Ruszyła Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej”. Najlepsi eksperci, kluczowe rekomendacje

„Rzeczpospolita” wraz z pięcioma wiodącymi organizacjami przedsiębiorców i pracodawców inicjuje ambitny projekt – debatę nad reformami, które mogą odmienić zarówno funkcjonowanie państwa, jak i biznesu.

Publikacja: 28.03.2025 17:08

Ruszyła Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej”. Najlepsi eksperci, kluczowe rekomendacje

Foto: Rzeczpospolita

Celem tego unikalnego forum jest diagnozowanie problemów systemowych, wskazywanie kluczowych dysfunkcji i tworzenie rekomendacji dla lepszego prawa.

- To krok, który wpisuje się w kontynuowaną od lat misję opiniotwórczego medium, jakim jest „Rzeczpospolita”: wspieranie gospodarki i wolnego rynku, przy jednoczesnym promowaniu odpowiedzialnego podejścia do roli państwa w zapewnianiu stabilności. Jako redakcja pragniemy wpływać na rzeczywistość, umożliwiając spokojną debatę na temat wyzwań biznesowych, a tym samym kształtować kierunek rozwoju społeczeństwa i gospodarki – mówi Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

- Realizując ten projekt chcemy sięgnąć głębiej, chodzi nam bowiem nie tylko o recenzowanie tworzonych przepisów, ale chcemy też rozmawiać o systemowych reformach w miejscach, gdzie państwo słabo funkcjonuje - tłumaczy Tomasz Pietryga, autor koncepcji Rady Legislacyjnej „Rzeczpospolitej”.

W skład Rady Legislacyjnej weszło pięć najważniejszych organizacji przedsiębiorców i pracodawców: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan oraz Przedsiębiorcy.pl.

Pierwsze spotkanie Rady odbyło się w tym tygodniu, a dyskusja dotyczyła reformy składki zdrowotnej. Relacje z dyskusji i wnioski będzie można znaleźć za każdym razem na łamach „Rzeczpospolitej” oraz na dedykowanej temu projektowi stronie internetowej pro.rp.pl/radalegislacyjna.

Od lat „Rzeczpospolita” jest jednym z czołowych i najbardziej szanowanych tytułów w Polsce, utrzymując dominującą pozycję pod względem liczby cytowań w mediach. W 2024 r. „Rzeczpospolita” została uhonorowana tytułem najbardziej opiniotwórczego medium dekady. W latach 2014-2023 była cytowana łącznie blisko 200 tys. razy. W 2024 r. „Rzeczpospolita” była najczęściej cytowanym tytułem prasowym w kraju.

Wydawcą „Rzeczpospolitej” jest Gremi Media SA, które wydaje również dziennik „Parkiet”, miesięcznik „Wieści Rolnicze”, a także prowadzi serwisy internetowe, z których średnio miesięcznie korzysta ponad 5,6 mln realnych użytkowników (średnia miesięczna za 2024 r. wg. Badania Mediapanel/Gemius PBI). W skład portfolio serwisów wchodzą między innymi: rp.pl, parkiet.com, wiescirolnicze.pl, historia.uwazamrze.pl, oraz liczne serwisy branżowe, takie jak regiony.rp.pl, zdrowie.rp.pl, edukacja.rp.pl, sukces.rp.pl, moto.rp.pl, cyfrowa.rp.pl, kobieta.rp.pl czy klimat.rp.pl. Gremi Media posiada także pakiety kontrolne w spółkach e-Kiosk SA oraz Kancelarie RP sp. z o.o.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na płaskowyżu, teraz już tylko zjazd w dół
Gospodarka krajowa
Bezrobocie jednak nie urosło i na razie nie urośnie
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia jednak nie urosła. Co się dzieje na rynku pracy? „Alarm odwołany”
Gospodarka krajowa
Dodatkowy urlop sposobem na dłuższą aktywność?
Gospodarka krajowa
Zacisnęliśmy pasa
Gospodarka krajowa
Pełną parą idą prace nad deregulacją prawa gospodarczego
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna rozczarowała. Polacy trzymają się za portfele