Polski eksport mocno rośnie, ale import go przegania

O prawie 17 proc. do 49,5 mld euro wzrosła w pierwszych dwóch miesiącach 2022 r. wartość polskiego eksportu – poinformował w piątek GUS

Publikacja: 15.04.2022 11:58

Polski eksport mocno rośnie, ale import go przegania

Foto: Adobe Stock

Jednocześnie o 29,6 proc. zwiększył się import sięgając 52,6 mld euro. W rezultacie saldo wymiany towarowej z zagranicą było ujemne i wyniosło -3,1 mld euro wobec dodatniego w styczniu-lutym 2021 r., gdy wynosiło 1,7 mld euro.

Najważniejszym rynkiem dla polskich eksporterów pozostają Niemcy 27,4-procentowym udziałem, który jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem nieco się zmniejszył – z 29,2 proc. Wartość towarów wysłanych do niemieckich odbiorców wyniosła 13,5 mld euro, rosnąc r/r o 9,5 proc. Wzrósł za to udział drugiego kierunku polskiego eksportu – Czech: w styczniu-lutym 2022 r. wyniósł 6 proc. w porównaniu do 5,7 proc. rok wcześniej i sięgnął 3 mld euro, co w ujęciu r/r daje wzrost wartości o 23,1 proc. Trzecim kierunkiem eksportowym była Francja: dokąd wysłaliśmy towary za 2,9 mld euro, o przeszło jedną dziesiątą więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach ub. roku.

Czytaj więcej

Polscy eksporterzy nie będą narzekali na brak popytu

Największy wzrost w eksporcie okresu styczeń-luty odnotowaliśmy w przypadku USA, dokąd wysłane zostały towary o wartości 1,5 mld euro, o 47,2 proc. większej niż w tym samych miesiącach rok temu. Zwiększyło to udział Stanów Zjednoczonych do 3,1 proc. z 2,5 proc. O przeszło jedną trzecia zwiększył się eksport do Słowacji, który wyniósł 1,4 mld euro.

Natomiast w imporcie najważniejszym rynkiem okazały się Niemcy (10,8 mld euro), przed Chinami (8,1 mld euro) oraz Rosją (3,8 mld euro). W przypadku tej ostatniej wzrost wartości importu okazał się wyjątkowo wysoki, zbliżając się do 87 proc.

W kolejnych miesiącach na wielkość polskiego eksportu będzie wpływać wojna w Ukrainie. Choć rynki ukraiński i rosyjski to zaledwie 5 proc. całości polskiej sprzedaży towarowej za granice, problemem mogą okazać się zakłócenia w łańcuchach dostaw mające reperkusje także na innych rynkach.

Gospodarka krajowa
Trudny czerwiec w polskim przemyśle
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane
Gospodarka krajowa
S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski
Gospodarka krajowa
GUS o nowych zamówieniach w przemyśle w maju
Gospodarka krajowa
Jak bolesne dla Polaków może być wychodzenie z nadmiernego deficytu
Gospodarka krajowa
Gigantyczna dziura w NFZ. Wzrosną obciążenia czy dług?