Jak można wycenić Teslę i wpływy Muska. Czy wytrzymuje zderzenie z Nvidią?

Tesla zakpiła z ekspertów. Ten rok miał być słaby dla jej inwestorów, a tu niespodziewanie do ich portfeli trafiło ponad 570 miliardów dolarów.

Publikacja: 23.12.2024 08:26

Gigafabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem

Gigafabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem

Foto: Bloomberg

Dwa miesiące temu wydawało się, że 2024 rok będzie dla Tesli niepomyślny i po raz trzeci jako spółka publiczna z piętnastoletnim stażem przyniesie inwestorom straty.

Wszystko zmienił powyborczy rajd

Te kalkulacje 5 listopada przekreślił nagły rajd w górę, który w okresie siedmiu tygodni kapitalizację spółki Elona Muska wywindował o 572 miliardy dolarów i jej akcje znalazły się w czołówce papierów notowanych w indeksie Stnadard&Poor’s500.

Co spowodowało tę zmianę fortuny? W firmie nic się nie zmieniło - popyt na jej auta jest chimeryczny a przyszłość rysuje się coraz bardziej niepewnie, zauważa agencja Bloomberga.

Zmianę postrzegania Tesli spowodował jej właściciel miliarder Elon Musk, który zyskał wielkie wpływy w otoczeniu Donalda Trumpa.

Czytaj więcej

Majątek netto Elona Muska przekroczył 400 miliardów dolarów

Wpływy Muska warte każdych pieniędzy?

- Jak można wycenić wpływy Muska w nowej administracji? W grę wchodzi każda liczba - ocenia Steve Sosnick, główny strateg Interactive Brokers.

I wydaje się, że inwestorzy próbują to zrobić. W dniu poprzedzającym wybory prezydenckie tegoroczna stopa zwrotu z akcji Tesli wynosiła minus 2,3 proc.

W niespełna dwa miesiące kurs poszybował o 73 proc., a tegoroczny zwrot na tej inwestycji sięga 69 proc.

Kapitalizacja Tesli wzrosła o 572 miliardy dolarów do 1,4 biliona USD mimo że od strony fundamentalnej nic się w tej firmie nie zmieniło .

W minionym tygodniu w którym przypadła czwarta rocznica włączenia jej papierów do indeksu Standard&Poor’;s500 Tesla wypadła z toru, jej akcje potaniały 3,5 proc. Czy to już koniec powyborczego rajdu?

Mimo awersji Donalda Trumpa do aut elektrycznych inwestorzy liczą, że Elon Musk przekona nowego prezydenta do zmiany zdania i Tesla będzie mogła produkować w pełni autonomiczne auta.

Czytaj więcej

Opłaciła się gra pod Elona Muska. 500 proc. zysku w kilka tygodni

Przed akcjami Tesli potężne przeszkody

W ostatnim czasie wielu analityków z tego powodu mocno wywindowało docelową cenę jej akcji.

W każdym razie nie z powodu nagłej poprawy perspektyw poprawy wyników finansowych przez Teslę. Wręcz przeciwnie, oczekiwania co do zysków i przychodów na ten rok i najbliższe lata dramatycznie spadły.

- W 2025 roku akcje Tesli czekają potężne przeszkody - przewiduje Chris Gannatti, szef działu analiz w firmie Wisdomtree. Jego zdaniem w tej chwili trudno sobie wyobrazić zwyżkowy scenariusz.

Na ile wyceniana jest przyszłość Tesli?

500-600 miliardów kapitalizacji Tesli bazuje na segmencie motoryzacyjnym i energetycznym Tesli- szacuje Chris McNally, analityk w firmie Evercore ISI. Reszta to wycena tego co się ma się wydarzyć, czyli autonomiczne auta i roboty humanoidalne.

Nicholas Colas, współzałożyciel Data Trek Research poszedł jeszcze dalej. Jego zdaniem przyszłość to nawet ponad 90 proc. kapitalizacji Tesli.

Czytaj więcej

Zyski spółek z S&P 500 rosną, ale nie tak szybko jak ten indeks

Jak Tesla wypada w zderzeniu  z Nvidią?

Świadczą o tym chociażby szacunki zysków Tesli w porównaniu z Nvidią, która do niedawna postrzegana była jako najgorętsza spółka na rynku.

Teraz najgorętszą firmą jest Tesla, której wskaźnik ceny akcji do prognozowanego zysku sięga 129 podczas gdy w przypadku producenta chipów jest to tylko 32.

To znacząca różnica zwłaszcza w kontekście zagrożeń dla wyników Tesli w krótkim terminie.

Administracja Trumpa chce zredukować subsydia dla producentów aut elektrycznych, co sprawi, że ceny tych aut pójdą w górę i staną się jeszcze droższe niż pojazdy z silnikami benzynowymi.

Według szacunków Dana Levy’ego, analityka brytyjskiego banku Barclays około dwóch trzecich przychodów generowanych przez Teslę na rynku amerykańskim korzysta z ulg podatkowych.

Cięcie subsydiów bardziej zaszkodzi mniejszym konkurentom Tesli niż niej samej, co pozwoli jej dalej zwiększać udziały w rynku.

Czy Elon Musk jeszcze raz postawi na swoim? – Ci którzy obstawiali porażkę Muska i Tesli konsekwentnie mylili się- przypomina Cole Wilcox, zarządzający portfelem w Longboard Asset Management.

- Na drodze nie ma nic co mogłoby przeszkodzić w realizacji jego wizji - wyrokuje ekspert.

Gospodarka światowa
Terapia szokowa trzykrotnego bankruta XXI wieku
Gospodarka światowa
Polityka może zaszkodzić gospodarce Francji. Czy Macron się zakiwał?
Gospodarka światowa
Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?
Gospodarka światowa
Przecena w Europie, po ostrej wyprzedaży w USA
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Gospodarka światowa
Dwie japońskie marki chcą się połączyć
Gospodarka światowa
Fed obniża stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami, ale prognozy zaskoczyły