Firmy przede wszystkim powinny się skupić na działaniach związanych ze swoim biznesem, w tym na dostarczaniu wysokiej jakości produktów i usług – twierdzi tak 77 proc. polskich uczestników tegorocznej edycji ESG Monitor, międzynarodowego badania agencji doradztwa SEC Newgate, które w lipcu objęło łącznie 14,3 tys. osób w 13 państwach świata, w tym ponad 1000 w Polsce.
Daleko od oczekiwań
Zdecydowanej większości respondentów zależy na odpowiedzialnym działaniu przedsiębiorców i rządzących w dziedzinie ESG, czyli z dbałością o ochronę środowiska naturalnego, odpowiedzialność społeczną i o ład korporacyjny. Jest to bardzo ważne dla ponad ośmiu na dziesięciu badanych na świecie, w tym dla ponad siedmiu na dziesięciu Polaków (od dużych firm oczekuje tego 73 proc., a od rządu – 74 proc. badanych). Widać sporą różnicę między oczekiwaniami a faktyczną oceną rządu i biznesu, a konkretnie tego, czy działają w sposób odpowiedzialny. Wprawdzie w tym roku ta luka jest w Polsce nieco mniejsza niż w 2023, gdy opinie o rządzących i firmach były dużo bardziej krytyczne, lecz i tak przewyższa globalne różnice.
Zarówno w polskim, jak i w ogólnym badaniu najlepiej wypadły małe i średnie firmy, które za odpowiedzialne prowadzenie biznesu chwali prawie połowa Polaków. W rezultacie luka między oczekiwaniami i oceną działań MŚP wynosi tylko 24 pkt proc. Nieco większa jest w przypadku rządów (34 pkt proc.), a najbardziej krytycznie Polacy ocenili duże spółki, które są też najbardziej „na widoku”. Tylko nieco ponad jedna trzecia badanych chwali je za prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny, co oznacza 37-pkt lukę między oczekiwaniami a oceną działania, która na świecie jest o jedną czwartą mniejsza. – To wyraźny sygnał, że społeczeństwo domaga się bardziej konkretnych i skutecznych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – podkreśla Agnieszka Trzaskoma, partner zarządzający SEC Newgate CEE.
Zadania dla firm
W pierwszej trójce najważniejszych zadań dla firm są dostarczanie wysokiej jakości produktów i usług, uczciwe i sprawiedliwe traktowanie pracowników, które w Polsce jest nieco mniej ważne (76 proc.) niż na świecie (82 proc.), a także transparentność działania. Kolejne miejsca na tej liście zajmują: innowacje produktów i modeli biznesu oraz dobre wyniki finansowe – ważne dla prawie siedmiu na dziesięciu badanych w Polsce i ponad trzech czwartych na świecie. Co więcej, 68 proc. ankietowanych Polaków i 73 proc. respondentów na świecie uważa, że dbałość o zyskowność biznesu może iść w parze z działaniem według zasad ESG.
Jeszcze silniejsze jest przekonanie, że firmy powinny brać pod uwagę potrzeby wszystkich interesariuszy – a nie kierować się wyłącznie interesem inwestorów. Tę opinię podziela 78 proc. uczestników badania, w tym 72 proc. Polaków, w tym większość osób deklarujących aktywne inwestowanie na giełdzie (na świecie – 71 proc., a w Polsce – 61 proc.).