Rynek kredytów w tym roku wyhamuje. Raty rosną, ostrzejsze kryteria

Raty kredytów rosną z miesiąca na miesiąc, i to jeszcze nie koniec. Ponadto pożyczkodawcy zaostrzają już kryteria polityki kredytowej. Można się zatem spodziewać spadku popytu na kredyty.

Publikacja: 10.03.2022 21:00

Rynek kredytów w tym roku wyhamuje. Raty rosną, ostrzejsze kryteria

Foto: Adobe Stock

Stopa referencyjna NBP wynosi już 3,75 proc. i niemal pewne jest, że będzie wciąż rosła. W efekcie wynik odsetkowy banków będzie szedł w górę. Reakcją inwestorów na konferencję prezesa NBP była silna zwyżka notowań banków.

Sektor na celowniku inwestorów

Na początku czwartkowej sesji WIG-banki nadal szedł w górę. Jednak później nastąpiło wyhamowanie popytu i indeks zaczął spadać. Warto jednak zauważyć, że dzień wcześniej po jasnych sygnałach Adama Glapińskiego, prezesa NBP, dotyczących kontynuacji podwyżek stóp, WIG-banki wzrósł o 8,7 proc., a giganci tacy jak PKO BP czy Pekao zdrożeli w dwucyfrowym tempie.

Inwestorzy liczą bowiem na dalszy wzrost wyników banków. Przypomnijmy, że zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń–grudzień 2021 r. wyniósł 8,85 mld zł – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Analitycy wskazywali już wcześniej, że ten rok może być z kolei rekordowy pod względem wyników sektora bankowego.

Wzrost stóp procentowych przełożył się już na polepszenie wyników odsetkowych banków pod koniec 2021 r., jednak prawdziwy efekt będzie widoczny w tym roku. Informują o tym sami pożyczkodawcy.

PKO BP, lider polskiego sektora, podczas ostatniej telekonferencji szacował, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych (które nie obejmowały jeszcze marcowej decyzji) zwiększą wynik odsetkowy w 2022 r. o około 2,5–3,1 mld zł.

Stałe oprocentowanie?

Rok 2021 był dla banków udany pod względem udzielonych kredytów, jednak na rynku można już zaobserwować spowolnienie. O 29,2 proc. spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lutym br. według najnowszego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wpływ na to ma stosunkowo wysoka baza z lutego 2021 r., jednak również wzrost stóp procentowych oraz zapowiedź kolejnych podwyżek. W efekcie rośnie stawka WIBOR, raty kredytów są coraz wyższe, a zdolność kredytowa Polaków spada.

– Na pewno zobaczymy ograniczenie popytu na kredyty. Banki już zaostrzają kryteria polityki kredytowej. Na pewno zobaczymy wyhamowanie wzrostu cen na rynku nieruchomości, więc rynek kredytów hipotecznych będzie hamował. Na razie jakość portfela kredytów wygląda dobrze, ale trzeba to bardzo mocno monitorować – mówił na Forum Bankowym 2022 Mariusz Cholewa, prezes BIK.

Nie bez znaczenia dla polskiego rynku będzie napływ imigrantów z Ukrainy z powodu wojny. Wielu Ukraińców może zechcieć zostać nad Wisłą na stałe.

Jedną z możliwości ochrony dla kredytobiorców przed przyszłymi zwyżkami stóp mogą być kredyty o okresowo stałej stopie. Sama KNF zaleca, aby banki zachęcały do korzystania z tej oferty, a nawet wydłużały obowiązywanie stałej stopy przez cały okres.

Piotr Mazur, wiceprezes PKO BP, poinformował na Forum Bankowym, że bank obserwuje rosnące zainteresowanie klientów zamianą oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe, a klienci konwertujący kredyty hipoteczne we franku na złote wybierają głównie stałą stopę. Zainteresowanie widać również w innych bankach.

– ING Bank Śląski oferuje swoim klientom kredyt hipoteczny w oparciu o zmienną oraz okresowo stałą stopę oprocentowania. Klient w trakcie rozmowy handlowej poznaje zalety oraz wady obu rozwiązań i na końcu podejmuje decyzję, który wariant oprocentowania wybiera. Od momentu zmian stóp procentowych przez RPP obserwujemy sukcesywnie rosnące zainteresowanie klientów wariantem z okresowo stałą stopą oprocentowania – przekazało nam biuro prasowe ING BSK.

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”