Jen spada po tym jak Bank of Japan nie zmienił stóp

Jen osłabił się powyżej 157 jenów w stosunku do dolara w czwartek po tym, jak prezes Banku Japonii Kazuo Ueda powiedział, że bank centralny potrzebuje „jeszcze jednej informacji” przed podjęciem decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Publikacja: 20.12.2024 09:08

Siedziba Banku Japonii w Tokio

Siedziba Banku Japonii w Tokio

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

BoJ utrzymał krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie 0,25 proc. Decyzja ta była powszechnie prognozowana, ale wielu ekonomistów spodziewało się wyraźnych oznak podwyżki stóp procentowych na kolejnym styczniowym posiedzeniu BoJ. Brak takiego sygnału spowodował spadek jena w stosunku do dolara amerykańskiego z około 155 jenów na początku konferencji prasowej do ponad 156,6 jenów pod koniec konferencji.

Później japońska waluta spadła powyżej 157,1 jenów, najniższego poziomu od lipca.

Poziom 155 jest kluczowym wyznacznikiem dla strategów walutowych, którzy ostrzegają, że utrzymujący się spadek poniżej tego progu może skłonić władze japońskie do werbalnej interwencji, wywierając dodatkową presję na Bank Japonii, aby rozważył podwyżkę stóp procentowych.

BoJ podwyższy stopy w styczniu

Decyzja o utrzymaniu stóp zaskoczyła ekonomistów, którzy przewidywali podwyżkę o 25 punktów bazowych. Analitycy banku inwestycyjnego Credit Agricole Securities Asia stwierdzili, że decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie wynikała z niezdolności BoJ do przezwyciężenia sprzeciwu rządu wobec trzeciej podwyżki stóp w obliczu rosnących obaw, że realny wzrost PKB w 2024 r. będzie ujemny. PKB Japonii odnotował spadek rok do roku przez pierwsze dwa kwartały tego roku, a w kwartale kończącym się we wrześniu odnotowano jedynie wzrost o 0,5 proc.

Decyzja BOJ była zgodna z sondażem CNBC, który pokazał, że 13 z 24 ekonomistów spodziewa się, że BOJ pozostawi w grudniu podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie, a następnie podniesie ją na kolejnym posiedzeniu w styczniu. Następne posiedzenie BoJ zaplanowano na 24 stycznia, wkrótce po objęciu urzędu przez prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa.

BoJ analizuje wpływ płac i polityki Trumpa

BOJ zauważył, że istnieje duża niepewność co do działalności gospodarczej i cen w Japonii. Zauważono, że w ostatnim czasie zachowania firm zmieniają się bardziej w stronę podnoszenia płac i cen, a zmiany kursów walut z większym prawdopodobieństwem będą wpływać na ceny w porównaniu z przeszłością.

Kazuo Ueda na czwartkowej konferencji prasowej stwierdził, że jeśli bank będzie zbyt długo zwlekał z podwyżką stóp procentowych, będzie musiał przyspieszyć podwyżki na przyszłych posiedzeniach. Dodał jednak, że skoro inflacja bazowa rośnie jedynie w umiarkowanym tempie, BOJ może nie spieszyć się z podnoszeniem stóp procentowych. Stwierdził, że bank centralny pragnie większej przejrzystości w sprawie wzrostu płac w Japonii, a także wpływu polityki fiskalnej, handlowej i imigracyjnej Trumpa na światowe rynki finansowe. Jednak stwierdził, że ujawnienie takich spostrzeżeń zajmie trochę czasu. – Nie trzeba dodawać, że zarówno jeśli chodzi o perspektywy płac w Japonii, jak i wpływ polityki Trumpa, zrozumienie całego obrazu zajmie dużo czasu – powiedział Ueda zauważając, że inflacja bazowa w Japonii była również „bardzo umiarkowana”.

BoJ analizuje swoją politykę pieniężną

Decyzja rady ds. polityki japońskiego banku centralnego nie była jednomyślna, a Naoki Tamura, były dyrektor banku Sumitomo Mitsui, wezwał do podniesienia stóp procentowych do 0,5 procent, argumentując, że „ryzyko dla cen stało się bardziej przesunięte w górę”.

Dwudniowe spotkanie obejmowało także obszerny przegląd historii polityki pieniężnej Japonii na przestrzeni 25 lat, odkąd gospodarka popadła w deflację. BoJ zakończył swój ośmioletni eksperyment z ujemnymi stopami procentowymi w marcu, po czym w lipcu podniósł stopy do 0,25 procent, co wywołało zamieszanie na rynkach walutowych i akcyjnych.

Z 212-stronicowej analizy wynika, że ​​najbardziej intensywny okres łagodzenia polityki pieniężnej – kiedy bank centralny pod przywództwem byłego prezesa BoJ Haruhiko Kurody celował w inflację na poziomie 2% i podejmował serię niekonwencjonalnych eksperymentów politycznych – „nie miał tak dużego wpływu na wzrost cen zgodnie z pierwotnymi oczekiwaniami”.

Przegląd wykazał, że zakrojone na szeroką skalę poluzowanie polityki pieniężnej miało również skutek uboczny w postaci szkodliwego funkcjonowania japońskiego rynku obligacji rządowych. – Należy zwrócić uwagę na możliwość nasilenia się negatywnych skutków w przyszłości – podsumowano w raporcie ostrzegając przed „możliwością, że funkcjonowanie rynku JGB nie zostanie w pełni przywrócone”.

Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wykres Dnia
Chiny grożą Stanom Zjednoczonym dewaluacją juana
Wykres Dnia
W Niemczech spada sprzedaż samochodów elektrycznych