Gala „Parkietu”, czyli najbardziej byczy wieczór roku
W czwartkowy wieczór przyjaciele rynku kapitałowego i „Parkietu” spotkali się w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na najbardziej byczej imprezie sezonu. Po raz 30. redakcja najstarszego dziennika gospodarczego przyznała Byki i Niedźwiedzie – nagradzając za działalność w 2023 r. najlepsze przedsiębiorstwa i menedżerów, którzy będą inspiracją i przykładem dla setek pozostałych emitentów. Po raz 19. wręczyliśmy Złote Portfele najskuteczniejszym zarządzającym powierzonym przez klientów kapitałem.
Złote Portfele – lista nagrodzonych
Podczas czwartkowej gali Byki i Niedźwiedzie wręczyliśmy statuetki za najlepsze wyniki wśród funduszy inwestycyjnych. Nagrody „Parkiet” przyznał w ośmiu kategoriach.
Byki i Niedźwiedzie – lista nagrodzonych
Przyznawane przez „Parkiet” statuetki trafiły do wyróżniających się na rynku menedżerów, ekspertów i instytucji. Przyznaliśmy też nagrodę specjalną dla osobowości rynku kapitałowego.
Byki i Niedźwiedzie: nominowani w kategorii spółka z indeksu WIG20
Przy rosnącym rynku największe spółki giełdowe muszą wykazać się szczególnymi osiągnięciami, by zasłużyć na nominację do naszej nagrody. Uzasadnieniem były więc bardzo dobre wyniki przy stabilnym wzroście biznesu w 2023 r. Na nominację do nagrody zasłużyły trzy firmy, które przedstawiamy poniżej. Zwycięzcę poznamy na gali 21 marca.
Byki i niedźwiedzie: nominowani w kategorii prezes roku
Spółki to nie monarchie absolutne, ale trudno się nie zgodzić, że prezes to znacznie więcej niż tylko menedżer kierujący pracami zarządu. Między innymi charyzma, wizja, skuteczność, wiarygodność – to cechy, które inwestorzy doceniają i biorą pod uwagę przy decyzji o zakupie akcji. Trzech menedżerów nominowanych przez kapitułę do nagrody łączy jeszcze jedno – naprawdę bardzo długi staż za sterami przedsiębiorstw. Zwycięzcę poznamy na gali 21 marca.
Byki i niedźwiedzie: nominowani w kategorii spółka roku z mWIG40
W 2023 r. indeks średnich spółek kontynuował trwające od września 2022 r. odbicie i wzrósł o ponad 39 proc. – do pełnego odrobienia spadku zostało niewiele, co stało się już w styczniu. Stopy zwrotu zapewnione przez liderów wypadły bardzo okazale. Nominowanych prezentujemy w kolejności alfabetycznej.
Byki i niedźwiedzie: nominowani w kategorii spółka z sWIG80
W 2023 r. indeks małych spółek urósł o 30,91 proc. Gros podmiotów wypracowało rekordowe wyniki, a stopy zwrotu z ich akcji były imponujące. Wśród kandydatów do tytułu „spółka roku z sWIG80” znalazły się Comp, Rainbow Tours oraz Vercom (prezentujemy je w kolejności alfabetycznej).
Złote portfele: zwycięzca w kategorii fundusz rynku surowców
Surowce przez jednych uważane są za obowiązkową część portfela inwestycyjnego. Inni twierdzą jednak, że spokojnie można się bez nich obejść, inwestując głównie w akcje i obligacje, a złoto – uważane często za dobre zabezpieczenie przed inflacją – chadza raczej własnymi ścieżkami.
Byki i niedźwiedzie: nominowani w kategorii spółka roku z NewConnect
W 2023 r. WIG zyskał 36,5 proc. Rynek NewConnect poradził sobie zdecydowanie gorzej niż główny parkiet. NCIndex trzeci rok z rzędu spadł. Po świetnym 2020 r. (+108,9 proc.) w 2021 r. stracił 21,3 proc., w 2022 r. – 19,6 proc., a w 2023 r. – 4,3 proc. Ale w gronie niemal 360 notowanych spółek znalazło się kilka gwiazd. Do elitarnego grona pretendentów do tytułu „spółka roku z NewConnect” awansowały trzy firmy (prezentujemy je w kolejności alfabetycznej).
Złote Portfele: zwycięzca w kategorii fundusz zagranicznych papierów dłużnych
W 2023 r. inwestorzy w końcu doczekali się stabilizacji na rynku długu. Główne banki centralne zatrzymały się w podwyżkach stóp procentowych, a inwestorzy zaczęli wyceniać ich obniżki. To z kolei pozytywnie wpłynęło na ceny papierów dłużnych. Spadki rentowności obligacji wzmocniły notowania funduszy dłużnych, z których najlepsze przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu. Tym razem czas na przyjrzenie się kategorii funduszy zagranicznych papierów dłużnych.
Byki i niedźwiedzie: nominowani w kategorii debiut roku
Więcej wezwań i delistingów niż debiutów – to trend, z którym GPW boryka się od lat. Po chudym 2022 r. (osiem przeprowadzek z NewConnect, jedna z niewielką ofertą akcji), w ubiegłym przenosin było dziewięć, w tym dwa z ofertami, a do tego jeden klasyczny debiut z najwyższą od dwóch lat wartością IPO. Statuetkę przyznamy 21 marca.