Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 09:32 Publikacja: 19.09.2024 18:05
Małgorzata Szewc, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: MATERIAŁY PRASOWE
Zgodnie z niewyczerpującą listą zagadnień ESG (AR 16 w ESRS 1) jednostka raportująca powinna przeanalizować w ramach procesu oceny podwójnej istotności, czy tematy, objęte zakresem ujawnień na podstawie standardu E3, tj. woda oraz zasoby morskie, są dla niej istotne. Pomocne mają być w tym celu bardziej szczegółowe zagadnienia wskazane w tej tabeli, czyli analiza, czy jednostka ma istotne wpływy, ryzyka lub szanse w kwestiach dotyczących wody (zużycie wody, pobór wody, zrzut wody, w tym do oceanów) oraz zasobów morskich (ich wydobycie i wykorzystanie oraz powiązana z nimi działalność gospodarcza). W wymogach stosowania AR 1 do AR 15 zawarto opis zalecanej (nie jest to obowiązek) metody LEAP. Jej trzy pierwsze etapy mogą pomóc jednostce w przeprowadzeniu oceny istotności tych podtematów w odniesieniu do własnych operacji, jak i swojego łańcucha wartości (na wyższym i niższym szczeblu). Etap czwarty dotyczy prezentacji wyników tej oceny. Dodatkowo w „Wytycznych implementacyjnych ws. oceny istotności” (IG 1) podano w ramach FAQ 22 (str. 52) na przykładzie właśnie standardu E3, jak należy postąpić w przypadku, gdy grupa kapitałowa działa w różnych sektorach i tylko dla sektora A i jednostki zależnej A kwestie z E3 (np. zużycie wody) są istotne. Należy wtedy zastosować E3, natomiast pewne ujawnienia będą dotyczyć całej grupy, a niektóre tylko tej jednostki z sektora A, która ma istotne IRO w obszarze standardu E3.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas