Gwałtowny wzrost płac w strefie euro testem dla obniżek stóp EBC

Płace w strefie euro wzrosły o 5,4 proc. r/r, co stanowi największy wzrost od czasu wprowadzenia euro. Dane mogą skomplikować plany łagodzenia polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego.

Publikacja: 21.11.2024 09:23

Gwałtowny wzrost płac w strefie euro testem dla obniżek stóp EBC

Foto: Adobestock

parkiet.com

Kluczowy wskaźnik wynagrodzeń w strefie euro wzrósł najbardziej od czasu wprowadzenia wspólnej waluty, co komplikuje plany Europejskiego Banku Centralnego dotyczące obniżek stóp procentowych w miarę spadania inflacji.

EBC podał w środę, że wynagrodzenia negocjowane w trzecim kwartale wzrosły o 5,4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oznacza to wzrost z 3,5 proc. w poprzednich trzech miesiącach i był w dużej mierze napędzany przez Niemcy.

– Gwałtowny wzrost negocjowanych wynagrodzeń w strefie euro w III kw. 2024 r. spowoduje niewygodną lekturę dla jastrzębi w Radzie Prezesów, ale jest mało prawdopodobne, że przeszkodzi EBC w ponownej obniżce stóp procentowych w grudniu. Decydenci przesunęli już swoją uwagę na bardziej przyszłościowe wskaźniki wzrostu płac, a szersze perspektywy inflacji są znacznie mniej niepokojące – powiedział David Powell, starszy ekonomista strefy euro Bloomberga.

Wzrost wynagrodzeń może osłabić oczekiwania na obniżkę stóp EBC

Dane pojawiają się niecałe cztery tygodnie przed ostatnim w tym roku posiedzeniem EBC dotyczącym polityki, podczas którego możliwe jest obniżenie stopy depozytowej po raz czwarty. Wzrost wynagrodzeń może jednak osłabić oczekiwania inwestorów i analityków dotyczące serii obniżek stóp procentowych w 2025 r.

Chociaż większość decydentów zasygnalizowała, że ​​prawdopodobne są dalsze cięcia, szczególnie w obliczu trudności gospodarczych w zakresie nabrania dynamiki, tempo i zakres stają się coraz bardziej kontrowersyjne. Niektórzy chcą szybkich posunięć, aby wesprzeć działalność i uniknąć spadku inflacji poniżej poziomu. Inni wzywają do ostrożności, głównie ze względu na utrzymującą się presję cenową w sektorze usług, w którym wzrost płac pozostaje silny.

EBC prognozuje gwałtowne spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w latach 2025 i 2026, co pomoże w trwałym powrocie inflacji do celu na poziomie 2 proc.

Wynagrodzenia rosną najszybciej w Niemczech

W Niemczech wynagrodzenia negocjowane, łącznie z umowami dodatkowymi, wzrosły w trzecim kwartale o 8,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym – to najszybsze tempo od 1993 r., podał  Bundesbank. Stwierdzono jednak również, że okres ten mógł być szczytem podwyżek płac, więc jest mało prawdopodobne, aby to tempo było trwałe. Jednak niektórzy analitycy przewidują gwałtowny wzrost, także ze względu na rozwój sytuacji w Niemczech. Może to sprawić, że niektórzy decydenci będą ostrożni w kwestii szybszego i agresywnego łagodzenia polityki pieniężnej, choć inni niepokoją się walką regionu o zwiększenie produkcji.

Bundesbank spodziewa się stagnacji w największej gospodarce Europy w tym kwartale po nieoczekiwanym wzroście w trzecim kwartale. Jednocześnie inflacja prawdopodobnie mocno przyspieszy ze względu na efekt bazy.

– Słabość gospodarcza niemieckiej gospodarki prawdopodobnie będzie się utrzymywać – czytamy w raporcie. – Nadal istnieją czynniki takie jak wysoka niepewność, stosunkowo wysokie koszty finansowania i niskie wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle, które wpływają na skłonność do inwestycji.

W trzecim kwartale Niemcy uniknęły recesji, odnotowując wzrost o 0,2 proc.. „Trudno jednak wnioskować o poprawie podstawowej dynamiki” na podstawie tych wyników, biorąc pod uwagę, że wypadły one znacznie gorzej niż początkowo raportowano w poprzednim okresie, stwierdził Bundesbank.

Patrząc w przyszłość, wskazał na oznaki ożywienia popytu zagranicznego i stwierdził, że konsumpcja prywatna może nieco wzrosnąć, czemu będą sprzyjać gwałtowne wzrosty płac, nawet w obliczu pogorszenia się sytuacji na rynku pracy.

– Jednak konsumenci pozostają niepewni i prawdopodobnie niechętnie skorzystają z tych dodatkowych możliwości wydatków – stwierdzono.

Kluczowe dla sektora produkcyjnego rozliczenie IG Metall z zeszłego tygodnia  już przesądziło o stosunkowo umiarkowanym wzroście wynagrodzeń na kolejne dwa lata.

Choć założenia inflacyjne EBC opierają się na spowolnieniu wzrostu wynagrodzeń, nie chce on również, aby rynek pracy i podwyżki wynagrodzeń uległy nadmiernemu spowolnieniu.

Główny ekonomista Philip Lane powiedział w październiku, że solidniejszy rynek pracy „zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia celu inflacyjnego, a nie chronicznego spadku poniżej niego” oraz że „podwyżki płac będą w nadchodzących latach bardziej spójne z celem” niż przed pandemią.

Wykres Dnia
Jen spada po tym jak Bank of Japan nie zmienił stóp
Wykres Dnia
Po posiedzeniu Fed spadły ceny akcji i obligacji, wzrósł indeks strachu
Wykres Dnia
Dow Jones Industrials spada dziewiąty dzień, najdłużej od 1978 roku
Wykres Dnia
Niemcy mogą zepchnąć euro poniżej parytetu wobec dolara
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Wykres Dnia
Moody's obniżył rating kredytowy Francji ze względu na „fragmentację polityczną”
Wykres Dnia
Deficyt budżetowy USA wzrósł w listopadzie do 367 miliardów dolarów