Jak można wycenić Teslę i wpływy Muska. Czy wytrzymuje zderzenie z Nvidią?

Tesla zakpiła z ekspertów. Ten rok miał być słaby dla jej inwestorów, a tu niespodziewanie do ich portfeli trafiło ponad 570 miliardów dolarów.

Publikacja: 23.12.2024 08:26

Gigafabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem

Gigafabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem

Foto: Bloomberg

Dwa miesiące temu wydawało się, że 2024 rok będzie dla Tesli niepomyślny i po raz trzeci jako spółka publiczna z piętnastoletnim stażem przyniesie inwestorom straty.

Wszystko zmienił powyborczy rajd

Te kalkulacje 5 listopada przekreślił nagły rajd w górę, który w okresie siedmiu tygodni kapitalizację spółki Elona Muska wywindował o 572 miliardy dolarów i jej akcje znalazły się w czołówce papierów notowanych w indeksie Stnadard&Poor’s500.

Co spowodowało tę zmianę fortuny? W firmie nic się nie zmieniło - popyt na jej auta jest chimeryczny a przyszłość rysuje się coraz bardziej niepewnie, zauważa agencja Bloomberga.

Zmianę postrzegania Tesli spowodował jej właściciel miliarder Elon Musk, który zyskał wielkie wpływy w otoczeniu Donalda Trumpa.

Czytaj więcej

Majątek netto Elona Muska przekroczył 400 miliardów dolarów

Wpływy Muska warte każdych pieniędzy?

- Jak można wycenić wpływy Muska w nowej administracji? W grę wchodzi każda liczba - ocenia Steve Sosnick, główny strateg Interactive Brokers.

I wydaje się, że inwestorzy próbują to zrobić. W dniu poprzedzającym wybory prezydenckie tegoroczna stopa zwrotu z akcji Tesli wynosiła minus 2,3 proc.

W niespełna dwa miesiące kurs poszybował o 73 proc., a tegoroczny zwrot na tej inwestycji sięga 69 proc.

Kapitalizacja Tesli wzrosła o 572 miliardy dolarów do 1,4 biliona USD mimo że od strony fundamentalnej nic się w tej firmie nie zmieniło .

W minionym tygodniu w którym przypadła czwarta rocznica włączenia jej papierów do indeksu Standard&Poor’;s500 Tesla wypadła z toru, jej akcje potaniały 3,5 proc. Czy to już koniec powyborczego rajdu?

Mimo awersji Donalda Trumpa do aut elektrycznych inwestorzy liczą, że Elon Musk przekona nowego prezydenta do zmiany zdania i Tesla będzie mogła produkować w pełni autonomiczne auta.

Czytaj więcej

Opłaciła się gra pod Elona Muska. 500 proc. zysku w kilka tygodni

Przed akcjami Tesli potężne przeszkody

W ostatnim czasie wielu analityków z tego powodu mocno wywindowało docelową cenę jej akcji.

W każdym razie nie z powodu nagłej poprawy perspektyw poprawy wyników finansowych przez Teslę. Wręcz przeciwnie, oczekiwania co do zysków i przychodów na ten rok i najbliższe lata dramatycznie spadły.

- W 2025 roku akcje Tesli czekają potężne przeszkody - przewiduje Chris Gannatti, szef działu analiz w firmie Wisdomtree. Jego zdaniem w tej chwili trudno sobie wyobrazić zwyżkowy scenariusz.

Na ile wyceniana jest przyszłość Tesli?

500-600 miliardów kapitalizacji Tesli bazuje na segmencie motoryzacyjnym i energetycznym Tesli- szacuje Chris McNally, analityk w firmie Evercore ISI. Reszta to wycena tego co się ma się wydarzyć, czyli autonomiczne auta i roboty humanoidalne.

Nicholas Colas, współzałożyciel Data Trek Research poszedł jeszcze dalej. Jego zdaniem przyszłość to nawet ponad 90 proc. kapitalizacji Tesli.

Czytaj więcej

Zyski spółek z S&P 500 rosną, ale nie tak szybko jak ten indeks

Jak Tesla wypada w zderzeniu  z Nvidią?

Świadczą o tym chociażby szacunki zysków Tesli w porównaniu z Nvidią, która do niedawna postrzegana była jako najgorętsza spółka na rynku.

Teraz najgorętszą firmą jest Tesla, której wskaźnik ceny akcji do prognozowanego zysku sięga 129 podczas gdy w przypadku producenta chipów jest to tylko 32.

To znacząca różnica zwłaszcza w kontekście zagrożeń dla wyników Tesli w krótkim terminie.

Administracja Trumpa chce zredukować subsydia dla producentów aut elektrycznych, co sprawi, że ceny tych aut pójdą w górę i staną się jeszcze droższe niż pojazdy z silnikami benzynowymi.

Według szacunków Dana Levy’ego, analityka brytyjskiego banku Barclays około dwóch trzecich przychodów generowanych przez Teslę na rynku amerykańskim korzysta z ulg podatkowych.

Cięcie subsydiów bardziej zaszkodzi mniejszym konkurentom Tesli niż niej samej, co pozwoli jej dalej zwiększać udziały w rynku.

Czy Elon Musk jeszcze raz postawi na swoim? – Ci którzy obstawiali porażkę Muska i Tesli konsekwentnie mylili się- przypomina Cole Wilcox, zarządzający portfelem w Longboard Asset Management.

- Na drodze nie ma nic co mogłoby przeszkodzić w realizacji jego wizji - wyrokuje ekspert.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle