– Do raportowania informacji niefinansowych na podstawie taksonomii są obecnie zobowiązane podmioty, które publikują oświadczenia na temat informacji niefinansowych lub sprawozdania na temat informacji niefinansowych, zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – informuje Luiza Wyrębkowska, radca prawny w B2RLaw. Dodaje, że zakres podmiotowy taksonomii obejmuje przede wszystkim uczestników rynku finansowego, ale także duże przedsiębiorstwa, które podlegają obowiązkowi publikacji oświadczenia na temat informacji niefinansowych. Uczestnicy rynku finansowego to przede wszystkim zakłady ubezpieczeń udostępniające ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne, firmy inwestycyjne i instytucje kredytowe zarządzające portfelem, a także zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz twórcy produktów emerytalnych. Z kolei pozostałe podmioty to tzw. duże jednostki, które są jednostkami interesu publicznego, przekraczające na dzień bilansowy kryterium średniej liczby 500 pracowników. Aktualnie ujmują one w sprawozdaniu z działalności oświadczenie na temat informacji niefinansowych, takich jak m.in. kwestie środowiskowe, społeczne i pracownicze, poszanowanie praw człowieka oraz przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu.
– Raporty za 2021 r. (publikowane w 2022 r. – red.) mogły zawierać pewne uproszczenia. Od 1 stycznia 2023 w raportach za 2022 r. wszystkie zobowiązane podmioty muszą podać stopień zgodności już w pełnym zakresie dla wszystkich sześciu celów taksonomii – informuje Wyrębkowska. Cele te dotyczą: adaptacji do zmian klimatu, łagodzenia tych zmian, zrównoważonego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych i morskich, przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobiegania zanieczyszczeniu i jego kontroli oraz ochrony i odbudowy bioróżnorodności i ekosystemu.
Czas na nową dyrektywę
– Taksonomia UE nie jest jedynym źródłem przepisów istotnie podwyższającym poprzeczkę, jeżeli chodzi o raportowane informacje – podkreśla Rafał Hummel, partner w dziale audytu EY Polska. Kolejny zintegrowany z taksonomią dokument to CSRD (ang. corporate sustainability reporting directive), czyli nowa dyrektywa unijna.
Pobierz i przeczytaj nasz specjalny dodatek o tematyce ESG i zrównoważonego rozwoju
Komisja Europejska 21 kwietnia 2021 r. opublikowała projekt nowej regulacji, zmieniającej m.in. dotychczasowe dyrektywy w sprawie rachunkowości, przejrzystości i audytu. Intensywne prace legislacyjne nad dyrektywą prowadzone przez kraje członkowskie, a następnie tzw. trilogi z Parlamentem Europejskim zakończyły się 21 czerwca 2022 r., kiedy zawarto wstępne porozumienie w sprawie dyrektywy CSRD. Wprowadza ona bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze, wymóg certyfikowania informacji oraz ich lepszej dostępności.