#WykresDnia: Wzrost Mety największy w historii giełdy

Wzrost wartości Meta o 197 miliardów dolarów jest największy w historii giełdy. Wartość Marka Zuckerberga wzrosła o 28,1 miliarda dolarów. Ale walory spółki są także rekordzistami pod względem największego spadku w historii.

Publikacja: 05.02.2024 08:50

#WykresDnia: Wzrost Mety największy w historii giełdy

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Zaledwie kilka lat temu właściciel Facebooka doświadczył największego w historii giełdy spadku wartości rynkowej. Jednak od tego czasu firma przeszła długą drogę. W czwartek zadziwiła akcjonariuszy kolejnym imponującym raportem o zyskach kwartalnych, ponieważ gigant mediów społecznościowych koncentruje się na cięciu kosztów i gromadzeniu miliardowych zysków.

Akcje spółki wzrosły w piątek o 20 proc., osiągając najwyższy w historii poziom 474,99 USD za akcję. Zysk ten zwiększył kapitalizację rynkową o 197 miliardów dolarów, co stanowi największy wzrost wartości rynkowej w ciągu jednej sesji, przyćmiewając wzrosty Apple i Amazona w wysokości 190 miliardów dolarów w 2022 roku.

– Solidna realizacja, szybszy wzrost i zwiększona efektywność struktury kapitału poprawiają perspektywy – napisał w notatce Brian Nowak, analityk Morgan Stanley. – Zasób sztucznej inteligencji Meta przeznaczony zarówno dla użytkowników, jak i reklamodawców jest solidny, a więcej narzędzi zostanie uruchomionych i skalowanych przez cały rok 2024 – dodał.

Meta, która w 2023 r. zredukowała zatrudnienie o 22 proc., ujawniła plany wykupu akcji o wartości 50 miliardów dolarów i ogłosiła w czwartek pierwszą kwartalną dywidendę, co jest sygnałem dla inwestorów, że ma wolne środki i powodem, dla którego powinni pozostać. o ogromny wykup, ale nie największy w krainie wielkich technologii. Tak naprawdę to nie pierwszy raz, kiedy Meta planuje wykupy o wartości 50 miliardów dolarów. To największy buyback wśród amerykańskich firm, jak wynika z danych firmy badawczej Birinyi Associates, zajmującej się badaniami rynku, która sięga 1999 r. Być może nie jest zaskoczeniem, że większość z nich przeprowadziła największa firma technologiczna na świecie.

Choć Meta dokonuje znacznych cięć kosztów, w dalszym ciągu agresywnie wydaje środki na rozwój sztucznej inteligencji, mianowicie generatywną sztuczną inteligencję, ale także technologie działające w tle, które pomagają zasilać jej produkty w mediach społecznościowych i wspomagać kierowanie reklam.

A majątek założyciela wynosi obecnie 170,5 miliarda dolarów i jest nwjwiekszy w historii. Prześcignął Billa Gatesa i wskoczył na czwarte miejsce w indeksie miliarderów Bloomberga. To wielki powrót Zuckerberga, którego majątek pod koniec 2022 r. spadł poniżej 35 miliardów dolarów w związku z załamaniem się akcji spółek z branży technologicznej w obliczu inflacji i podwyżek stóp procentowych, by ponownie wzrosnąć w 2023 r.

Na dobrych wynikach Mety Zuckerberg skorzysta także z innego powodu: może otrzymać wypłatę w wysokości około 700 milionów dolarów rocznie w ramach pierwszej w historii dywidendy dla inwestorów giganta mediów społecznościowych.

Meta ogłosiła, że ​​począwszy od marca będzie wypłacać kwartalną dywidendę pieniężną w wysokości 50 centów na akcję w przypadku akcji zwykłych klasy A i B. Z danych zebranych przez Bloomberg wynika, że ​​gdyby Zuckerberg posiadał około 350 milionów akcji, w ramach każdej kwartalnej płatności przed opodatkowaniem zarobiłby około 175 milionów dolarów.

Decyzja Meta o wypłacie dywidendy wysyła sygnał o tym, jak firma postrzega swój potencjał wzrostu. Często szybciej rozwijające się firmy technologiczne rezygnują z dywidend na rzecz wykorzystywania zysków do opracowywania nowych produktów lub dokonywania kosztownych przejęć. Choć Meta wydaje duże kwoty na inicjatywy związane ze sztuczną inteligencją, perspektywy jej przejęć maleją w obliczu sprzeciwu organów regulacyjnych.

Po tym, jak Meta zwolniła około 21 000 osób i zawęziła priorytety, w 2023 r. akcje spółki wzrosły niemal trzykrotnie. Nowa dywidenda i dodatkowe 50 miliardów dolarów w postaci skupu akcji własnych mogą zyskać więcej cierpliwości inwestorów w związku z długoterminowymi planami Zuckerberga związanymi ze sztuczną inteligencją i metawersum.

Z dokumentów wynika, że ​​w 2022 roku Zuckerberg otrzymał 27,1 mln dolarów całkowitego wynagrodzenia, w tym koszty prywatnej ochrony i wynagrodzenie podstawowe w wysokości 1 dolara. Meta nie podała jeszcze wynagrodzenia kadry kierowniczej za ubiegły rok.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać