#WykresDnia: Nvidia na krótko w klubie bilionerów

Nvidia na krótko dołączyła we wtorek do klubu amerykańskich firm o wartości rynkowej 1 biliona dolarów, gdy inwestorzy koncentrowali się na producencie chipów, który szybko stał się jednym z największych zwycięzców boomu na sztuczną inteligencję.

Publikacja: 31.05.2023 09:23

#WykresDnia: Nvidia na krótko w klubie bilionerów

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/FxYfsTraEAEO6GN?format=png&name=900x900

Wartość akcji spółki potroiła się w ciągu mniej niż ośmiu miesięcy, odzwierciedlając wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją po szybkim postępie w tworzeniu AI, która może angażować się w ludzką rozmowę i tworzyć wszystko, od żartów po poezję.

Nvidia zyskała około 200 proc. od października, znacznie wyprzedzając każdego innego członka szerokorynkowego indeksu S&P 500. Rajd spowodował, że jej wycena wyprzedziła jego rówieśników, ale niektórzy analitycy twierdzą, że boom na sztuczną inteligencję oznacza, że ​​akcje powinny być nadal warte więcej.

Jej akcje zamknęły się we wtorek o 3 proc. wyżej, po cenie 401,11 USD, zaledwie o włos od wyceny 1 biliona USD po osiągnięciu tego poziomu w handlu w ciągu dnia. Tylko cztery inne amerykańskie firmy mają obecnie wycenę przekraczającą 1 bilion dolarów – Apple, Alphabet, Microsofti Amazon.

– Postrzegamy Nvidię jako najważniejszą firmę na świecie w epoce, która szybko zmienia się w kierunku takiej, która będzie podkreślana przez większe możliwości sztucznej inteligencji – powiedział analityk CFRA Research, Angelo Zino.

Ostatni wzrost jest kontynuacją rajdu z zeszłego tygodnia, który został gwałtownie zapoczątkowany przez prognozę przychodów, która przekroczyła średnie szacunki z Wall Street o ponad 50 proc., co niektórzy analitycy nazwali „niezgłębionymi” i „kosmologicznymi”. Najwyższa cena docelowa firmy to około 1,6 biliona dolarów, na równi z Google-matką Alphabet.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Nvidia blisko biliona dolarów

Forwardowy wskaźnik ceny do zysku Nvidii (P/E), wspólny punkt odniesienia dla wyceny akcji, wynosi 47,23. Liczba ta jest znacznie wyższa niż w przypadku rówieśników Qualcomm i Intel, a także przewyższa medianę sektora wynoszącą 18,09, zgodnie z danymi Refinitiv.

– Chociaż wycena firmy wygląda na wysoką w tej chwili, uważamy, że Nvidia ma siłę ognia, ponieważ przyjęcie jej GPU AI jest na bardzo wczesnym etapie –  powiedział Kinngai Chan, starszy analityk ds. badań w Summit Insights Group.

Firmy Big Tech skupiły się na sztucznej inteligencji, mając nadzieję, że technologia przyciągnie popyt. Komputery napędzające generatywną sztuczną inteligencję działają na potężnych chipach zwanych procesorami graficznymi (GPU) – z których 80 proc. jest produkowanych przez Nvidię, według analityków.

Szybki sukces ChatGPT, którego właścicielem jest OpenAI, skłonił gigantów technologicznych, takich jak Alphabet i Microsoft, do maksymalnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji.

Nvidia, kierowana przez dyrektora generalnego Jensena Huanga, w ciągu ostatnich kilku lat przeszła na rynek centrów danych po latach jako potęga w układach do gier wideo. Działalność firmy szybko się rozwinęła podczas pandemii, kiedy gry nabrały rozpędu, gwałtownie wzrosło wykorzystanie chmury, a entuzjaści kryptowalut zwrócili się do jej chipów do wydobywania monet. Oczekuje się, że postawienie przez Huanga na sztuczną inteligencję będzie napędzało wzrost w nadchodzących miesiącach.

Pomimo niebotycznej wyceny analitycy uważają, że biznes chipów sztucznej inteligencji Nvidii ma miejsce na wzrost, ponieważ technologia generatywnej AI wciąż znajduje się na początkowym etapie, a jej szerokie przyjęcie spodziewane jest w nadchodzących latach. Tylko w zeszłym tygodniu akcje Nvidii wzrosły o około 25 proc., wywołując rajd na akcjach związanych z AI i pobudzając innych producentów chipów. To pomogło indeksowi Philadelphia SE Semiconductor (.SOX) zamknąć się w piątek na najwyższym poziomie od ponad roku.

– Inwestorzy techniczni i sztuczna inteligencja pchnęli Nvidię w kierunku pułapu 1 biliona dolarów, a to nie jest tanie – powiedział analityk Argus Research, Jim Kelleher.

Tymczasem Holger Zschaepitz, dziennikarz ekonomiczny, redaktor dziennika Die Wetl zwraca uwagę, że Niemcy to kraj, który pozostaje w tyle w branży półprzewodników. Podczas gdy Nvidia na krótko przekroczyła we wtorek wartość rynkową 1 biliona dolarów, niemiecki Infineon jest obecnie wyceniany poniżej 50 miliardów dolarów. – Jeszcze kilka lat temu wartość Infineona przewyższała wartość Nvidii – pisze Zschaepitz.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać