Inwestorzy w swoich decyzjach patrzą na ESG

Praktycznie wszyscy inwestorzy wykorzystują informacje niefinansowe. Ponad trzy czwarte z nich uważa, że firmy nie przekazują im wystarczająco dokładnych danych.

Publikacja: 10.12.2024 06:00

Inwestorzy w swoich decyzjach patrzą na ESG

Foto: Adobestock

Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) z dużym poślizgiem (termin na jej wdrożenie minął 6 lipca 2024 r.) wreszcie przybiera realne kształty w polskim porządku prawnym. 6 grudnia Sejm, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, zakończył prace nad ustawą wdrażającą wspomnianą dyrektywę. Teraz ustawa zostanie przekazana do podpisu prezydenta.

ESG się opłaca

Obowiązek sprawozdawczości będzie wchodził stopniowo. Jako pierwsze swoje raporty złożą w 2025 r. największe jednostki. Szacuje się, że obowiązkowe raportowanie docelowo w 2026 r. obejmie 3,5 tys. polskich firm, a w całej Unii Europejskiej niemal 50 tys.

Raportowanie niefinansowe staje się coraz ważniejszą częścią biznesowego ekosystemu. Potwierdzają to liczne badania, a wśród nich najnowsze Sustainable Value Study, przeprowadzone przez firmę doradczą EY.

Z badania wynika, że nowe zasady raportowania budują zaufanie wśród interesariuszy, a zwłaszcza wśród inwestorów, choć jednocześnie sygnalizują oni, że jest jeszcze spora przestrzeń do poprawy. Praktycznie wszyscy inwestorzy (aż 99 proc.) wykorzystują informacje dotyczące ESG przy podejmowaniu decyzji, choć 76 proc. uważa, że przedsiębiorstwa nie dostarczają im wystarczająco dużo dokładnych danych.

– Zrównoważony rozwój jest nie tylko tymczasową modą, ale stwarza przedsiębiorstwom realne okazje do zrealizowania długoterminowych zysków – podkreśla Jarosław Wajer, partner EY Polska. Dodaje, że nowe regulacje pozwalają na pozyskanie danych, które nie były dotychczas zbierane przez przedsiębiorstwa, a których analiza pozwoli na ewentualne korekty strategii biznesowych.

Wiele wskazuje, że firmy stają się coraz bardziej świadome znaczenia ESG. Tylko 28 proc. spółek w Polsce traktuje regulacje i wymogi dotyczące sprawozdawczości jako przeszkody dla inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Z kolei niespełna jedna trzecia uważa, że ograniczają one zdolność do koncentrowania się na przyszłości. – Zasady ESG powinny być zintegrowane ze strategią korporacyjną firmy, co prowadzi do maksymalizacji korzyści biznesowych – podkreśla Wajer.

Co konkretnie robią firmy

Polskie przedsiębiorstwa w ramach działań na rzecz klimatu przede wszystkim starają się ograniczyć zużycie energii i robią to częściej (58 proc.) niż firmy z innych krajów naszego regionu (55 proc.).

Stosunkowo duży odsetek przedsiębiorstw zdecydował się na zatrudnienie nowych osób lub podnoszenie kwalifikacji obecnych pracowników w obszarze ESG. Warto jednak odnotować, że w Polsce ten trend jest słabszy niż w regionie (48 proc. vs. 53 proc.).

Na trzecim miejscu znalazło się przechodzenie na odnawialne źródła energii, takie jak słoneczna lub wiatrowa. Tutaj też jednak odstajemy nieco od regionu (42 proc. vs. 46 proc.). Warto odnotować, że w ramach działań ESG całkiem sporo firm (40 proc. w Polsce, czyli o 4 pkt proc. więcej niż w regionie) inwestuje w nowe technologie. Mowa m.in. o inwestycjach w rozwiązania związane ze zmniejszaniem emisji dwutlenku węgla. Na kolejnych miejscach znalazło się m.in. przeprojektowanie łańcuchów dostaw oraz ograniczenie spotkań i podróży służbowych.

O tym, że ESG to nie tylko wyzwania, ale też biznesowa szansa, świadczy fakt, że niemal jedna trzecia firm wymyśla nowe linie biznesowe, które pozwolą im wykorzystać możliwości rynkowe związane ze zmianami klimatycznymi, a 30 proc. wdraża zasady gospodarki obiegu zamkniętego.

Na co patrzą inwestorzy

Te wszystkie działania mogą skutkować nie tylko zwrotem w kierunku mniej emisyjnego biznesu, ale też niższymi kosztami i wyższą efektywnością. A to z kolei powinno mieć przełożenie na poprawę wyników finansowych oraz na wzrost wyceny przedsiębiorstwa.

Nic więc dziwnego, że to właśnie inwestorzy mają największy wpływ na proklimatyczne działania polskich przedsiębiorstw. Przyspieszenie działań, pod presją inwestorów, zadeklarowało 68 proc. spółek. Klienci wywarli wpływ na 48 proc. firm, a pracownicy na 46 proc.

Z badania EY wynika, że największym problemem na drodze do ESG jest dla polskich firm uzyskanie poparcia wszystkich grup interesariuszy: inwestorów, zarządu, pracowników, dostawców i partnerów, klientów oraz regulatorów. Wskazuje na to 42 proc.respondentów. Z kolei 36 proc. ma trudności w znalezieniu równowagi pomiędzy skutkami finansowymi i niefinansowymi podczas oceny inicjatyw związanych ze zmianami klimatu.

Żeby wspierać działania ESG, Unia i organy rządowe przygotowały system zachęt. Przedsiębiorcy widzą w nich dużą wartość. Zdaniem 61 proc. badanych dotacje przyspieszają wdrażanie zrównoważonego rozwoju. 11 proc. jest przeciwnego zdania.

ESG
Raportowanie ESG pochłonie w giełdowych spółkach dużo pieniędzy
ESG
Przygotowanie raportów ESG wymaga jeszcze dużo pracy
ESG
Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący
ESG
Polacy mają swoje zdanie
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
ESG
ESG już nie wyskakuje z lodówki
ESG
Raportowanie ESG. Spółki i audytorzy nadal poruszają się w legislacyjnej mgle