Optymizm, zimna krew i nieco szczęścia kluczem do zwycięstwa

Za nami kolejna edycja gry giełdowej „Parkietu”. Po czterech tygodniach pierwszego etapu oraz dogrywki dziesiątka najlepszych uczestników spotkała się w wielkim finale.

Publikacja: 06.12.2024 06:00

Cezary Szymanek (z lewej), redaktor naczelny „Parkietu”, wraz z prezesem GPW Tomaszem Bardziłowskim

Cezary Szymanek (z lewej), redaktor naczelny „Parkietu”, wraz z prezesem GPW Tomaszem Bardziłowskim wręczyli główną nagrodę Filipowi Jasiakowi (w środku), zwycięzcy tegorocznej edycji Parkiet Challenge.

Foto: Fot. Cezary Piwowarski

Gra Giełdowa Parkiet Challenge to emocje, nagrody, ale przede wszystkim szansa na sprawdzenie i podszlifowanie własnych umiejętności bez ryzyka utraty realnego kapitału. Za nami już szósta edycja naszej inicjatywy, która co roku przyciąga tysiące inwestorów.

– Jako giełda chcemy szerzyć edukację i wiedzę o inwestowaniu, a inicjatywa Parkiet Challenge właśnie temu służy – mówił Tomasz Bardziłowski, prezes GPW, gratulując finalistom.

Tegoroczny finał Parkiet Challenge (odbył się w środę na sali notowań GPW) i przypadł na całkiem udaną sesję na giełdzie. Ten, kto postawił na wzrosty, wspinał się niemal z godziny na godzinę po drabince. Nie zabrakło też zmienności, choć ostateczny zwycięzca – Filip Jasiak – królował w finałowym zestawieniu przez niemal całe popołudnie. Jasiak postawił głównie na zwyżki WIG20. Krajowy rynek budzi się z jesiennego letargu. Indeks dużych spółek rósł przez większość środowej sesji, aczkolwiek po południu miał chwile słabości. Tegoroczny zwycięzca zachował się jednak bardzo trzeźwo i zrealizował zyski w odpowiednim czasie. Nic dziwnego, bo Jasiak to także zwycięzca całego pierwszego etapu gry, który trwał cztery tygodnie.

Czytaj więcej

Finał gry giełdowej w otoczeniu mocnych wzrostów na rynkach akcji

– Doświadczenie zdobyte podczas tego typu przedsięwzięć jest bezcenne – komentował Tomasz Stadnik, prezes TFI PZU.

Walka o drugą lokatę toczyła się niemal do ostatnich chwil. Ostatecznie jednak miejsce drugie w finale zajęła Justyna Banasiak, która z rana zajęła pozycję długą na CD Projekt, a przez kilka kolejnych godzin obserwowała rosnący stan konta. Producent gier po południu jednak stracił wigor. Trzecie miejsce przypadło zaś Justynie Maksymiuk. Cała trójka wypracowała w finałowej rozgrywce ponad 10-proc. stopy zwrotu. Zwycięzca osiągnął niemal 16-proc. zysk.

– Wynik ten częściowo zawdzięczam łutowi szczęścia, bo trudno o tak wysokie powtarzalne stopy zwrotu, inwestując realne pieniądze – przyznał Jasiak. Jak dodał, obracając realnymi pieniędzmi, warto inwestować z perspektywą długoterminową.

Czytaj więcej

Nowy polski mistrz inwestycji wyłoniony

Opinie

Zachęty, zaufanie i edukacja kluczowe dla rozwoju rynku

Maciej Trybuchowski, prezes, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Maciej Trybuchowski prezes KDPW i KDPW_CCP

Maciej Trybuchowski prezes KDPW i KDPW_CCP

materiały prasowe

Pomimo globalizacji rynków finansowych w lokalne spółki inwestuje przede wszystkim lokalny kapitał. Dlatego konieczna jest odważna polityka wspierania budowy kapitału w kraju. Podstawowym zasobem kapitału krajowego są oszczędności gospodarstw domowych, z których blisko 60 proc. jest dziś na rachunkach w bankach. To nieporównywalnie więcej niż w krajach wyżej rozwiniętych. Wymaga to bodźców, np. zachęt w postaci ulg podatkowych w celu konwersji części oszczędności na kapitał dostępny na giełdzie, czy innego podejścia do opodatkowania oszczędności, a innego do opodatkowania dochodów z inwestycji.

Warunkiem koniecznym do rozwoju rynku jest także wzmocnienie zaufania do niego przede wszystkim poprzez edukację oraz przestrzeganie i skuteczne egzekwowanie zasad ładu korporacyjnego. Edukacja jest kluczowa dla zwiększenia roli rynku kapitałowego w gospodarce – zarówno jako mechanizmu finansującego rozwój przedsiębiorstw, jak i promującego długoterminowe oszczędzanie. Inwestorzy mają często obawy związane z tym, żeby wchodzić na rynek. Aby to zmienić, potrzeba wiedzy. Dlatego grupa KDPW wspiera takie projekty jak Parkiet Challenge, bo naszym zdaniem kluczowe dla rozwoju rynku kapitałowego jest odpowiednie edukowanie inwestorów – zwłaszcza tej grupy, która wcześniej nie inwestowała na rynku. Aktywnie angażujemy się także we wszystkie inicjatywy promujące polski rynek kapitałowy, a naszą codzienną działalnością, zapewniając bezpieczeństwo rozliczeń i przechowywania instrumentów finansowych, wzmacniamy zaufanie do rynku.

Im więcej działań i inicjatyw, tym lepsze efekty

Jarosław Leśniczak, dyrektor inwestycyjny, TFI PZU

Jarosław Leśniczak, zarządzający TFI PZU

Jarosław Leśniczak, zarządzający TFI PZU

materiały prasowe

Debata o tym, jak ożywić nasz rynek kapitałowy, trwa od dawna. Niezależnie od pojawiających się w niej różnych postulatów, dotyczących m.in. pewnej deregulacji czy wprowadzenia ulg podatkowych, by zachęcić Polaków do inwestowania, jako grupa PZU koncentrujemy się na tym, co sami możemy zrobić. Przykładem jest program lojalnościowy „Moje akcje PZU” dla akcjonariuszy indywidualnych PZU, jeden z niewielu takich wśród spółek giełdowych. To również nasza, ciągle poszerzana oferta funduszy inwestycyjnych, w tym indeksowych, które dają osobom o różnym apetycie na ryzyko dostęp do ciekawych aktywów w kraju i na rynkach zagranicznych. Do tego nowoczesna, przyjazna platforma inPZU, która pozwala w jednym miejscu i online zarządzać inwestycjami, także emerytalnymi. Wygoda i przejrzystość serwisu są dziś istotną zachętą dla osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Bardzo dużą wagę przykładamy też do edukacji i budowania świadomości. Kontynuujemy doskonale przyjętą Akademię TFI PZU, w ramach której poprzez połączenie teorii i praktyki uczymy studentów podstaw profesjonalnego zarządzania aktywami, popularyzując jednocześnie długoterminowe inwestowanie. Tylko w ostatnich miesiącach zrealizowaliśmy jako TFI PZU bardzo ciekawe badania o postawach współczesnych Polek wobec inwestowania oraz – wspólnie z Fundacją GPW – o postrzeganiu inwestowania przez młodych dorosłych. Liczymy na to, że wnioski z nich płynące pomogą w niwelowaniu barier wstrzymujących Polaków przed odważniejszym wchodzeniem na rynek kapitałowy. Z chęcią wspieramy też wszelkie inicjatywy, które służą popularyzacji rynku kapitałowego, takie jak Parkiet Challenge. Każdy, kto wziął udział w wyzwaniu, mógł zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę o giełdzie i różnych instrumentach finansowych i od razu przetestować ją w praktyce. To coś więcej niż zabawa, bo uczestnicy zyskali cenne doświadczenie. Im więcej, takich działań, tym większa szansa na przekonanie kolejnych osób, że inwestowanie jest drogą do zwiększenia ich bezpieczeństwa finansowego i tym samym poprawy jakości życia.

Technologia jest dziś niezbędna inwestorom

Marcin Zaniewicz, konsultant biznesowy, Asseco Poland

Marcin Zaniewicz, konsultant biznesowy, Asseco Poland

Marcin Zaniewicz, konsultant biznesowy, Asseco Poland

Agnieszka Murak/mpr

Stale obserwujemy rozwój rynku kapitałowego i dostrzegamy potrzebę rozpowszechniania wiedzy o korzyściach płynących z inwestowania na nim. Ponadto istotnym elementem pobudzania aktywności inwestycyjnej są nowe technologie i edukacja na temat ich umiejętnego wykorzystania. Rozwiązania informatyczne stały się bowiem niezbędnymi narzędziami w tym procesie zarówno z punktu widzenia brokerów, jak i ich klientów, czyli inwestorów. To właśnie oczekiwania klientów w dużej mierze określają kierunki rozwoju tych narzędzi. Istotna dla nich jest ich dostępność z poziomu różnych urządzeń, intuicyjna obsługa, niezawodność oraz funkcjonalności. Zależy im na dostępie do rozwiązań, które w efektywny sposób dostarczają informacje oraz wspierają proces podejmowania decyzji. Efektem tego jest m.in. rosnąca popularność robodoradztwa. W ramach tej usługi szerokie grono inwestorów, w tym tych obracających niewielkimi kwotami, zyskuje dostęp do portfeli inwestycyjnych dopasowanych do swojego profilu inwestycyjnego zgodnie ze swoim nastawieniem do ryzyka i horyzontem inwestycyjnym.

Promujemy długoterminowe inwestowanie

Robert Stankiewicz, dyrektor działu komunikacji i marketingu, GPW

Robert Stankiewicz, dyrektor działu komunikacji i marketingu, GPW

Robert Stankiewicz, dyrektor działu komunikacji i marketingu, GPW

materiały prasowe

GPW dokłada wszelkich starań, aby edukować i wspierać inwestorów. Jedną z takich inicjatyw jest konkurs Parkiet Challenge, który może się stać dla wielu pierwszym doświadczeniem z warszawskim rynkiem giełdowym. Daje on możliwość praktycznej nauki zasad inwestowania bez ryzyka utraty kapitału, co jest kluczowe dla zrozumienia, że giełda wiąże się z ryzykiem, ale tym ryzykiem można skutecznie zarządzać, jednocześnie nie rezygnując z potencjalnych zysków. Bez tych podstawowych umiejętności trudno liczyć na trwałe sukcesy na rynku kapitałowym. Naszym priorytetem jest promowanie długoterminowego podejścia do inwestowania i zachęcanie Polaków do przemyślanego oszczędzania oraz budowania kapitału na przyszłość. W tym celu stawiamy na rozwój nowoczesnych produktów inwestycyjnych, takich jak ETF-y, które są odpowiedzią na potrzeby współczesnych inwestorów. Kluczowym elementem naszych działań jest także współpraca z partnerami oraz szeroko zakrojona edukacja finansowa, która obejmuje zarówno młodych adeptów inwestowania, jak i bardziej doświadczonych inwestorów. Rozwijamy cyfrowe narzędzia ułatwiające dostęp do danych rynkowych i analiz, co pozwala podejmować lepiej przemyślane decyzje. Liczymy, że dzięki tym działaniom uda się stworzyć rynek, który będzie wspierał rozwój gospodarki i zapewniał bezpieczeństwo finansowe Polakom. Nasze inicjatywy mogą nie tylko zwiększyć liczbę osób korzystających z możliwości rynku kapitałowego, ale także umocnić jego rolę w finansowaniu gospodarki.

Formalności zniechęcają do rynku kapitałowego

Grzegorz Zalewski, ekspert, DM BOŚ

parkiet.tv

Jak pobudzić rynek kapitałowy w Polsce i przekonać do niego większą liczbę Polaków? Mam wrażenie, że na to pytanie cała branża inwestycyjna próbuje odpowiedzieć od kilku lat, a z drugiej strony, ta odpowiedź jest znana. Bezpośrednio wiąże się z pytaniem: „co takiego sprawia, że Polacy nie chcą inwestować na giełdzie”, przy czym warto tu od razu dodać: „a z drugiej strony chętnie szukają innych inwestycji, choćby w rodzaju kryptowalut”. Z ostatnich badań i analiz wynika, że rynek kryptowalut jest postrzegany jako mniej ryzykowny niż rynek akcji, ETF-ów czy funduszy inwestycyjnych. Pytanie więc brzmi – co zrobiliśmy nie tak, że rynek kapitałowy jest postrzegany jako trudniejszy i bardziej ryzykowny od megaryzykownych kryptowalut. Gdy zaczyna się rozmawiać z potencjalnymi inwestorami, z młodymi ludźmi, którzy szukają okazji, pomysłów, to wyłania się prosty obraz – dostęp do rynku kapitałowego jest utrudniony. Konieczność wypełniania ankiet, w których klient otrzymuje pytania o ryzyko, instrumenty finansowe, cały czas mu się przypomina, że jego wiedza może być niewystarczająca, jest zniechęcająca do tego rynku.

Co z tego, że jako instytucje robimy mnóstwo szkoleń, wyjaśniamy, pokazujemy, jak otworzyć rachunek, gdy w dobie niecierpliwego klienta zmuszamy go do spędzenia zbyt długiego czasu na procedurze otwarcia rachunku i kłopotliwych pytań. Oczywiście pojawia się hasło „to wszystko ma na celu ochronę klientów”, ale zdaje się, że gdzieś wylaliśmy dziecko z kąpielą. I klienci wybierają coś zupełnie innego i uczą się ryzyka na wysoce zmiennych, agresywnych, często nieprzejrzystych rynkach, ale ze znacznie prostszym dostępem.

parkiet.com

Gra giełdowa
Nowy polski mistrz inwestycji wyłoniony
Gra giełdowa
Finał gry giełdowej w otoczeniu mocnych wzrostów na rynkach akcji
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2024! Najlepszy inwestor wyłoniony [relacja]
Gra giełdowa
Pozostał już tylko wielki finał. Kto okaże się najlepszy w Parkiet Challenge?
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gra giełdowa
Jak sobie radzić z wyższą zmiennością na rynkach?
Gra giełdowa
Znamy finalistów Parkiet Challenge. Kto powalczy o 20 tys. zł?