Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.04.2025 10:10 Publikacja: 14.03.2025 15:44
Małgorzata Szewc Wiceprezeska zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Po pojawiających się mniej i bardziej rewolucyjnych informacjach pochodzących z różnych „przecieków” co do kształtu zmian, jakie ma zaproponować Komisja Europejska, nadszedł moment, w którym Bruksela ujawniła swoje pomysły na „podniesienie konkurencyjności europejskich spółek poprzez obniżenie obciążeń administracyjnych, w tym sprawozdawczych”. 26 lutego 2025 r. Komisja przedstawiła pakiet pierwszych uproszczeń dotyczących wybranych unijnych aktów prawnych z obszaru ESG, w tym w szczególności zmian w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen, we wstępie podkreśliła „Simplification promised, simplification delivered!” – czyli uproszczenia obiecane i dowiezione/przedstawione. Warto jednak pamiętać, że to jest propozycja położona przez Komisję na stół, a o jej dalszych losach zadecydują negocjacje nie tylko między krajami członkowskimi (w Radzie UE), ale także pomiędzy Radą UE a Parlamentem Europejskim. Zaproponowane przez Komisję rozwiązania mają wpisać się w zapowiedzianą redukcję obciążeń sprawozdawczych dla unijnych przedsiębiorstw – o 25 proc. dla dużych podmiotów oraz o 35 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw. Komisja chciałaby osiągnąć zakładane zmniejszenie obciążeń jak najwcześniej, a najpóźniej – do końca swojej obecnej kadencji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Przez cła Donalda Trumpa na giełdach, w ostatnim czasie, polała się krew. Inwestorzy zastanawiają się co zrobić z akcjami. Eksperci podpowiadają, jak zachować się w czasie paniki rynkowej i na co zwrócić uwagę.
Perspektywa szybszego i głębszego spadku stóp procentowych w Polsce ma oczywiście znaczenie dla banków, ale ostatnia przecena w głównej mierze jest pochodną tematu wojny celnej – mówi Michał Fidelus, analityk BM Pekao.
Dopóki „kurz bitewny” na dobre nie opadnie, ciężko jest spodziewać się mocnego odbicia indeksów w Stanach Zjednoczonych czy też w Europie – mówi Tymoteusz Turski, analityk XTB.
Rok 2024 to moment przełomowy dla rynku usług audytorskich – nie tylko ze względu na zmieniające się oczekiwania wobec sprawozdań finansowych, ale przede wszystkim przez rosnące znaczenie raportowania ESG i wynikający z przepisów obowiązek atestacji tych raportów przez biegłych rewidentów. To zmiana systemowa, która redefiniuje pozycję audytora, jako podmiotu zapewniającego nie tylko zgodność liczb, ale również wiarygodność deklarowanych działań w zakresie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.
Z mocnego otwarcia wtorkowej sesji do końca dnia pozostało niewiele, a i sama zwyżka przez moment stała pod znakiem zapytania. Problem sprawiła nie tylko energetyka.
Spółki z udziałem SP, również giełdowe, niekoniecznie mają maksymalizować zysk – powiedział premier Donald Tusk. Kampania wyborcza ma swoje prawa, ale nie powinno w niej być miejsca na podważanie zaufania do rynku kapitałowego – ripostują analitycy i przedstawiciele organizacji rynkowych.
Główne warszawskie indeksy kontynuują dziś zwyżki z początku tygodnia, wymazując już sporą część "celnych" spadków.
Nastroje na światowych rynkach w ostatnich dniach wyraźnie się poprawiły. Indeksy odbiły w górę. Rosną ceny surowców i towarów. Na jakie z nich postawić? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorkowym programie Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB. Naszego gości pytaliśmy m.in.:
DataWalk otrzymało propozycję od inwestora z rynku francuskiego. Oferta zakłada objęcie akcji polskiej spółki po cenie 77,76 zł. Rynek pozytywnie zareagował na te wieści.
W obliczu dalszego łagodzenia polityki celnej Donalda Trumpa inwestorzy odważniej ruszyli do zakupów, co przełożyło się na silne zwyżki na krajowej giełdzie.
W obliczu poprawiających się nastrojów na zagranicznych rynkach akcji z początkiem nowego tygodnia akcje wróciły do łask, co przekłada się na silne wzrosty na krajowej giełdzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas