarką we właściwym kierunku.”

Solidna, uporządkowana wizja dotycząca rozwoju gospodarki pomaga również decydentom dyskutować o ryzykach dla prognozy, mówi Claudia Sahm, główny ekonomista New Century Advisors.

-Właśnie tutaj większa precyzja w przedstawieniu tej wizji mogłaby pomóc — wskazuje Sahm. -Jeśli scenariusz bazowy nie zostanie dobrze rozpracowany, to ryzyka również nie będą dobrze zidentyfikowane -podsumowuje.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle