Giganci technologiczni wydadzą w tym roku ponad 200 mld dolarów na rozwój AI

UBS oczekuje, że Wielka Czwórka (Microsoft, Alphabet, Amazon i Meta, na którą przypada prawie połowa wszystkich wydatków na sztuczną inteligencję) zwiększy nakłady inwestycyjne do 267 miliardów dolarów w 2025 r.

Publikacja: 04.11.2024 09:06

Giganci technologiczni wydadzą w tym roku ponad 200 mld dolarów na rozwój AI

Foto: Adobestock

parkiet.com

Trzy miesiące temu Wall Street ukarała największe firmy technologiczne na świecie za wydawanie ogromnych sum na rozwój sztucznej inteligencji, a jedynie po to, by przynosić rezultaty, które nie uzasadniały kosztów. Reakcja Doliny Krzemowej w tym kwartale? Planuje zainwestować jeszcze więcej.

Nakłady kapitałowe czterech największych firm internetowych i zajmujących się oprogramowaniem – Amazon, Microsoft, Meta i Alphabet – wyniosą w tym roku znacznie ponad 200 miliardów dolarów, co będzie rekordową sumą dla rozrzutnego kolektywu. Dyrektorzy obu spółek ostrzegli w tym tygodniu inwestorów, że w przyszłym roku ich szaleństwo będzie kontynuowane, a nawet nabierze tempa.

To szaleństwo podkreśla ekstremalne koszty i zasoby pochłonięte przez światowy boom na sztuczną inteligencję zapoczątkowany pojawieniem się ChatGPT. Giganci technologiczni ścigają się, aby zabezpieczyć rzadkie, wysokiej klasy chipy i zbudować rozległe centra danych zgodnie z wymaganiami technologii. W tym celu firmy zerwały umowy z dostawcami energii na zasilanie tych obiektów, a nawet ożywiły okrytą złą sławą elektrownię jądrową..

Każdy z nich próbuje przekonać Wall Street, że dzięki tym ogromnym inwestycjom ich przyszłe firmy będą bardziej dochodowe niż obecne, sprzedające cyfrowe reklamy, towary i oprogramowanie.

Amazon, Meta, Apple zapowiadają większe wydatki na AI

W czwartek podczas rozmowy telefonicznej z inwestorami Andy Jassy, ​​dyrektor naczelny Amazona, nazwał sztuczną inteligencję „naprawdę niezwykle dużą, być może jedyną w życiu szansą”, czego dowodem są prognozy jego firmy dotyczące rekordowych wydatków na 75 miliardów dolarów w roku 2024. „Myślę, że nasi klienci, firma i nasi akcjonariusze będą zadowoleni z tej długoterminowej perspektywy – że agresywnie do tego dążymy”. Analitycy z MoffettNathanson nazwali wydatki Amazona „naprawdę oszałamiającymi”.

Dzień wcześniej dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, zapowiedział zwiększenie inwestycji w modele językowe AI i inne futurystyczne projekty, które obecnie uważa za klucz do przyszłości swojej firmy. Wydatki inwestycyjne Meta mogą w tym roku wzrosnąć nawet do 40 miliardów dolarów. Tymczasem budżet inwestycyjny Alphabet był wyższy od oczekiwań Wall Street, a jego dyrektor finansowy Anat Ashkenazi przewidywał „znaczny” wzrost w 2025 r.

Apple Inc. obiecało również zainwestować w sztuczną inteligencję, wprowadzając pakiet usług, takich jak bardziej wydajna Siri, zwana Apple Intelligence. Jednak stosunkowo słabym wynikom finansowym w tym kwartale nie pomogły nowe produkty AI, które w większości nie dotarły.

Wyniki finansowe gigantów technologicznych w tym tygodniu były mieszane

Akcje Amazona i Alphabetu, matki Google, poszybowały w górę po tym, jak spółki przekroczyły oczekiwania dotyczące zysków, głównie dzięki wzrostowi jednostek przetwarzających w chmurze. Jednak Meta i Microsoft spadły po tym, jak plany wydatków pierwszego wywołały zamieszanie, a perspektywy wzrostu przychodów z chmury dla drugiego rozczarowały.

W piątek spółki Alphabet, Microsoft i Meta odnotowały niewielkie wzrosty w notowaniach przed otwarciem sesji, podczas gdy Amazon wzrósł o 6,7% przed otwarciem giełd w Nowym Jorku. Apple spadł na początku notowań o około 1,1 proc.

W przypadku Microsoftu słabe wyniki kwartalne nie wynikały z tego, że klienci nie ustawiali się w kolejce, aby zapłacić za usługi w zakresie chmury i sztucznej inteligencji, ale dlatego, że firma nie była w stanie wystarczająco szybko zwiększyć wydajności. „Zapotrzebowanie pojawiło się dość szybko” – powiedział inwestorom dyrektor generalny Satya Nadella podczas środowej rozmowy telefonicznej. Centrów danych – dodał – „nie buduje się z dnia na dzień”.

Microsoft wydał w tym kwartale 14,9 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym – i kwotę wyższą niż kiedykolwiek wydana przez firmę na nieruchomości i sprzęt w ciągu jednego roku przed 2020 rokiem. Dyrektor finansowa Amy Hood powiedziała inwestorom, że Microsoft będzie pracował nad umieszczeniem swojego centrum danych kwestię dostaw w „bardziej zrównoważonej pozycji”.

Analitycy byli generalnie optymistyczni, że problemy z dostawami centrów danych Microsoftu zostaną w końcu rozwiązane. Problem „skromnie” ograniczy działalność Microsoftu w chmurze, ale inwestycje firmy, a w szczególności duży udział w OpenAI, „zasiewają nasiona sukcesu w dłuższej perspektywie” – napisali analitycy JPMorgan w notatce po wynikach firmy.

Zaniepokojenie Wall Street niekontrolowanymi wydatkami nie znika. W tym tygodniu Meta odnotowała 4,4 miliarda dolarów strat operacyjnych Reality Labs, oddziału produkującego okulary i inne gadżety do rzeczywistości rozszerzonej, dalekie od komercyjnego sukcesu. Firma wydała również duże środki na stworzenie modeli Lamy, które mają konkurować z Google i OpenAI.

W rozmowie o wynikach Mety Zuckerberg argumentował, że te inwestycje w sztuczną inteligencję usprawniają podstawową działalność firmy, czyli sprzedaż reklam na Facebooku i Instagramie. Jednak inwestorzy będą się denerwować z powodu jakichkolwiek oznak słabości w branży reklamowej, „ponieważ nadal czekają na zwrot z większych inwestycji Meta w sztuczną inteligencję” – powiedziała Jasmine Enberg, główna analityk w Emarketer.

Mimo to akcje Meta wzrosły w tym roku o 60 proc. Niektórzy analitycy twierdzą, że duże wydatki Zuckerberga zaprocentują w przyszłości. „Oczywiście historia jest po jego stronie” – napisał w swoim raporcie MoffettNathanson – „a inwestorzy zostali teraz przeszkoleni, że cierpliwość jest tutaj cnotą”.

Wykres Dnia
Inflacja w Niemczech przyspieszyła w październiku, osiągając 2 proc.
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Wykres Dnia
Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”
Wykres Dnia
Najlepszy okres handlowy IV kwartału dla amerykańskich akcji od 1928 r.
Wykres Dnia
„Efekt Trumpa” uderza w europejskie giełdy
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Wykres Dnia
Plany kandydatów na prezydenta pogorszyłyby problem długu USA
Wykres Dnia
Prezydentura Trumpa będzie ciosem dla gospodarki niemieckiej