Po bardzo trudnym 2022 r., ubiegły przyniósł pewne odprężenie. Szok wywołany rosyjską napaścią na Ukrainę minął, świat raczej żył ofensywą sąsiadów. Inflacja zaczęła w końcu spadać, RPP obniżyła stopy. W kraju żyliśmy wyborami parlamentarnymi i ich efektem w postaci przejęcia władzy przez pełną różnic koalicję. O ile w gospodarce mieliśmy mocne hamowanie, dla inwestorów giełdowych kluczowe było odbicie indeksów do poziomów bliskich maksimom z 2021 r. (WIG20, mWIG40) lub wyższych, wyznaczających nowe historyczne szczyty (WIG, sWIG80). Wzrosty były kontynuowane na początku 2024 r.
Prawdziwie byczy rok
Mimo wciąż trudnego otoczenia rynkowego w 2023 r. wiele notowanych spółek osiągnęło spektakularne, rekordowe wyniki finansowe, wypłacało sowite dywidendy, a notowania urosły niż indeksy, czasem sięgając nowych rekordów. Dwu-, a nawet trzycyfrowe stopy zwrotu to dla giełdowej elity normalność.
Odbicie niestety nie udzieliło się rynkowi pierwotnemu. Po fatalnym 2022 r., w 2023 r. mieliśmy tylko jeden debiut w starym stylu, czyli nie przeprowadzkę z NewConnect. Pierwszą sesję Murapol zaczął od wzrostu o prawie 14 proc.
Kapituła złożona z dziennikarzy i redaktorów „Parkietu” już po raz 30. uhonoruje rynkowych liderów kluczowych indeksów rynku głównego i NewConnect, a także najlepszych szefów przedsiębiorstw oraz ekonomistów, analityków, domy maklerskie i TFI. Listę nominowanych prezentujemy poniżej, a wyniki zostaną ogłoszone podczas czwartkowej gali w siedzibie GPW. Wtedy też poznamy laureata tytułu osobowości rynku kapitałowego.