#WykresDnia: Z gazem nie jest tak dobrze…

Spotowe ceny gazu ziemnego idą w górę lub w dół wraz z pogodą, ponieważ magazyny są pełne. Ale ceny trzyletnie trzymają się wysoko.

Publikacja: 28.10.2022 09:18

#WykresDnia: Z gazem nie jest tak dobrze…

Foto: Adobe Stock

Foto: Bloomberg

W ciągu ostatnich kilku miesięcy europejskie referencyjne ceny gazu stale spadały, zbliżając się do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Europa boryka się w tym roku z ograniczeniem dostaw energii, ponieważ Rosja ograniczyła przepływy gazu po tym, jak Zachód nałożył sankcje w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę pod koniec lutego.

Pomimo zmniejszających się dostaw rosyjskich gazociągów, holenderski miesięczny indeks gazu spadł o 67 proc. od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu w sierpniu, do około 100 euro za megawatogodzinę i jest na najniższym poziomie od połowy czerwca. Cena jest o 12,6% wyższa niż w tym czasie w zeszłym roku.

Chociaż zimowy sezon gazowy rozpoczął się na początku października, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie zwykle rośnie, w Europie pogoda jest łagodniejsza niż zwykle, co pomogło zmniejszyć zapotrzebowanie. Na dodatek Unia Europejska jako całość zrealizowała cel ponownego napełnienia magazynów gazu do 80 proc. do 1 listopada z wyprzedzeniem. Magazyny są obecnie zapełnione w 93 proc., w porównaniu z 77 proc. w tym czasie w zeszłym roku, wynika z danych Gas Infrastructure Europe.

Dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) i podaż norweskich rurociągów były duże. Według Nikoline Bromander, analityka w firmie konsultingowej Rystad Energy, w zeszłym tygodniu import LNG do Europy wyniósł 2,81 mln ton. Do tego dochodzi dość wysoka moc wiatrowa, co zmniejsza zapotrzebowanie na gaz z elektrowni. Przyczyniło się również do tego porozumienie między krajami UE o współpracy w zakresie obniżania cen i konsumpcji.

Według analityków, debata w Unii Europejskiej na temat środków mających na celu ograniczenie kosztów paliwa wywarła również presję na ceny, w tym dyskusję na temat ogólnounijnego limitu cen i ograniczenia wahań cen w ciągu dnia. Wiele zależy od pogody i jeju wpływu na popyt. Prognozy pokazują, że przez najbliższe dwa tygodnie w Europie będą nadal łagodniejsze temperatury. Spowolni to tempo pobierania gazu z magazynów.

Prognozy długoterminowe wskazują, że w dużej części Europy tej zimy temperatury będą łagodniejsze niż normalnie. Jak powiedział Bromander, różnica między mroźną a łagodną zimą wynosi około 25 miliardów metrów sześciennych (bcm) lub 7-8% całkowitego zapotrzebowania na gaz w UE. Ale analitycy ostrzegają przed samozadowoleniem.

– Pokusą w Europie będzie odetchnięcie z ulgą i uznanie podjętej ciężkiej pracy i trudnych decyzji dotyczących popytu i podaży – powiedział Bromander. Na ceny mogą mieć wpływ takie czynniki, jak wyższy popyt na LNG z Azji w przypadku mroźnej zimy oraz wszelkie opóźnienia w przestojach LNG lub dodatkowe duże przestoje w infrastrukturze gazowej. Szereg ładunków LNG krąży u wybrzeży Hiszpanii, nie mogąc zabezpieczyć slotów do rozładunku, ujawniając brak zdolności do regazyfikacji w Europie.

– Czy wyszliśmy z kłopotów? Absolutnie nie. Chociaż teraz jest spokojnie, przedłużający się okres zimna może nadal prowadzić do wzrostu cen pod koniec zimy, a nawet następnej zimy – dodał Tom Marzec-Manser, szef analityki gazu w ICIS.

Niższe ceny hurtowe nie przekładają się od razu na niższe ceny detaliczne dla konsumentów. Dostawcy energii zabezpieczają lub kupują z wyprzedzeniem energię, której potrzebują dla klientów, zazwyczaj około sześciu miesięcy do przodu, co oznacza, że wzrosty lub spadki na rynku hurtowym wymagają czasu, aby wpłynąć na rachunki.

W odpowiedzi na wysokie ceny energii niektóre branże, które wykorzystują gaz jako surowiec, takie jak nawozy, ceramika, szkło i cement, ograniczyły w tym roku produkcję.

– Ryzyko związane z wyprzedażą na europejskim rynku gazu to potencjał, że popyt zacznie rosnąć – uważają analitycy ING Research dodając, że coraz trudniej będzie Europie odbudować poziomy zapełnienia magazynów w przyszłym roku przed zimą 2023/ 24.

Natomiast aby mieć pojęcie o negatywnym szoku wzrostu, przed którym stoi Europa, nie należy patrzeć na spotowe ceny gazu ziemnego. Te teraz po prostu idą w górę lub w dół wraz z pogodą, ponieważ magazyny są pełne. Ale ceny z trzyletnim wyprzedzeniem wzrosły rok temu i nie spadają.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?