Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 12:41 Publikacja: 19.09.2024 18:05
Małgorzata Szewc, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: MATERIAŁY PRASOWE
Zgodnie z niewyczerpującą listą zagadnień ESG (AR 16 w ESRS 1) jednostka raportująca powinna przeanalizować w ramach procesu oceny podwójnej istotności, czy tematy, objęte zakresem ujawnień na podstawie standardu E3, tj. woda oraz zasoby morskie, są dla niej istotne. Pomocne mają być w tym celu bardziej szczegółowe zagadnienia wskazane w tej tabeli, czyli analiza, czy jednostka ma istotne wpływy, ryzyka lub szanse w kwestiach dotyczących wody (zużycie wody, pobór wody, zrzut wody, w tym do oceanów) oraz zasobów morskich (ich wydobycie i wykorzystanie oraz powiązana z nimi działalność gospodarcza). W wymogach stosowania AR 1 do AR 15 zawarto opis zalecanej (nie jest to obowiązek) metody LEAP. Jej trzy pierwsze etapy mogą pomóc jednostce w przeprowadzeniu oceny istotności tych podtematów w odniesieniu do własnych operacji, jak i swojego łańcucha wartości (na wyższym i niższym szczeblu). Etap czwarty dotyczy prezentacji wyników tej oceny. Dodatkowo w „Wytycznych implementacyjnych ws. oceny istotności” (IG 1) podano w ramach FAQ 22 (str. 52) na przykładzie właśnie standardu E3, jak należy postąpić w przypadku, gdy grupa kapitałowa działa w różnych sektorach i tylko dla sektora A i jednostki zależnej A kwestie z E3 (np. zużycie wody) są istotne. Należy wtedy zastosować E3, natomiast pewne ujawnienia będą dotyczyć całej grupy, a niektóre tylko tej jednostki z sektora A, która ma istotne IRO w obszarze standardu E3.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas