Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 15:47 Publikacja: 15.03.2024 19:41
Małgorzata Szewc wiceprezeska zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
To na podstawie danych i wskaźników ESG określa się, czy przedsiębiorstwo przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju. Hasło ESG weszło nie tylko do praktyki funkcjonowania przedsiębiorstw, ale też z dużym impetem do różnych regulacji unijnych, a w ślad za nimi znajdzie się w przepisach krajowych. Przyjęte w ostatnim czasie i czekające jeszcze na ostateczne przyjęcie do prawa UE regulacje ESG rozciągają się od kwestii dotyczących sprawozdawczości na temat zrównoważonego rozwoju poprzez szczegółowy screening, czy dana działalność spełnia kryteria działalności zrównoważonej środowiskowo, aż po konkretne wymogi dotyczące tego, jakie procedury ma wdrożyć przedsiębiorstwo (należyta staranność), aby nie naruszać praw człowieka oraz zasad środowiskowych, lub zapobiegać dalszym naruszeniom, czy dotyczące obowiązku zmniejszania nierówności płci w kwestii wynagrodzeń, czy osiągnięcia odpowiedniego poziomu różnorodności płci w zarządach i radach nadzorczych, a także bardzo szczegółowe unijne wymogi dotyczące różnych branż lub kwestii środowiskowych jak np. wylesianie. Z powodu tak wielu różnych, często zazębiających się regulacji ESG stworzyliśmy na stronie SEG nową zakładkę „Regulacje związane z ESG”, przez którą będzie można wejść do poszczególnych regulacji i uzyskać kluczowe informacje o ich zakresie i zastosowaniu (szczegóły: https://seg.org.pl/regulacje/kategorie/regulacje-zwiazane-z-esg).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas