Adam Woźniak

Adam Woźniak

Dziennikarz piszący o motoryzacji, infrastrukturze transportowej i inwestycjach

Banki nadal bardzo ostrożne w finansowaniu budowy hoteli

Przychody w branży hotelowej rosną, ale na powrót rentowności do poziomu sprzed pandemii muszą poczekać. Na przeszkodzie stają zwyżki kosztów eksploatacji, energii czy wynagrodzeń.

Czarne chmury nad motoryzacją. Cięcia etatów nieuniknione

Takiego pesymizmu w polskiej branży automotive nie było od lat. Prawie co trzeci zakład przewiduje cięcia zatrudnienia.

W polskich eksporterów uderzą kłopoty Niemiec, chińskie cła i Trump

Niemieckie firmy pracują na pół gwizdka i tną zamówienia dla poddostawców z Polski. Unijna wojna na cła z Chinami, a w perspektywie także z USA, najmocniej poobija polski przemysł motoryzacyjny.

Wygrana Donalda Trumpa wyhamuje rynek samochodów elektrycznych

Przyszłe decyzje w przemyśle motoryzacyjnym USA będą zapadać zależnie od wyniku wyborów.

Polski transport może stracić pozycję europejskiego lidera

Kłopoty branży pogłębia sytuacja gospodarcza w Europie, zwłaszcza w Niemczech, gdzie spadek produkcji i popytu bezpośrednio przekłada się na spadek liczby zleceń dla polskich przewoźników.

Przetargów na budowę dróg wciąż mało, a potencjał wykonawców duży

Niepokój firm budowlanych budzi luka przetargowa, która utrzymuje się od zmiany władzy pod koniec ubiegłego roku. A niedobory zaostrzają walkę o pozyskanie nowych zleceń, co później przekłada się na rentowność kontraktów.

Jedna z lokomotyw polskiej gospodarki w coraz większych opałach

Słabnąca sprzedaż samochodów w Europie, a w jej konsekwencji ograniczenia w produkcji aut, powodują coraz głębsze cięcia zamówień dla polskich fabryk części i komponentów.

Bez elektrycznych ciężarówek stracimy przewagę na unijnym rynku przewozów

Ocenia się, iż ciężkie pojazdy elektryczne staną się w nieodległej perspektywie tańsze w eksploatacji od konwencjonalnych samochodów ciężarowych. Są coraz bardziej dostępne i mogą zastąpić spalinowe na większości tras. Wymagają jednak wydajnej sieci ładowania.

PKP Intercity poprawia rozkład jazdy, kupuje nowe pociągi

Będzie więcej połączeń, krótsze czasy przejazdów, wygodniejsze pociągi – przewoźnik zapowiedział zmianę rozkładu jazdy od połowy grudnia 2024 r.

O zagraniczne projekty coraz trudniej

Nowe regulacje, zmienne ceny energii, a zwłaszcza brak stabilności politycznej stanowią teraz największe zagrożenie dla ożywienia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Europy, a w konsekwencji także do Polski.