Małgorzata Szewc

Wybór biegłego wyprzedzi przepisy

Z początkiem lipca minął termin transpozycji dyrektywy CSRD, tj. o raportowaniu zrównoważonego rozwoju, i nadal nie mamy przyjętych przepisów w tym zakresie do polskiego prawa, ale widzieliśmy już ich projekt.

Niełatwa transpozycja CSRD

Polskie spółki i inni interesariusze długo czekali na projekt ustawy transponującej dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) do krajowego porządku prawnego.

Emisyjny łańcuch wartości

Kiedy wiemy już, jak raportować emisje CO2 z zakresu 1 i 2, trzeba przejść do ostatniego i najtrudniejszego elementu, jakim są obliczenia emisji w zakresie 3 (scope 3), czyli tych wynikających przede wszystkim z łańcucha wartości.

Emisje duszące środowisko i firmy

Mimo że Komisja Europejska, wydając standardy ESRS, zdecydowała, że ujawnienia w ramach standardu E1 Zmiana klimatu nie będą obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw zobowiązanych do raportowania kwestii ESG pod CSRD, bo będą uzależnione od wyniku oceny podwójnej istotności, to w praktyce większość przedsiębiorstw będzie je musiała raportować.

MŚP w łańcuchu wartości – granica informacyjna

Jednym z trudniejszych zadań w raportowaniu ESG będzie analiza łańcucha wartości pod różnymi, opisanymi już aspektami, ale także podejście do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w tym łańcuchu i kwestia, jakie dane należy od nich pozyskać na potrzeby własnego raportowania.

Obszar ESG regulowany z wielu stron

Chyba jednym z najczęściej wymienianych skrótów obecnie jest pojęcie ESG, określające trzy podstawowe obszary: środowisko, społeczeństwo i pracownicy oraz ład korporacyjny, na które ma wpływ działalność wszystkich przedsiębiorstw i które równocześnie wpływają w różnym stopniu na ich obecną i przyszłą działalność gospodarczą oraz wyniki finansowe.

Wytyczne do ESRS

Bazowe ESRS (12 standardów), które będą obowiązkowo stosowane przez wszystkie duże spółki oraz jednostki dominujące dużej grupy kapitałowej, zostały przed końcem roku opublikowane w „Dzienniku Urzędowym UE”. Mimo starań SEG-u, Komisja nie znalazła czasu na poprawę polskiej wersji, przez co użytkownicy ESRS będą „czytać i stosować” krajowe wersje, których jakość tłumaczenia utrudnia ich prawidłowe zrozumienie.

Ani wilk syty, ani owca cała

22 grudnia zakończą się konsultacje KE ws. oceny funkcjonowania rozporządzenia SFDR oraz potrzeby jego ewentualnych zmian.

Zastosowanie CSRD i ESRS w Polsce

Jak dyrektywa CSRD będzie stosowana w Polsce od 1 stycznia 2024 roku, skoro nie mamy przepisów krajowych?