Adam Woźniak

Adam Woźniak

Dziennikarz piszący o motoryzacji, infrastrukturze transportowej i inwestycjach

Czarne chmury nad motoryzacją. Cięcia etatów nieuniknione

Takiego pesymizmu w polskiej branży automotive nie było od lat. Prawie co trzeci zakład przewiduje cięcia zatrudnienia.

W polskich eksporterów uderzą kłopoty Niemiec, chińskie cła i Trump

Niemieckie firmy pracują na pół gwizdka i tną zamówienia dla poddostawców z Polski. Unijna wojna na cła z Chinami, a w perspektywie także z USA, najmocniej poobija polski przemysł motoryzacyjny.

Wygrana Donalda Trumpa wyhamuje rynek samochodów elektrycznych

Przyszłe decyzje w przemyśle motoryzacyjnym USA będą zapadać zależnie od wyniku wyborów.

Polski transport może stracić pozycję europejskiego lidera

Kłopoty branży pogłębia sytuacja gospodarcza w Europie, zwłaszcza w Niemczech, gdzie spadek produkcji i popytu bezpośrednio przekłada się na spadek liczby zleceń dla polskich przewoźników.

Przetargów na budowę dróg wciąż mało, a potencjał wykonawców duży

Niepokój firm budowlanych budzi luka przetargowa, która utrzymuje się od zmiany władzy pod koniec ubiegłego roku. A niedobory zaostrzają walkę o pozyskanie nowych zleceń, co później przekłada się na rentowność kontraktów.

Jedna z lokomotyw polskiej gospodarki w coraz większych opałach

Słabnąca sprzedaż samochodów w Europie, a w jej konsekwencji ograniczenia w produkcji aut, powodują coraz głębsze cięcia zamówień dla polskich fabryk części i komponentów.

Bez elektrycznych ciężarówek stracimy przewagę na unijnym rynku przewozów

Ocenia się, iż ciężkie pojazdy elektryczne staną się w nieodległej perspektywie tańsze w eksploatacji od konwencjonalnych samochodów ciężarowych. Są coraz bardziej dostępne i mogą zastąpić spalinowe na większości tras. Wymagają jednak wydajnej sieci ładowania.

PKP Intercity poprawia rozkład jazdy, kupuje nowe pociągi

Będzie więcej połączeń, krótsze czasy przejazdów, wygodniejsze pociągi – przewoźnik zapowiedział zmianę rozkładu jazdy od połowy grudnia 2024 r.

O zagraniczne projekty coraz trudniej

Nowe regulacje, zmienne ceny energii, a zwłaszcza brak stabilności politycznej stanowią teraz największe zagrożenie dla ożywienia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Europy, a w konsekwencji także do Polski.

Inwestycje w nowe pociągi będą poprawiać konkurencyjność kolei

Z kolei w Polsce skorzystało w ubiegłym roku przeszło 374 mln pasażerów. By utrzymać wzrostowy trend i budować przewagę nad podróżami prywatnym samochodem, przewoźnicy kolejowi muszą poszerzać i unowocześniać ofertę przewozową.