Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący

Nie jest dobrze. Mamy globalny kryzys zaufania w sprawozdawczości korporacyjnej.

Publikacja: 13.11.2024 06:00

Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący

Foto: Adobestock

Ten rok będzie najcieplejszym w historii pomiarów – powiedziała sekretarz generalna Światowej Organizacji Meteorologicznej Celeste Saulo na rozpoczętym w tym tygodniu szczycie klimatycznym COP29. Naukowcy apelują o zintensyfikowanie wysiłków w celu wyhamowania zmian klimatycznych. Duży ciężar spoczywa na biznesie, któremu z roku na rok dochodzą nowe obowiązki związane z ESG. I choć nikt nie kwestionuje konieczności walki o klimat, to skala, zmienność i szczegółowość nowych regulacji budzą niepokój. Wybrzmiewa on mocno w badaniu EY, którego wyniki nasza redakcja opisuje jako pierwsza.

Problem z danymi

W dziewiątej edycji badania udział wzięło ponad dwa tysiące menedżerów finansowych (CFO) oraz 815 inwestorów instytucjonalnych. Niemal 80 proc. inwestorów ma nadzieję, że nowe standardy sprawozdawczości pomogą firmom w lepszym raportowaniu ESG. Perspektywa biznesu jest mniej optymistyczna.

Aż 96 proc. CFO obawia się o wiarygodność danych niefinansowych. Wyzwaniem są m.in. różne formaty danych, ich niespójność i niekompletność. Połowa ankietowanych obawia się, że ich firmy nie osiągną wyznaczonych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju w nadchodzących latach. Aż 55 proc. menedżerów wyraża poważne obawy o to, że mogą być im przedstawione zarzuty o greenwashing. Również ponad połowa spodziewa się, że koszty związane z raportowaniem ESG będą znaczące, a 44 proc. że wypełnienie nowych obowiązków będzie bardzo skomplikowane.

W raportowaniu coraz większą rolę odgrywają nowe technologie. Dwie piąte CFO są entuzjastycznie nastawione do wykorzystania sztucznej inteligencji w sprawozdawczości. Jednak ponad jedna czwarta wstrzymuje się z AI do czasu lepszego poznania i zrozumienia tej technologii i ryzyk z nią związanych.

Jedno jest jednak pewne: ESG to nie chwilowa moda, ale długofalowy trend. Niemal 70 proc. firm zauważa, że inwestorzy zadają więcej pytań na tematy związane z ESG niż dwa lata temu.

– Klienci, akcjonariusze, organy regulacyjne, instytucje finansujące i pracownicy kładą coraz większy nacisk na rozliczanie zarządów z ich realnego wpływu na środowisko i zaangażowania w zrównoważone praktyki. Oznacza to, że integralność sprawozdawczości korporacyjnej łączącej dane finansowe i ESG jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – podsumowuje Rafał Hummel, lider grupy ds. raportowania ESG w EY Polska.

Jak wypada taksonomia

Na wyzwania dotyczące raportowania niefinansowego wskazują też wyniki badania ujawnień taksonomicznych (wykaz działań uznawanych za zrównoważone środowiskowo) za lata obrotowe 2023 i 2022, raportowanych przez największe spółki z GPW. W grupie 140 analizowanych firm, 119 (85 proc.) ujawniło informacje zgodne z taksonomią środowiskową za 2023 r., prezentując wskaźniki tzw. kwalifikowalności obrotów, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych w raporcie rocznym lub niefinansowym. Odsetek wskazań wskazujących na zgodność biznesu z ESG pozostawia dużą przestrzeń do poprawy, ale pozytywny jest fakt, że względem 2022 r. wzrósł.

Taksonomia wymaga od firm gromadzenia danych z różnych działów, m.in. środowiskowych, finansowych i prawnych. Dużym wyzwaniem dla biznesu będzie dostosowanie się do wymogów dyrektywy CSRD. Szczególnie w kontekście przedłużającego się opóźnienia Polski w implementacji tej dyrektywy. Termin minął 6 lipca.

ESG
Polacy mają swoje zdanie
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
ESG
ESG już nie wyskakuje z lodówki
ESG
Raportowanie ESG. Spółki i audytorzy nadal poruszają się w legislacyjnej mgle
ESG
Firmy nie wierzą w ESG
ESG
Zielone kłamstwo ma się bardzo dobrze. Jak z nim walczyć?
ESG
Jak zasady ESG wpłyną na bezpieczeństwo inwestycji?