#WykresDnia: Po wyborach dewaluacja tureckiej liry? Turcy sięgają po złoto

Lira turecka przez ostatnią dekadę pozostawała w wolnym obrocie, co pozwalało na jej deprecjację w celu zrównoważenia błędów politycznych. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat ten free float zakończył się i realna cena liry wzrosła. Chcąc chronić swoje majątki, Turcy coraz częściej sięgają po złoto

Publikacja: 28.03.2024 10:06

#WykresDnia: Po wyborach dewaluacja tureckiej liry? Turcy sięgają po złoto

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GJrv1Q8WEAAGneP?format=png&name=900x900

Według najnowszych danych o inflacji z lutego 2024 r. Turcja boryka się ze stopą inflacji przekraczającą 67% w obliczu postępującej dewaluacji waluty i spadku wartości liry w stosunku do dolara amerykańskiego. Z ostatnich ustaleń wynika, że ​​chcąc chronić swoje majątki, Turcy coraz częściej sięgają po złoto, a przemyt osiągnął niespotykany dotąd poziom. Ponadto rośnie zainteresowanie obywateli Turcji zabezpieczaniem swoich aktywów za pomocą aktywów kryptograficznych, w szczególności monet stabilnych powiązanych z dolarem.

W tym tygodniu opublikowano raport podkreślający, że przemyt złota w Turcji osiągnął nowy poziom, a władze skonfiskowały w tym roku 350 kilogramów złota. Ze względu na kwoty ustalone przez rząd turecki na import kruszcu, popyt na ten cenny metal gwałtownie rośnie, podczas gdy waluta narodowa, lira, nadal gwałtownie spada.

Z raportu wynika, że ​​wzmożone poszukiwanie złota i bezpiecznych aktywów, mające na celu zachowanie malejącego bogactwa Turków, spowodowało gwałtowny wzrost cen złota o 7 proc. w stosunku do światowej średniej ważonej.

Tymczasem turecki minister finansów Mehmet Şimşek próbował w poniedziałek uspokoić rynki sugerując, że niedawną zmienność kursu walutowego należy postrzegać jako przejściową w obliczu bezprecedensowego spadku kursu liry tureckiej, przy czym dolar amerykański i euro przekroczyły odpowiednio 32 i 35 lir tureckich.

Według Bloomberga, w zeszłym tygodniu lira odnotowała najgorsze wyniki od 21 lipca. W 2024 roku waluta straciła dotychczas ponad 7 proc. swojej wartości w stosunku do dolara.

Rosnącą zmienność kursu walutowego można przypisać głównie wyższym niż prognozowano stopom inflacji i spadającym rezerwom krajowym, które kładą się cieniem na wartości liry przed wyborami samorządowymi zaplanowanymi na 31 marca.

Czytaj więcej

Turcja: główna stopa podwyższona do 50 procent

W niedawnym tweecie na X Şimşek podkreślił tymczasowy charakter deprecjacji liry. „Ostatnią zmienność na rynku walutowym należy postrzegać jako przejściową” – stwierdził.

Şimşek napisał również, że niedawna podwyżka, jaką Turcja otrzymała od agencji ratingowej Fitch, odzwierciedla siłę rozsądnej polityki gospodarczej Turcji.

Sytuacja finansowa Turcji poprawiła się, ponieważ agencja Fitch Ratings podwyższyła długoterminowy rating kraju w walucie obcej (IDR) z „B” do „B+”, jednocześnie zmieniając perspektywę kraju ze „stabilnej” na „pozytywną”.

Şimşek zwrócił uwagę na zaangażowanie rządu w walkę z inflacją. Zdaniem ministra turecki bank centralny (TCMB) jest zdeterminowany wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, aby skutecznie zarządzać oczekiwaniami inflacyjnymi.

W odniesieniu do stabilizacji cen Şimşek podkreślił potrzebę cierpliwości, aby osiągnąć stabilność cen. – Należy pamiętać, że osiągnięcie stabilności cen wymaga czasu – stwierdził. Minister powtórzył, że rząd będzie w dalszym ciągu zacieśniać politykę fiskalną, aby wesprzeć wysiłki banku centralnego na rzecz obniżenia inflacji, która w lutym wzrosła do 67,1 proc. rok do roku.

Turcja przygotowuje się do wyborów lokalnych, które odbędą się pod koniec marca. Rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) chce odzyskać kontrolowane obecnie przez opozycję główne miasta, takie jak Stambuł i Ankara.

Prezydent Erdoğan wyraził pewność, że rządowe działania antyinflacyjne wejdą w życie do końca roku.

Minister finansów poruszył także kwestię perspektyw długoterminowych, dając do zrozumienia, że ​​po wyborach Turcja będzie miała przedłużony okres bezwyborczy na wdrożenie reform zwiększających produktywność i konkurencję w ramach ogłoszonego we wrześniu ubiegłego roku średniookresowego programu. – Program ogłoszony we wrześniu działa – powiedział Şimşek.

Minęło ponad dziesięć lat, odkąd Turcja otrzymała od agencji Fitch rating na poziomie inwestycyjnym. Jednak począwszy od 2017 r. kraj doświadczył serii pięciu obniżek, głównie ze względu na strategie gospodarcze prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, które pobudziły wzrost gospodarczy, zagrażając jednocześnie wartości liry i stabilności cen.

Analizy rynkowe
Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?