Polacy pod prąd globalnym trendom: stawiają na Nvidię

W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.

Publikacja: 23.01.2025 14:35

Polacy pod prąd globalnym trendom: stawiają na Nvidię

Foto: Bloomberg

W 2024 roku na szczycie listy najczęściej posiadanych akcji znalazła się Nvidia, która przeskoczyła z piątego na pierwsze miejsce, wyprzedzając tym samym Teslę. Do pierwszej dziesiątki wskoczyły również dwie kolejne spółki technologiczne. Na ósme miejsce z jedenastego awansował Intel, a na dziewiąte z dwunastego Advanced Micro Devices Inc. W sumie w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest siedem spółek technologicznych. Pozostałe trzy reprezentują sektor e-commerce (Amazon i Alibaba) oraz płatności online (Paypal). Firma eToro zbadała, które spółki odnotowały największą zmianę liczby posiadaczy akcji na koniec 2024 r. w porównaniu z końcem 2023 r., a także które dziesięć spółek najczęściej znajduje się portfolio polskich inwestorów.

Ranking największych wzrostów w 2024 roku wygrała Nvidia.

Liczba polskich użytkowników eToro, którzy posiadają jej akcje zwiększyła się aż o 104 proc. Spółka zdecydowanie pozostawiła w tyle swoich konkurentów, drugi na liście Microsoft odnotował wzrost o zaledwie 18 proc. Tuż za nim znalazł się Alphabet ze wzrostem o 12 proc.

W perspektywie wieloletniej ciekawym trendem wydaje się stałość polskich inwestorów indywidualnych w wyborze sektora technologicznego jako istotnej komponenty ich portfela akcji. Według danych platformy eToro inwestorzy zagraniczni znacznie bardziej niż Polacy dywersyfikują swoje portfele akcji pod kątem różnorodności branż.

Wśród 20 najczęściej kupowanych globalnie na platformie eToro akcji zdecydowanie wygrywa AI Super Micro Computer. Firma znalazła się na szczycie listy z aż 579-proc. wzrostem. Na drugim miejscu uplasowała się MicroStrategy, będąca brokerem bitcoinów, której liczba posiadaczy wzrosła o 449 proc. Wysoką pozycję uzyskały również europejskie firmy energetyczne z Eni Energy (+259 proc.) na czwartym miejscu, Repsol (+239 proc.) na piątym i TotalEnergies (+149 proc.) na siódmym. Firmy te skorzystały na rosnących cenach surowców.  Francuskie firmy Atos SE (+319 proc.) i BNP Paribas (+140 proc.) uplasowały się na trzecim i ósmym miejscu po restrukturyzacji i przejęciach.

W światowej pierwszej dwudziestce znaleźli się również dwaj wiodący producenci leków na otyłość.  Novo Nordisk odnotował wzrost o 139 proc, a Eli Lilly o 120 proc.

Tesla przegrywa ze sztuczną inteligencją

Jak zauważa analityk eToro Paweł Majtkowski, w 2024 roku cena jednej akcji spółki wzrosła aż o 171 proc., co czyni Nvidię jednym z najlepiej radzących sobie gigantów technologicznych. – Jednak Nvidia to nie jedyna firma czerpiąca korzyści z rozwoju AI – Palantir Technologies, również związana z analizą danych i sztuczną inteligencją, w tym samym czasie zanotowała wzrost ceny akcji ponad 300 proc. Mimo imponujących wyników, Palantir nie zdobył aż tak dużej popularności wśród polskich inwestorów – mówi Majtkowski.

Jak dodaje, Tesla, poprzedni lider rankingu popularności w Polsce, spadła na drugie miejsce, wyprzedzona przez Nvidię. Podobny scenariusz można było zaobserwować także na innych rynkach – inwestorzy przesunęli swoją uwagę z pojazdów elektrycznych i projektów kosmicznych w stronę sztucznej inteligencji. – Według wielu z nich AI stała się ważniejsza niż elektryczne samochody, autonomiczne taksówki czy nawet loty w kosmos. Mimo nieustającej aktywności Elona Muska i kolejnych innowacyjnych projektów, rosnąca konkurencja na rynku elektryków oraz wahania kursu akcji Tesli wpłynęły na spadek jej popularności. Amazon również odnotował spadek, podczas gdy chińska Alibaba Group poprawiła swoją pozycję, pokazując, że nawet w trudnej sytuacji gospodarczej w Chinach można przyciągnąć uwagę globalnych inwestorów – podsumowuje analityk eToro.

Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Za wcześnie, by mówić o przełomie na GPW
Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe
Inwestycje
Michał Wojciechowski, BM mBanku: Dywersyfikacja ratuje początkujących
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje
Co prognozują krajowe instytucje na ten rok? Prezentujemy zestawienie
Inwestycje
Masz gotówkę i chcesz zainwestować w obligacje? Tłumaczymy, jak to zrobić