Ten rok będzie najcieplejszym w historii pomiarów – powiedziała sekretarz generalna Światowej Organizacji Meteorologicznej Celeste Saulo na rozpoczętym w tym tygodniu szczycie klimatycznym COP29. Naukowcy apelują o zintensyfikowanie wysiłków w celu wyhamowania zmian klimatycznych. Duży ciężar spoczywa na biznesie, któremu z roku na rok dochodzą nowe obowiązki związane z ESG. I choć nikt nie kwestionuje konieczności walki o klimat, to skala, zmienność i szczegółowość nowych regulacji budzą niepokój. Wybrzmiewa on mocno w badaniu EY, którego wyniki nasza redakcja opisuje jako pierwsza.
Problem z danymi
W dziewiątej edycji badania udział wzięło ponad dwa tysiące menedżerów finansowych (CFO) oraz 815 inwestorów instytucjonalnych. Niemal 80 proc. inwestorów ma nadzieję, że nowe standardy sprawozdawczości pomogą firmom w lepszym raportowaniu ESG. Perspektywa biznesu jest mniej optymistyczna.
Aż 96 proc. CFO obawia się o wiarygodność danych niefinansowych. Wyzwaniem są m.in. różne formaty danych, ich niespójność i niekompletność. Połowa ankietowanych obawia się, że ich firmy nie osiągną wyznaczonych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju w nadchodzących latach. Aż 55 proc. menedżerów wyraża poważne obawy o to, że mogą być im przedstawione zarzuty o greenwashing. Również ponad połowa spodziewa się, że koszty związane z raportowaniem ESG będą znaczące, a 44 proc. że wypełnienie nowych obowiązków będzie bardzo skomplikowane.
W raportowaniu coraz większą rolę odgrywają nowe technologie. Dwie piąte CFO są entuzjastycznie nastawione do wykorzystania sztucznej inteligencji w sprawozdawczości. Jednak ponad jedna czwarta wstrzymuje się z AI do czasu lepszego poznania i zrozumienia tej technologii i ryzyk z nią związanych.