Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.11.2024 22:17 Publikacja: 15.09.2024 07:59
Maria Biela biegły rewident, system Consolia ESG (ESG Processing & Reporting Platform)
Foto: materiały prasowe
Oczekujemy, by rozwiązanie informatyczne optymalizowało procesy, a nie komplikowało. Na pierwszy plan wysuwa się pytanie, jakie potrzeby ma konkretna organizacja oraz czy i jak system IT odpowiada na te potrzeby. Jest to kluczowe, by w różnorodności rozwiązań wybrać te, które będą wspierały rozwój organizacji. Chcemy przyjrzeć się, jak zmieniające się wymagania ESG są powiązane z rozwojem rozwiązań IT ESG.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wydaje się, że S&P500 dyskontuje z nawiązką dobrą końcówkę roku i to, co może się wydarzyć w 2025 r. Rośnie ryzyko schłodzenia nastrojów inwestorów w Stanach. U nas dużo będzie zależało od kursu złotego i banków – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities.
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami.
Jeśli polityka pieniężna będzie szła nie po myśli Donalda Trumpa, to może on wywierać presję na Fed. Jeśli podejmie dodatkowo jakieś konkretne działania, to dojdzie do turbulencji na rynkach – przewiduje Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
– Rynek reaguje na wiadomość wysłaną do inwestorów – uważajcie, inflacja będzie wyższa, niż można było oczekiwać – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Proinflacyjnie mogą działać cła taryfowe dla Chin oraz obniżka podatków.
Wiemy, że wyniki banków, dywidendy, mnożniki są super. Kiedyś da to zarobić, ale pewnie dopiero w drugim półroczu 2025 r. Nasz sektor bankowy jest wart więcej, niż wycenia go dziś rynek – mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Maklerskie IKE i IKZE to po prostu rachunki maklerskie, ale inne, głównie za sprawą korzyści podatkowych – mówi Eliza Dąbrowska, dyrektor w Noble Securities.
Oczy inwestorów znów zwróciły się w kierunku Japonii. W poniedziałek tamtejszy główny indeks giełdowy Nikkei 225 zyskał 1,8 proc. Tracił za to japoński jen. To pokłosie wyborów parlamentarnych, które wskazują na to, że po raz pierwszy od 15 lat japońska koalicja rządząca utraciła większość.
Nie jest dobrze. Mamy globalny kryzys zaufania w sprawozdawczości korporacyjnej.
Podwójna istotność (ang. double materiality) stanowi fundamentalne założenie w ocenie wpływów działalności przedsiębiorstw na środowisko oraz ich wyniki finansowe.
Działalność przemysłowa, rozwój infrastruktury, nadmierna eksploatacja lasów to tylko niektóre z czynników, które przyczyniają się do gwałtownego spadku bioróżnorodności.
Oczekiwania wobec biznesu i rządzących co do ESG są w Polsce mniejsze niż na świecie, także wśród inwestorów giełdowych. A rozdźwięk między społecznymi oczekiwaniami a oceną działań jest większy.
Robeco, firma specjalizująca się w zarządzaniu aktywami, ogłosiła uruchomienie nowej rodziny indeksów mających zapewnić inwestorom ekspozycję na spółki podejmujące działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, łagodzenia zmian klimatycznych oraz inwestycji w celu ograniczenia zmian w tym zakresie.
Kogo będzie dotyczyć standard tematyczny E3
Według (nieco stronniczej) analizy Forrester dla Diligent, przeciętna amerykańska firma oszczędza około 170 tysięcy euro rocznie, korzystając z oprogramowania ESG (takiego jak Diligent, rzecz jasna). Ale co, jeśli moja firma nie jest ani przeciętna, ani amerykańska?
Jest czas stabilizacji, może korekty cen. Jednak liczenie, że ceny z kwartału na kwartał zmniejszą się o 20 proc. – to można włożyć raczej między bajki – ocenia Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%).
Finałowa sesja tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,63 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,06 procent.
Gwałtowne ruchy na giełdzie często kończą trend, ale wygląda na to, że WIG20 dopiero przeciera szlaki na południe.
Jednym z największych wyprzedających akcje w ostatnim kwartale był Warren Buffett i jego fundusz Berkshire Hathaway. A Michael Burry, znany z przewidzenia kryzysu w 2008 roku, umocnił swoją pozycję w chińskich akcjach technologicznych.
Prezes i współzałożyciel platformy z e-książkami odpowiadał dziś na pytania o sytuację spółki po zastrzeżeniach zgłoszonych przez biznesowych partnerów. W tym czasie kurs akcji mocno rósł.
Deweloper obniżył cel sprzedaży na cały 2024 rok. Ale buduje, by mieć towar kiedy koniunktura wróci.
Wyniki kwartalne Sanok Rubber Company wypadły nieco lepiej niż zakładano.
Krajowy rynek akcji nie kontynuuje dziś odreagowania, do którego doszło w drugiej części czwartkowej sesji. WIG20 traci 1,2 proc. i znów staje na krawędzi.
Czy III kwartał br. to tegoroczny dołek sprzedaży? Co będzie się działo z popytem i cenami w najbliższym czasie, a jakie zjawiska będą wpływać na rynek w dłuższym terminie?
Polska z nieznacznie skorygowaną w górę prognozą wzrostu gospodarczego, podobnie jak cała UE - ogłosiła Komisja Europejska w swoich prognozach.
Z początkiem piątkowej sesji inwestorzy rzucili się do wyprzedaży akcji Cognora , w wyniku czego kurs zniżkował nawet o ponad 7 proc., wyznaczając nowy tegoroczny dołek notowań. Tak zareagował rynek na słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne hutniczej grupy.
GUS potwierdził szybki szacunek podany pod koniec października. Odczyt 5 proc. jest najwyższy w tym roku, symbolicznie wyższy niż we wrześniu (4,9 proc.).
Wczoraj szef FED przemawiając na forum w Dallas nieco "zaskoczył" rynki - jego słowa to sygnał pewnej nowej linii FED, którą zaczyna iść już część członków (wystarczy przytoczyć słowa Kashkariego, Musalema i innych z ostatnich dni) - a która potwierdza to, co rynki "wiedziały" od pewnego już czasu
Warren Buffett znalazł się w polu rażenia instrumentów finansowych, które nazywał bronią masowego rażenia.
Konserwatywny kandydat na kanclerza Friedrich Merz zasygnalizował, że jest otwarty na reformę rygorystycznych limitów pożyczkowych Niemiec (hamulec zadłużenia) pod warunkiem wykorzystania dodatkowych wydatków finansowanych długiem na inwestycje.
Producent gier po premierze drugiej części „Frostpunka” popadł w niełaskę graczy oraz inwestorów. Tymczasem okazuje się, że gra sprzedaje się całkiem nieźle, a wyniki spółki są rekordowe. Notowania idą mocno w górę
PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w trzecim kwartale tylko o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Średnio spodziewano się jego zwyżki o 0,2 proc., po wzroście o 0,5 proc. w drugim kwartale.
Jerome Powell zasugerował, że Rezerwa Federalna nie musi się spieszyć z obniżką stóp. Akcje w USA zniżkowały.
Największy pozytywny wpływ na zyski wypracowane latem miała działalność prowadzona w obszarach bitumenów, paliw płynnych oraz logistyki i infrastruktury. Spadki kluczowego wskaźnika zanotowano jednie w biznesach LPG, gazu ziemnego i paliw stałych.
Japoński PKB wzrósł w trzecim kwartale nieco mocniej, niż prognozowano. Pomogła w tym m.in. rosnąca konsumpcja.
Jeszcze wczoraj rano oczekiwania na obniżki stóp procentowych w grudniu przez Rezerwę Federalną wynosiły 80%, co było związane z brakiem zaskoczenia inflacją za październik.
Będzie to przede wszystkim efekt spadku zysków w biznesie gazu. Nie pomagają też malejące marże rafineryjne oraz ceny ropy, błękitnego paliwa i prądu. Tym samym cały ten rok pod względem zarobku zapowiada się słabiej niż ubiegły.
W końcu września w „Parkiecie” ostrzegałem, że prawie wszyscy analitycy i zarządzający widzą ten sam scenariusz dla rynku akcji: słabo we wrześniu i październiku, a po wyborach w USA hossa. A skoro wszyscy tak to widzą, to każdy kontrarianin powie, że tak być nie może. I rzeczywiście października na Wall Street nie można uznać za korekcyjny miesiąc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas