W poniedziałek jest ostatnia „podatkowa“ sesja na giełdzie. Jak ją wykorzystać?

Dziś jest ostatnia sesja w roku, podczas której można zrealizować transakcje, dzięki którym obniżymy swój podatek.

Aktualizacja: 23.12.2024 11:57 Publikacja: 20.12.2024 10:52

W poniedziałek jest ostatnia „podatkowa“ sesja na giełdzie. Jak ją wykorzystać?

Foto: Fotorzepa

Do końca roku kalendarzowego zostało jeszcze dziewięć dni, ale sesji giełdowych jest zdecydowanie mniej. Licząc dzisiejszą, mamy jeszcze tylko sesję w piątek 27 grudnia i poniedziałek 30 grudnia. Czyli jeśli chcemy żeby zrealizowane transakcje zostały zaksięgowane na naszym rachunku jeszcze w 2024 r., to musimy je zrealizować najpóźniej dziś (zgodnie z zasadą rozliczeniową T+2). Warto mieć to na uwadze w kontekście możliwości rozliczenia strat z akcji w celach podatkowych.

Inwestorzy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem „stratnych” pozycji, bo choć w pierwszej połowie roku WIG szedł mocno w górę (w maju zanotował rekord wszech czasów), to w kolejnych miesiącach zaczęła dominować podaż. W efekcie nasz rynek mocno odstaje in minus od zagranicznych giełd. Obecnie WIG wynosi 79,6 tys. pkt, a rok zaczynał mniej więcej na takim samym poziomie (2 stycznia indeks wynosił 77,5 tys. pkt).

Jak obniżyć podatek od inwestycji?

W corocznych badaniach przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, wśród największych słabości polskiego rynku kapitałowego inwestorzy wskazują właśnie podatek Belki. W najnowszej edycji badania zajął on niechlubne pierwsze miejsce z 54 proc. wskazań. Na drugim miejscu znalazł się wpływ polityki na rynek kapitałowy (44 proc.).

Czytaj więcej

Podatek od zysków kapitałowych przerodził się w rynkowy tasiemiec

- Ponoć w życiu pewne są tylko podatki i śmierć. Jednak w ramach dozwolonej optymalizacji podatkowej można efektywnie podejść do podatków poprzez sprzedaż i odkup inwestycji z ujemną stopą zwrotu, tym samym zmniejszając podatek z inwestycji kapitałowych za bieżący rok podatkowy czy kolejne 4 lata - komentuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities. Przypomina, że Minister Finansów sygnalizował intencję modyfikacji podatku od inwestycji kapitałowych, natomiast środowisko akcentowało potrzebę wspierania długoterminowego inwestowania na GPW, co zwiększałoby wpływy podatkowe w wieloletniej perspektywie, ale i budowało bazę do wspierania inwestycji.

- Reasumując, aby efektywnie zacząć inwestycyjnie nowy rok, opłaca się skorzystać z tarczy podatkowej, a publikowane strategie inwestycyjne na 2025 r., w tym i Noble Securities, są swoistym drogowskazem inwestycyjnym na kolejny rok – podsumowuje Kozłowski.

Czy podatek Belki zniknie

Podatek od dochodów kapitałowych został wprowadzony w 2002 r. i nazwany od nazwiska ówczesnego ministra finansów, Marka Belki. Podatek wynosi obecnie 19 proc. Resort finansów już od dłuższego czasu deklaruje modyfikację i ograniczenie podatku, ale na razie nie zostały podjęte żadne decyzje w tej sprawie. Nie ma też jasności jakie konkretnie rozwiązania miałyby zostać wprowadzone. Natomiast wiele wskazuje, że na całkowitą likwidację podatku nie należy liczyć.

Początkowo obejmował on wyłącznie odsetki od depozytów i lokat bankowych. Od 2004 r. objęto nim także wszelkie dochody związane z inwestycjami kapitałowymi. W efekcie zapłacenie podatku jest konieczne w przypadku uzyskania zysków m.in. z lokat i depozytów bankowych, funduszy, obligacji, papierów wartościowych czy dywidend.

Opinia

Tymoteusz Turski, analityk XTB

Ze względu na obowiązującą zasadę cyklu rozrachunkowego T+2 (oznaczającej, że nasze transakcje na giełdzie rozliczane są w ciągu dwóch dni sesyjnych od zawarcia) ostatni moment na zamknięcie stratnych pozycji w celach optymalizacji podatkowej wypada 23 grudnia. Decyzję o takim ruchu warto podjąć w przypadku posiadania w portfelu pewnych pozycji znajdujących się obecnie na stracie, podczas gdy cały bilans tegorocznych transakcji jest dla inwestora dodatni. Poprzez sprzedaż akcji na stracie i odkupienie ich od razu po bardzo zbliżonej cenie z perspektywy naszego portfela się nic praktycznie nie zmienia, a dzięki temu będziemy mogli albo nie płacić podatku od zysków kapitałowych (jeśli nasze straty przewyższą tegoroczne zyski), albo zapłacić mniejszy. Choć pewnych rzeczy nie warto zostawiać na ostatnią chwilę i w przypadku realizacji strat mamy na nie tak naprawdę cały rok, tak inwestorzy, którzy nie zdecydowali się jeszcze na taki ruch muszą wiedzieć, że ostatnią sesją, kiedy będą mogli to zrobić jest poniedziałkowa (23.12).

Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Na rynku kredytów mieszkaniowych stabilnie i drogo. Padł nowy rekord
Finanse
Raport Hindenburga. Czy będzie zarzut manipulacji kursem akcji?