Przygotowanie raportów ESG wymaga jeszcze dużo pracy

Giełdowe spółki narzekają przede wszystkim na trudności w pozyskaniu danych dotyczących emisji CO2. Dużym wyzwaniem jest też brak praktyk rynkowych w zakresie ESG oraz ogrom niezbędnych do pozyskania informacji.

Publikacja: 16.12.2024 06:00

Przygotowanie raportów ESG wymaga jeszcze dużo pracy

Foto: Adobestock

Z badania przeprowadzonego przez firmy doradcze Crowe i Envirly wynika, że tylko 14 proc. polskich firm jest przygotowanych do prowadzenia sprawozdawczości w zakresie ESG (kwestii związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym) zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Z giełdowymi spółkami nie jest dużo lepiej, na co wskazują m.in. odpowiedzi uzyskane przez naszą redakcję od firm, których akcje wchodzą w skład indeksu WIG20. Jest tak, mimo że działania przygotowawcze do raportowania ESG były w wielu przypadkach podejmowane już kilka lat temu.

Dużym wyzwaniem jest pozyskanie odpowiednich danych

W Santander Bank Polska raport ESG za 2024 r. będzie 12. coroczną publikacją dotyczącą zrównoważonego rozwoju. Mimo to w nowym sprawozdaniu trzeba uwzględnić dodatkowe informacje. W ostatnich miesiącach pracowano m.in. nad pełniejszą integracją zagadnień istotnych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju ze strategią biznesową banku. Pozwala to na bardziej skuteczne zarządzanie zagadnieniami i celami, które wynikają z badania tzw. podwójnej istotności. Polega ona na określeniu, a następnie opublikowaniu w raporcie ESG najistotniejszych spraw z punktu widzenia wpływu wywieranego przez firmę na otoczenie (środowisko i społeczeństwo) oraz kwestii mogących mieć duży istotny wpływ na kondycję finansową firmy. W Santanderze dotyczyły one pięciu obszarów: zmian klimatu, własnej siły roboczej, zaangażowania banku na rzecz lokalnych społeczności, klientów oraz kwestii zarządczych.

Do raportowania ESG, zgodnego z najnowszymi krajowymi i unijnymi wytycznymi, intensywnie przygotowuj

Do raportowania ESG, zgodnego z najnowszymi krajowymi i unijnymi wytycznymi, intensywnie przygotowują się m.in.: JSW, na czele których stoi Ryszard Janta (pierwszy od góry), KGHM, którego prezesem jest Andrzej Szydło, Kruk kierowany przez Piotra Krupę, Pekao zarządzane przez Cezarego Stypułkowskiego oraz PGE i Santander Bank Polska, firmy których prezesami są odpowiednio Dariusz Marzec i Michał Gajewski.

Foto: materiały prasowe

W ostatnich latach Santander kluczowe wskaźniki prezentowane w raportach ESG poddawał dobrowolnie niezależnej atestacji. Obecnie pracuje nad pozyskaniem dodatkowych danych. Mimo to, z uwagi na rosnące wymogi raportowe określone przez UE, widzi dużą potrzebę wypracowania sektorowych rozwiązań dotyczących pozyskiwania niezbędnych danych, w szczególności w zakresie kwestii klimatycznych i taksonomicznych (zrównoważone środowiskowo działania gospodarcze). – Tu niezbędne są szczegółowe dane dotyczące naszych klientów czy dostawców, których większość z nich nie ma, ponieważ nie podlegają jeszcze wymogom raportowym – twierdzi Beata Kubida, menedżerka zespołu zrównoważonego rozwoju i ESG w Santanderze.

Do raportowania ESG przygotowuje się Alior Bank. W związku z tym m.in. opracował metodyki kalkulacji śladu węglowego oraz ujawnień taksonomii UE. – Największym wyzwaniem jest pozyskanie danych dotyczących emisji w zakresie 3, a zwłaszcza w kat. 13 i 15, które są niezwykle istotne w kontekście wpływu instytucji w sektorze finansowym. Dużym wyzwaniem związanym z brakiem praktyk rynkowych jest podejście do wyceny przewidywanych skutków finansowych zidentyfikowanych ryzyk i szans w procesie analizy podwójnej istotności – podaje Krzysztofa Bełz, dyrektorka działu strategii ESG w Alior Banku. W spółce trzy najważniejsze obszary, które spełniają kryterium podwójnej istotności, dotyczą zmian klimatu, własnych zasobów pracowniczych oraz konsumentów i użytkowników końcowych.

Na początku tego roku prace nad raportem ESG rozpoczął Bank Pekao. „Obecnie koncentrujemy się na finalizacji raportu, który planujemy opublikować w I kwartale 2025 r., zapewniając najwyższe standardy przejrzystości i zgodności z regulacjami” – deklaruje biuro prasowe spółki. Dla banku szczególnie dużym wyzwaniem jest pozyskanie danych do przeprowadzenia kalkulacji śladu węglowego. Pekao w wyniku przeprowadzonej analizy podwójnej istotności wybrało cztery kluczowe obszary, które będą stanowiły fundament jego raportowania ESG. Są to: zmiany klimatu, własne zasoby pracownicze, klienci i użytkownicy końcowi oraz postępowanie w biznesie.

Konieczne są dalsze prace nad system zbierania informacji

Od ponad roku do raportowania danych dotyczących zrównoważonego rozwoju przygotowuje się CD Projekt. – Przeprowadziliśmy już m.in. badanie podwójnej istotności, wdrożyliśmy w proces raportowania zespoły odpowiedzialne za zbieranie niezbędnych danych, przygotowaliśmy treść raportu, którą w I kwartale 2025 r. uzupełnimy o dane za 2024 r. Rozpoczęliśmy też współpracę z audytorem, który obecnie weryfikuje metodyki wdrożone przez CD Projekt w procesie raportowania zrównoważonego rozwoju – informuje Katarzyna Szulc, menedżer ds. relacji inwestorskich i ESG giełdowej spółki. Największym wyzwaniem jest pozyskanie danych o emisji CO2 w całym łańcuchu wartości (tzw. zakres 3). Kluczowymi obszarami raportowania w kontekście podwójnej istotności są sprawy związane z pracownikami, takie jak wzmacnianie zaangażowania członków zespołu, zapewnienie komfortu pracy oraz dbanie o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. – Jako istotne wskazujemy również obszary związane z budowaniem zaangażowania społeczności graczy wokół naszych produktów i z etyką prowadzenia biznesu – zauważa Szulc.

Cyfrowy Polsat dokumenty dotyczące zrównoważonego rozwoju publikuje od kilku lat w ramach Grupy Polsat Plus. W efekcie prace przygotowawcze do przedstawienia raportu ESG są na zaawansowanym etapie, m.in. opracowany został już jego wstępny projekt. – W naszej ocenie najtrudniejsze do pozyskania są dane nt. odpadów i metody ich zagospodarowania oraz dane nt. emisji zakupionych towarów i usług – informuje Olga Kozłowska, koordynatorka ds. ESG w Grupie Polsat Plus. Zauważa, że firmy odbierające odpady nie prowadzą ewidencji odbieranych odpadów według zleceniodawców, przez co dane o metodach zagospodarowania poszczególnych frakcji nie są dostępne w ujęciu ilościowym dla danego zleceniodawcy. Koncern do najważniejszych obszarów objętych jego raportem ESG zalicza: zmiany klimatu, własne zasoby pracownicze oraz konsumentów i użytkowników końcowych.

Liczne działania zmierzające do przygotowania raportu ESG podjęła grupa Kruk. Chodzi m.in. o przyjęcie strategii ESG na lata 2023–2027, opracowanie polityki praw człowieka i kodeksu etycznego oraz identyfikację luk w posiadanej dokumentacji wewnętrznej. Aktualnie w spółce trwa proces zbierania danych ilościowych i jakościowych. Największe trudności wiąże ona z pozyskaniem informacji o emisji CO2 oraz różnorodności i inkluzywności (koncepcja mówiąca o tym, że każdy człowiek, bez względu na tożsamość, płeć, zdolności, pochodzenie i cechy, jest akceptowany i doceniany). Kruk ponownie określił obszary spełniające kryterium tzw. podwójnej istotności i obecnie czekają one na zatwierdzenie przez zarząd.

W grupie LPP przeprowadzono analizę podwójnej istotności w czterech etapach. – W rezultacie powstała lista kilkunastu tematów istotnych rekomendowanych do zaraportowania sprawozdaniu, a także będących podstawą do strategicznego zarządzania tematami ESG w organizacji w perspektywie długoterminowej – zapewnia Patrycja Zbytniewska, liderka ds. zrównoważonego raportowania i relacji z otoczeniem społecznym LPP. Dodaje, że biorąc pod uwagę rozproszony model biznesowy grupy, przygotowanie raportu nie jest proste. Dla LPP bardzo ważną kwestią, której kiedyś nie poddawano tak dogłębnej analizie jak obecnie, są konsumenci i użytkownicy końcowi. Bardzo istotne są też kwestie środowiskowe i klimatyczne, etyka biznesu, weryfikacja dostawców oraz zarządzanie ryzykiem ESG.

Wyzwaniem będzie spójne raportowanie w grupach kapitałowych

Spośród giełdowych spółek później niż zdecydowana większość firm swój pierwszy raport ESG zgodny z wytycznymi dyrektywy CRSD opublikuje grupa Pepco. To konsekwencja tego, że jej rok obrotowy trwa od 1 października do 30 września. W efekcie dopiero w I kwartale przyszłego roku planowane jest zakończenie badania podwójnej istotności. Mimo to już dziś firma wskazuje, że w raporcie znajdą się kwestie związane z emisjami CO2, prawami człowieka i własnej siły roboczej.

JSW już w ubiegłym roku, przy wsparciu zewnętrznego doradcy, przeprowadziła identyfikację i analizy luk w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. W obszarze środowiskowym poddano ocenie 86 zagadnień, 105 w obszarze odpowiedzialności społecznej i 48 w zakresie ładu korporacyjnego. W koncernie trzy kluczowe kwestie wynikające z badania podwójnej istotności dotyczą zarządzania stosunkami z dostawcami, w tym praktyk płatniczych, łagodzenia zmian klimatu oraz warunków pracy. – Największym wyzwaniem związanym ze zbieraniem danych do raportowania jest ich ilość i zakres. Najtrudniejszym zadaniem jest pozyskanie danych, które znajdują się w różnych systemach informatycznych, które są gromadzone w różnym układzie i konfiguracji, które należy wyselekcjonować, a także danych, co do których standardy ESRS nie dają prostej i jednolitej interpretacji – informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik JSW.

Również KGHM do jednych z największych wyzwań zalicza ogromny zakres koniecznych do zbierania danych. Ponadto wskazuje na krótkie terminy przygotowania szczegółowych informacji i możliwości ujawnienia niektórych z nich dopiero w kolejnych latach. W jego przypadku trzy kluczowe zagadnienia związane z analizą podwójnej istotności dotyczą: emisji gazów cieplarnianych i zmian klimatu, gospodarowania zasobami wodnymi oraz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników i społeczności lokalnych. „Grupa KGHM, składająca się z ponad 63 spółek zależnych operujących w różnych sektorach i branżach, jest zobowiązana do uwzględnienia niemal wszystkich standardów ESRS, z niewielkimi wyjątkami. Różnorodność działalności w grupie oznacza konieczność raportowania szerokiego spektrum zagadnień ESG, które odzwierciedlają specyfikę poszczególnych spółek i ich wpływ na otoczenie” – zauważa departament komunikacji koncernu.

Na trudności wynikające z objęcia raportowaniem ESG wszystkich spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej zwraca uwagę również PGE. „Trudność w pozyskiwaniu danych zależy od specyfiki każdej z konsolidowanych spółek. Największym wyzwaniem będzie więc spójna konsolidacja, tak aby ograniczać ryzyko potencjalnych braków informacyjnych, czy niespójności” – twierdzi biuro prasowe PGE. Niezależnie od tego najważniejszą sprawą dla większości interesariuszy koncernu pozostają kwestie środowiskowe ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatu.

Na nasze pytania dotyczące raportowania ESG nie odpowiedziały: Allegro, Budimex, Dino, Kęty, mBank, Orange, Orlen, PKO BP i PZU.

ESG
Raportowanie ESG pochłonie w giełdowych spółkach dużo pieniędzy
ESG
Inwestorzy w swoich decyzjach patrzą na ESG
ESG
Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący
ESG
Polacy mają swoje zdanie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=78448408;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
ESG
ESG już nie wyskakuje z lodówki
ESG
Raportowanie ESG. Spółki i audytorzy nadal poruszają się w legislacyjnej mgle